گردباد در کتابفروشی

به گزارش پسرک کامپیوتری، سه نفر بودند. قد و نیم قد. با سر و صدا دویدند داخل کتابفروشی. انرژی عجیبی همراه شان بود. چنان شور و هیجان ما را دربرگرفت که گویی زلزله یا بحرانی کتا بفروشی را دچار هرج و مرج نموده باشد.

گردباد در کتابفروشی

در دست هرکدامشان برگه کاغذی تاب می خورد. سه تایی با همان انرژی لبریز رفتند سراغ یکی از همکارانم و با اشتیاق پرسیدند: آقای رکاب کجاست؟!

دیگر توجهم حسابی به آنها جلب شده بود، به هر سه خیره شدم و گوش هایم را تیز کردم ببینم چه کاری دارند که این طور پرشور به کتابفروشی حمله نموده و سراغ مرا می گیرند!

دوباره تکرار کردند: با آقای رکاب کار داریم.

همکارم مرا نشان شان داد و همانند آبی که راه بندش را یک باره برداشته باشند، به سمت من روان شدند.

سلام بلند و محکم و رسایی کردند و در ادامه یکی از آن سه که از بقیه سر و زبان دارتر بود به آن دیگری که کمی محجوب و مظلوم به نظر می آمد، اشاره نمود و گفت: این نقاشی را کشیده و بهش گفتن بیاد از شما جایزه اش رو بگیره.

در جست وجوی نقاشی به کاغذی که در دستش گرفته بود نگاه کردم. پرسیدم: کی گفت بیاید از من جایزه بگیرید؟!

گفتند: اون آقاهه تو اون فروشگاه گفت برید از آقای رکاب جایزه بگیرید.

وقتی دوباره پرسیدم کدام آقا، گفتند: بیایید بریم بهتون نشونش بدیم. خنده ام گرفته بود، قانع شده بودم و با خودم گفتم چه اهمیتی دارد که چه کسی این وعده را به این سه گوله انرژی و امید داده است؟!

به هر سه گفتم: دنبالم بیایید.

آن دو نفر دیگر هم وقتی فهمیدند قرار است به دوست نقاش شان جایزه بدهم، گفتند: نقاشی های ما هم قبوله؟!

و نقاشی هایشان را به من نشان دادند.

نگاهی داورانه به نقاشی ها انداختم و با تأیید گفتم: قبوله.

اولش تصمیم گرفتم به آنها چیزی به جز کتاب، جایزه بدهم چون فکر می کردم از کتاب بیشتر برای آنها مجذوب نماینده بوده و بیشتر خشنود شان می نماید. شیشه هایی را که پر از تیله بود، در نظر گرفتم.

پرسیدم: تیله بازی می کنید؟ که گفتند: نه، تیله دوست نداریم.

آن قدر سرد نسبت به تیله هایی که به نظرم خیلی مجذوب نماینده بودند عکس العمل نشان دادند که کلا بی خیال غیر کتاب شدم.

در ذهنم دنبال کتابی بودم که خشنود شان کند. به یاد قفسه کتاب های فوتبال افتادم. کتاب هایی که درباره شخصیت های معروف ورزشی و فوتبالیست های شاخص و مشهور بود. گفتم: فوتبال دوست دارید؟! آن دو نفر که به واسطه نفر سوم از داور جشنواره که بنده باشم شایسته تقدیر و جایزه شده بودند، به وجد آمدند و وقتی از بازیکن محبوب شان پرسیدم؛ یکی گفت: من رونالدو رو دوست دارم و دیگری گفت: گرت بیل.

از آنجا که اصلا فوتبالی نیستم از نامی که گفت تعجب کردم و چون تا به حال نشنیده بودم، با خنده گفتم: این رو نداریم. پیش خودم می گفتم این پسر چقدر فوتبال دوست دارد که نام فوتبالیست های گمنام هم در ذهنش دارد.

گفت: پس منم رونالدو.

گفتم: نه، یکی دیگه رو بردار.

نمی خواستم به هردو یک کتاب هدیه بدم. دوست داشتم جایزه هایشان تفاوت داشته باشد.

وقتی می گشت با خشنودی گفت: گرت بیل.

باورم نمی شد، داشتیم. ما کتاب درباره گرت بیل داشتیم.

خشنود شدم و وقتی به نفر سوم که ساکت تر از بقیه بود اشاره نمودم، آن دو نفر دیگر تندتند و پشت سر هم، طوری که انگار نکته مهمی را به من یادآوری نمایند، گفتند: این فوتبال دوست نداره، رنگ آمیزی و نقاشی دوست داره. آن نقاشی برتر را هم که واسطه آشنایی من با این تیم سه نفره بود، او کشیده بود.

در ذهنم قفسه های کتابفروشی را مرور کردم. به او گفتم بیا و با هم سراغ قفسه رنگ آمیزی بزرگسال رفتیم.

قفسه ای مملو از کتاب هایی که داخل صفحات شان با طرح هایی پر شده و با انتخاب و همنشینی رنگ ها و رنگ کردن ظرافت های بین خطوط و انحناها به نوعی با رنگ آمیزی تمرکز می کنیم و از آشفتگی های درون و بیرون به آنها پناه می بریم. این دفترهای رنگ آمیزی از همان اوایل مرا به یاد هنر تذهیب و نگارگری و آرامش هنرمندان این عرصه می انداخت.

یک کتاب رنگ آمیزی که در واقع مجموعه ای از کارت پستال های رنگ نشده بود، به او دادم. خیلی خشنود شد و کلی تشکر کرد.

عکس گرفتیم و رفتند. انگار گردبادی به درون کتابفروشی آمده و همه چیز را تغییر داده و حالا با رفتنش گردوخاک فرونشسته و دوباره سکون و سکوت بر همه کتابفروشی حاکم شده است.

آن روز نفهمیدم بالاخره چه کسی و با چه نیتی آنها را برای گرفتن جایزه سراغ من فرستاده بود. اما از این لطف و مرحمتش واقعا متشکرم و امیدوارم توانسته باشم میزبان شایسته ای برای آنها بوده و آداب شکرگزاری را به مقدار خودم به جا آورده باشم.

علی رکاب - کتابفروش / ضمیمه قفسه روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1676

به "گردباد در کتابفروشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردباد در کتابفروشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید