54 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند، لزوم جابجایی

به گزارش پسرک کامپیوتری، مسعود انصاریان عصر امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بنیاد مسکن 21 فرروردین سال 58 به فرمان امام راحل تأسیس شد در حالی که انقلاب 22 بهمن 57 به پیروزی رسید؛ بنیاد مسکن جزو اولین نهادهای انقلابی تأسیس شده است.

54 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند، لزوم جابجایی

وی افزود: بنیاد کار خود را با ساخت مسکن و یاری به محرومان آغاز کرد و واگذاری زمین، صدور اسناد مالکیتی و اجرای طرح هادی با همکاری سازمان های ذیربط در تأمین زیرساخت های آب، برق، گاز و راه نیز از دیگر وظایف این بنیاد است.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان توضیح داد: بنیاد مسکن به عنوان یک بازوی قوی در کنار دولت برای ورود به بحران ها و بازسازی های مختلف است؛ بنیاد در بازسازی مناطق زلزله زده و حتی دوران بازسازی بعد از جنگ حضور داشت.

انصاریان با اشاره به بازسازی 55 هزار واحد مسکونی در سطح روستاهای خوزستان طی دوران بازسازی بعد از جنگ ادامه داد: در سرشماری عمومی نفوس مسکن سال 1355 خوزستان درصد کمی از روستاهای خوزستان دارای آب، برق، راه و یا مسکن مناسب بودند و اصلا قابل مقایسه با زمان فعلی نیست؛ کارهای بسیار عظیمی اجرا شده هرچند که آنها را کافی نمی دانیم و باید کار بیشتری انجام گردد.

وی با بیان اینکه هدف و برنامه بنیاد مسکن توسعه فعالیت ها و خدمات رسانی بیشتر به روستاها است، گفت: از چهار هزار و 153 روستای استان طی این سال ها برای دو هزار و 73 روستای بالای 20 خانوار طرح هادی مصوب کردیم.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به تهیه طرح هادی برای 107 روستای زیر 20 خانوار افزود: بازنگری طرح ها و تهیه طرح برای روستاهای زیر 20 خانوار از جمله کارهای در دست اقدام این بنیاد است چون روستاهای دارای طرح هادی در لیست تأمین اعتبار بودجه قرار می گیرند.

انصاریان مطرح نمود: تاکنون برای بهسازی یک هزار و 243 روستا که عمدتا روستاهای بزرگ استان هستند برنامه ریزی و با اجرای طرح 60 تا 70 درصد از هر روستا را بهسازی نموده ایم.

انجام عملیات بهسازی در 129 روستا

وی با اشاره به اتمام بهسازی 129 روستا یادآور شد: عدم تأمین اعتبارات باعث شده که اجرای طرح هادی در بعضی روستاها به 100 درصد نرسد؛ باید هشت درصد اعتبارات عمرانی هر شهرستان به کار بهسازی روستاها اختصاص یابد که بعضی از شهرستان ها طی سال های اخیر هشت درصد را تخصیص ندادند، البته شهرستان هایی هم داریم که بیشتر از این درصد تخصیص داده اند.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: دو ماه و نیم است که گرفتار پیشگیری از سیل بودیم و تعدادی از ماشین آلات از روستاها خارج و به حاشیه رودخانه ها اعزام شده تا جلوی آبگیری گرفته گردد و بعد از عبور این بحران روند یاری رسانی به روستاها برای بازسازی و بهسازی ادامه پیدا می نماید.

انصاریان با اشاره به اینکه برآورد و تخمین واحدهای مسکونی موجود در روستاهای استان 250 هزار نفر است، توضیح داد: واگذاری یا صدور اسناد مالکیت واحدهای مسکونی روستایی یکی دیگر از وظایف این نهاد است که با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک اجرا می گردد؛ از حدود 210 هزار واحد مسکونی روستایی موجود در روستاهای بالای 20 خانوار در سطح خوزستان حدود 166 هزار و 454 فقره صادر کردیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مزایای طرح هادی امکان صدور سند مالکیت روستایی است، ادامه داد: بالای 50 درصد از روستاهای استان یا طرح هادی آنها اجرا شده و یا در دست اجراست.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به واگذاری 9 هزار و 512 قطعه زمین به روستاییان اظهار کرد: در بخش بازسازی مسکن روستایی و وام های اعطایی نیز از این 210 هزار واحد مسکونی حدود 87 هزار واحد مسکونی را تشکیل پرونده معرفی به بانک ها انجام دادیم که 70 هزار واحد انعقاد قرارداد شده، 60 هزار واحد تمام شده و هفت هزار تا هم در دست اجرا است.

انصاریان یادآور شد: امسال سهمیه خوزستان هشت هزار و 500 فقره وام است که مبلغ آن از 18 میلیون به 25 میلون تومان به ازای هر واحد افزایش پیدا نموده که با کارمزد 5 درصد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

وی با اشاره اینکه 67 خانوار دارای دو معلول در سطح روستاهای استان با یاری بهزیستی شناسایی شده اظهار کرد: ساخت 46 واحد تمام شده که 18 میلیون وام بلاعوض از بنیاد جانبازان و بهزیستی دریافت کردند؛ علاوه بر 25 میلیون تومان وامی که از ما گرفتند.

ساخت 1216 واحد مسکونی در حوزه مسکن شهری خوزستان

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان اطلاع داد: در حوزه مسکن شهری از ابتدا تا به امروز هشت هزار و 819 واحد مسکونی را در سطح شهرهای استان ساخته اکنون هم 295 واحد در دست اجرا داریم. همچنین برای مسکن محرومان یک هزار و 216 واحد توسط بنیاد مسکن ساخته و اکنون هم 40 واحد در دست کار است.

انصاریان با اشاره به اینکه ساخت مسکن مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر نیز برعهده بنیاد مسکن است، اعلام کرد: در 42 شهر خوزستان 14 هزار و 547 سهمیه داشتیم که از این میزان 12 هزار و 854 واحد به اتمام رسیده و تحویل داده شده است.

وی مطرح نمود: در زمینه تهیه طرح هادی برای روستاهایی که دارای پتانسیل گردشگری هستند، بر اساس تفاهمنامه ای که با میراث فرهنگی و گردشگری داریم در استان خوزستان هفت روستای پامنار دزفول، اسلام آباد دزفول، رباط باغملک، دهلاویه دشت آزادگان، سربازار چلو اندیکا، شیخ خماط چغازنبیل شوش، خائیز بهبهان مصوب شده است؛ طرح برای این روستاها در حال تدوین است که با اعتبارات خاص و ویژه از مرکز می گیریم و با همکاری میراث فرهنگی و گردشگری طرح هادی در این روستاها اجرا می گردد.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به اینکه تأمین زیرساخت ها به عنوان شرط اولیه جذب گردشگر بیشتر در استان است، اظهار کرد: برای ساخت خانه مسافر در این روستاهای گردشگری منتخب به افراد علاقمند تسهیلات ارائه می دهیم.

انصاریان با اشاره به اینکه طبق قانون متولی تهیه طرح های هادی بنیاد مسکن انقلاب است، ادامه داد: در استان خوزستان آن طور که باید روستای تاریخی و بافت باارزش نداریم ولی در استان های دیگر یزد، مازندران، ایلام، قزوین، آذربایجان، کرمان و فارس بافت ارزشمند چند هزار ساله بسیاری وجود دارد.

وی با اشاره به کارهای خوب اجرا شده در بعضی روستاهای واجد شرایط گردشگری افزود: مثلا در روستای معاف پارک گردشگری ساحلی ساخته شده که مردم آبادان و خرمشهر آخر هفته برای تفریح به این روستا می روند و باعث اشتغالزایی برای روستاییان شده است.

بهسازی 101 روستا در آبادان و خرمشهر با یاری منطقه آزاد اروند

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان اطلاع داد: بر اساس انعقاد تفاهمنامه با سازمان منطقه آزاد اروند کارهای عمرانی از جمله زیرسازی، آسفالت، جدول و بهسازی برای 101 روستای آبادان و خرمشهر اجرا و نزدیک 60 تا 70 درصد آنها به صورت کامل اجرا شده است.

انصاریان با اشاره به راه اندازی 6 زمین ورزشی در روستاها مطرح نمود: برای اولین بار در کشور برای دو روستا شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب را انجام دادیم؛ آلبوناعی تمام شده و روستای مسلاوی نیز با 80 درصد در حال اجراست که آب خروجی از سیستم های تصفیه نیز بر اساس آزمایشات برای کشاورزی قابل استفاده است.

وی با اشاره به توزیع قیر یارانه ای در روستاها گفت: تا سال گذشته حدود 4 و نیم میلیون مترمربع را در سطح روستاها آسفالت کردیم که 429 روستا بهره مند شدند.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به توزیع 52 هزار و 465 تُن قیر طی چند سال اخیر ادامه داد: همچنین چهار هزار تُن قیر برای 68 روستا را نیز در امسال داشتیم.

انصاریان اظهار کرد: با دهیاری ها و مدیرکل امور روستایی استانداری جلسات متعددی برای توسعه همکاری داریم چون در وضعیت فعلی با این منابع اقتصادی محدود احتیاجمند هم افزایی دستگاه های متولی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در تمام حوضه های آبریز خوزستان مشکل سیلاب را داریم، گفت: تعداد واحدهای آسیب دیده در سیل اخیر 192 واحد مسکونی در حدود 18 روستای 6 شهرستان است؛ 32 واحد احتیاج به بازسازی کامل دارند و 160 واحد نیز تعمیری هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان افزود: برآورد اعتباری برای این واحدها حدود دو میلیارد و 700 میلیون تومان احتیاج است که این احتیاج به دفتر مرکزی و استانداری منعکس شده و در حال تأمین اعتبار هستیم؛ همچنین آمادگی تشکیل پرونده مردم ساکن در این واحدها برای دریافت تسهیلات و یاری بلاعوض را داریم.

54 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند

انصاریان اطلاع داد: نامه ای اخیرا به استاندار دادیم که 54 روستا در سطح استان خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند که یا باید جابجا شوند و یا استحکام های لازم برای آنها تهیه گردد؛ یکی از آنها دراویزه در شهرستان باوی هست که وضعیت فوق العاده خطرناک دارد و تعدادی از واحدها تخلیه شده است.

وی ادامه داد: روستای ام الحجار و ام الغزلان را در بخش دارخوین داریم که باید دیوار ساحلی اجرا گردد.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: بعضی از روستاها که عموما کشاورزی و دامدادری و در عین حال بزرگ هستند و جابجایی آنها به این سادگی نیست و هزاران میلیارد اعتبار احتیاج دارند و این اعلام خطر را کردیم و آمادگی داریم در حد خودمان یاری کنیم ولی احتیاج به عزم ملی دارند.

انصاریان یادآور شد: بر اساس نقشه های دریافتی از امور آب این روستاها احتیاج به مطالعه در مورد موقعیت، توان تولیدی، تاریخ سکونت و شاخص های مشابه دارند تا معین تکلیف شوند که اگر در آینده سیل یا آبی آمد با بارندگی زیاد دچار آسیب نشوند.

وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن به صورت 100 درصدی در راستای وظایف خود برای جابجایی و یا استحکام سازی این روستاها آمادگی دارد، توضیح داد: اثرات جانبی برای جابجایی روستا باید از قبل مورد آنالیز قرار بگیرد و در عین حال دستگاه های بسیاری باید پای کار بیایند و زیرساخت های دیگر مثل برق، آب، گاز، تلفن، مدرسه و راه آنها نیز باید فراهم گردد.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به اینکه واحدهای مسکونی که در حریم بستر رودخانه باشند از وام بهره مند نمی شوند، گفت: پنج سال پیش این حریم و بستر مصوب و ابلاغ شده که تا امروز به اهالی روستاهای در حریم وام ندادیم و موارد را به صورت حضوری و مکتوب به جهاد، سازمان ها و مسئولان ذیربط اعلام کردیم و سوابق تمام مکاتبات موجود است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره عدم لایروبی رودخانه، تغییر راستا رودخانه و عدم پایش سیل بندها را دلایل اصلی با مشکل روبرو شدن در سیلاب اخیر خوزستان دانست و گفت: ترمیم و نگهداری از سیل بندها طی سال های اخیر انجام نشده و همچنین در یکی از روستاها سیل بند را تسطیح و برنجکاری نموده بودند؛ حتی بعضی نقاط قبل از بارندگی سیل بند را شکافته بودند و وقتی نفوذ اجرا شده باشد با بارندگی شدید بست آن سیل بند سخت می گردد.

وی اظهار کرد: قبل از آبگیری سد کارون سه روستاهای زیادی بودند که بزرگترین آنها باجول بود و خود بنیاد مسکن با یاری فرماندار وقت ایذه 53 روستا را جابجا کردیم و کسی هم متوجه نشد.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان افزود: آن موقع دهدز روستا بود و زمین کنارش را از منابع طبیعی تحویل و بعد از تفکیک به این خانوارها تحویل دادیم؛ آن موقع مبلغ وام بنیاد 240 هزار تومان بود.

انصاریان اعلام کرد: اهالی روستاهایی که اکنون در حوزه شهرستان ایذه با بارج جابجا می شوند خودشان حاضر به جابجایی روستا نیستند.

وی مطرح نمود: در اهواز نیز پهنه خطر در منبع آب داریم که سال 83 با یاری استانداری وقت 224 واحد مسکونی در سپیدار ساختیم که بعد از تحویل خانه ها آن را تخریب و به فضای سبز تبدیل کنیم چون از لحاظ زمین سازی اصلا قابل ساخت و ساز نیست.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان در سرانجام گفت: در اطراف اهواز سکونتگاه های غیررسمی وجود دارد که در محدوده شهر قرار دارند که با نظر وزیر مسکن و شهرسازی و تقاضاهای استاندار هفته پیش جلسه ای را با مرکز داشتیم برای همین بافت های فرسوده که بنیاد مسکن ورود کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 83

به "54 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند، لزوم جابجایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "54 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند، لزوم جابجایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید