کشور چه با تحریم و چه بدون تحریم با درآمد نفت اداره نمی شود

به گزارش پسرک کامپیوتری، معاون علمی وفناوری رییس جمهور با تاکید بر اینکه کشور چه با تحریم و چه بدون تحریم دیگر با درآمد نفت اداره نمی شود، گفت: کشور برای رسیدن به توسعه چاره ای جز تکیه بر توان داخلی ندارد.

کشور چه با تحریم و چه بدون تحریم با درآمد نفت اداره نمی شود

به گزارش پسرک کامپیوتری، سورنا ستاری در نشست معارفه بنیاد ملی نخبگان به مستعدان برتر نو ورود با اشاره به لزوم حرکت به سمت توسعۀ فردی و اجتماعی، گفت: مستعدبرتر شدن اتفاق بزرگی برای افراد است چراکه سبب دیدن شدن فرد می شود. در واقع مستعدبرتر شدن خاتمه جهت نخبگی نیست چرا که دیده شدن به عنوان مستعدبرتر، ابتدای جهت توسعه و پیشرفت است.

وی همچنین با اشاره به لزوم حفظ تداوم فعالیت های نخبگانی و پشتکار شرح داد: یکی از چالش ها در حوزه مستعدان نوورود، افت تحصیلی این افراد در سال های ابتدایی تحصیل است چراکه فرد تصور می نماید بعد از نیل به رتبه برتر کنکور یا المپیادهای مختلف، به خاتمه فعالیت نخبگانی رسیده است.

معاون علمی وفناوری رییس جمهور با اشاره به ضرورت حمایت از استعدادهای تحصیلی، اظهار کرد: بنیاد ملی نخبگان یک مؤسسه رفاهی نیست گرچه تسهیلات خوبی نیز برای مستعدان برتر دارد. در واقع این بنیاد بخشی از اکوسیستم اقتصاد دانش بنیان است.

رییس بنیاد ملی نخبگان با برشمردن برخی ویژگی های اقتصاد دانش بنیان، یادآور شد: این اکوسیستم جای افرادی است که سرمایه هایشان به جای جیب، در مغزشان است. به عبارت دیگر، شرکت دانش بنیان از دانش کسب درآمد می نماید و این فرایند با جهت کارخانه داری تفاوت های بسیاری دارد.

ستاری با بیان اینکه اکوسیستم دانش بنیان روی انسان سرمایه گذاری می نماید، شرح داد: کشور چه با تحریم و چه بدون تحریم، دیگر با درآمد و فرهنگ نفت اداره نمی شود و برای رسیدن به توسعۀپایدار و خودکفایی ناگزیر از ایجاد ارزش اضافه کرده بالا از دانش است که این مهم نیز تنها در اکوسیستم اقتصاد دانش بنیان محقق می شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان؛ وی با تأکید بر اینکه اساساً هنر دانش ایجاد ارزش اضافه کرده است، خاطرنشان کرد: ایران کشوری است که به لحاظ منابع انسانی غنی محسوب می شود؛ بنابراین خام فروشی در کشوری که 4 میلیون دانشجو دارد، توجیهی ندارد. در چنین کشوری باید اکوسیستمی حاکم شود که نوآوری را به اقتصاد تبدیل کند.

معاون علمی وفناوری رییس جمهور گفت: استخدام، نوآوری و خلاقیت مستعدبرتر را از بین می برد و به دلیل وابستگی که در او ایجاد می کند خلاقیت و نوآوری وی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه نوآوری و ریسک پذیری با استخدام سنخیت ندارد، گفت: در سال های گذشته اقدامات و دستاوردهای بسیار خوبی در حوزه شرکت های دانش بنیان حاصل شد تا جاییکه امروزه چندهزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند؛ این در حالیست که تا چندسال پیش مفاهیم اقتصاد دانش بنیان در کشور گنگ و غریبه بود.

ستاری با اشاره به اینکه مردم باید اثر دانش را در زندگی خود احساس کنند، خدمت به جامعه را وظیفه و رسالت اجتماع نخبگانی دانست و تأکید کرد: استعدادبرتر با پول حاصل از اخذ مالیات از معلمان و بازنشستگان تحصیل می نماید؛ بنابراین باید در راستای افزایش کیفیت زندگی مردم تلاش کند. باید متوجه بود کشور مثل پدر و مادر بخشی از هویت انسان است. فرد باید استعداد و توان خود را برای توسعه جامعه ای هزینه کند که برای رشد او داشته هایش را هزینه کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه کشور برای رسیدن به توسعه چاره ای جز تکیه بر توان داخلی ندارد، یادآور شد: ایران از ابتدای تاریخ بوده است امروزه ایران نه یک کشور بلکه یک هویت در تاریخ است که توانسته حتی کشورهای متجاوز را نیز در فرهنگ خود حل نماید.

رییس بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: دانشگاه در اکوسیستم اقتصاد دانش بنیان، هزینه خود را در غالب موارد از محل فروش پتنت و قراردادهای صنعتی تأمین می نماید چراکه دانشگاه وابسته به پول دولت، هیچ نوآوری، ایده پردازی و خلاقیتی ندارد.

معاون علمی وفناوری رییس جمهور شرح داد: بنیاد ملی نخبگان تلاش می نماید مستعدبرتر برای حضور در اکوسیستم دانش بنیان توانمند شود تا بتواند به قدرتی برسد که علاوه بر رشد فردی، محیط پیرامون خود را نیز دستخوش تغییرات مثبت کرده و بر زندگی اجتماعی جامعه بومی اثرگذاری مثبت داشته باشد.

ستاری گفت: سیستم آموزشی کشور علی رغم تمام انتقادهایی که به آن وارد است، افرادی را تربیت می نماید که در بهترین دانشگاه های جهان در بالاترین مقاطع تحصیل می کنند و این حاکی از توان بالای کشور در نیروی انسانی است.

وی در خاتمه با بیان اینکه اصولاً ایجاد هر تغییری هزینه بر است، خاطرنشان کرد: همه افراد شکست می خورند اما تفاوت در این است که برخی شکست را می پذیرند و از آن درس می گیرند و با جدیت و دانش بیشتر راه خود را دوباره آغاز می کنند تا به اثرگذاری بالا در جامعۀ بومی خود برسند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 734

به "کشور چه با تحریم و چه بدون تحریم با درآمد نفت اداره نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشور چه با تحریم و چه بدون تحریم با درآمد نفت اداره نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید