کدام ظروف برای مسافرت مناسب هستند؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، ظروف مناسب سفر علاوه بر استفاده در داخل ماشین به دلیل استفاده در محیط زیست بخصوص در بین کوهنوردان و طبیعت گردها بسیار مرسوم شده است.آشپزی و تهیه غذای گرم در سفر برای بسیاری از گردشگران یک سرگرمی ایده آل به شمار می رود و برای بسیاری دیگر یک روش مناسب برای صرفه جویی در هزینه ها، سلامت بیشتر و حتی یاری به حفاظت از محیط زیست است. البته باید یادآور شد که غذای گرم در سفرهای طولانی و پیمایش های بلندمدت، بیشتر یک ضرورت برای حفظ انرژی و تجدید قوا محسوب می گردد تا یک سرگرمی در دل طبیعت.

کدام ظروف برای مسافرت مناسب هستند؟

انتخاب ظروف سفری کاملا به سلیقه و نوع برنامه شما بستگی دارد. بعضی توریستان ترجیح می دهند یک مجموعه کامل از ظروف شامل انواع قابلمه، ماهی تابه و کتری تهیه نمایند. این ظروف داخل هم قرار می گیرند و فضای بسیار کمی از کوله پشتی شما را اشغال می نمایند. این مجموعه گاهی شامل تجهیزات اضافه مانند چراغ الکلی، گیره، قاشق و حتی پیاله های کوچک و یک کاور برای جمع کردن ظروف نیز هستند. مزیت استفاده از این ظروف، حجم بسیار کم آن است.استفاده از ظروف سفری در بین گروه وسیعی از توریستان متداول است، از سفرهای خانوادگی گرفته تا ماجراجویی دور جهان. در سفرهای خانوادگی برای طبخ غذا بیشتر از همان ظروفی استفاده می شود که در همه آشپزخانه ها وجود دارد و برای سرو آن معمولا از پک های 4، 6 و 8 نفره یا بیشتر استفاده می شود که به وسایل مسافرتی داخل ماشین یا ظروف پلاستیکی سفری آنها را می شناسیم. این ظروف معمولا از جنس پلاستیک و شامل ظروفی سبک در رنگ های مختلف هستند.

در مقابل، بعضی از توریستان ظرف های خود را به صورت انفرادی انتخاب می نمایند. آنها برحسب نوع سفر و برنامه، آنچه را که مورد نیاز است با خود بر می دارند. در واقع، کاملا بر اساس سلیقه خود عمل می نمایند؛ این روش اما یک جنبه منفی دارد و آن هم فضای بیشتری است که اشغال می شود.در انتخاب و خرید ظروف سفری، قبل از هر چیز به جنس آن توجه کنید.

چرا نباید از ظروف پلاستیکی استفاده کرد؟

پلاستیک ها دسته ای از بسپارهای افزایشی یا تراکمی هستند و معمولاً زمانی که وارد چرخه طبیعت می شوند، لایه محافظی به شکل عایق در دل خاک ایجاد می نمایند و 300 تا 500 سال طول می کشد تا تجزیه شوند؛ و طول عمر پسماند این مواد، آلودگی منابع زیرزمینی و خاکی را نیز در پی خواهد داشت و تا حد قابل توجهی باعث کاهش حاصلخیزی زمین کشاورزی می شود. هم چنین باعث شیوع انواع بیماری های همه گیر خواهد شد که برای تمام موجودات زنده منطقه خطرناک است.به علت حجم زیاد این نوع زباله، مراکز پسماند مجبور به رهاسازی مقداری از آن در طبیعت هستند (همان طور که در اراضی شمال کشور با این مشکل دست به گریبان هستیم) که همین امر باعث اشغال زیستگاه فون و فلور آن منطقه می شود و با محدود کردن نیچ آن ها، در طولانی مدت باعث رقابت بین گونه ای و درون گونه ای و در نهایت کاهش تنوع زیستی می شود.

قاشق چنگال و چاقوی مسافرتی

درست است که استفاده از کنسرو از حجم ظروف مورجهانز سفر می کاهد، اما حتما باید قاشق چنگال و چاقوی مسافرتی به همراه داشته باشید. ظروف مورد استفاده سفر باید مقاوم، شست و شو و حمل راحتی داشته باشند. قاشق چنگال و چاقوی مسافرتی قابلیت شست و شو و استفاده چندباره را دارند. سعی کنید از قاشق و چنگال هایی بهره ببرید که قابلیت تا شدن دارند. این ظروف اکثرا دارای کیف مخصوص حمل هستند. اگر قاشق چنگال و چاقوی مسافرتی را بخرید، برای همواره در سفر های تان راحت خواهید بود.

نکته: می توانید از قاشق و چنگال خانگی خود نیز در سفر بهره ببرید و هیچ الزامی در تهیه قاشق و چنگال مسافرتی نیست.

چاقوی SAK

چاقوهای تاشوی ارتش سوئیس یا Swiss Army Kinfe با عنوان اختصاری SAK یک ابزار چند کاره است و از تیغه ای که آلات مختلفی مانند دربازکن کنسرو، چاقو، پیچ گوشتی و… به آن متصل هستند، تشکیل شده است. این ابزارها بر روی یک محور ثابت در گردشند و درون دسته چاقو پنهان می شوند. این وسیله، در سفرها بسیار کارآمد و مفید خواهد بود.

لیوان های مسافرتی

سعی کنید در سفر، به خصوص در طبیعت، از لیوان های پلاستیکی و یا استیل بهره ببرید. لیوان هایی که دسته دار هستند، به علت سهولت در استفاده (هنگامی که نوشیدنی گرم می خورید)، اولویت دارند. هرگز از لیوان های شیشه ای در طبیعت استفاده نکنید.

ظرف نگهدارنده گرین ترولر

چه قصد کوهنوردی داشته باشید، چه به هوای پیک نیک بیرون بزنید، این ظرف به کارتان می آید. ظرف نگهدارنده گرین ترولر جمع و جور است و به راحتی حمل می شود. ممکن است ابتدا باز و بسته کردن آن پیچیده به نظر برسد، اما همین که یاد بگیرید متوجه خواهید شد کار ساده ای است. ظرف گرین ترولر مانع از خارج شدن مایعات و غذاها به بیرون و وارد شدن مواد خارجی می شود. سال ها می توانید از این ظرف بهره ببرید و مجبور به استفاده از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف نباشید.

ظروف سفری آلومنیومی

این ظروف سبک، مقرون به صرفه و یک رسانای خوب حرارتی هستند؛ اما در معرض غذاهای اسیدی از بین می فرایند و سطح آنها به راحتی خراشیده می شود.بعضی افراد با این سوال روبرو اند که آیا استفاده از ظروف آلومینیومی برای سلامت ما خطرناک است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که براساس گزارش های موسسات ملی بهداشت، اداره غذا و دارو و انجمن آلزایمر در لندن، هیچ گونه خطر ناشی از استفاده ظروف آلمینیومی سلامت ما را تهدید نمی نماید. همچنین انجمن آلزایمر آمریکا نیز اعلام نموده است که هیچ مدرک پزشکی یا علمی مبنی بر ارتباط بین ظروف آلومینیوم و بیماری آلزایمر وجود ندارد. در عین حال استفاده از ظروف آلومنیومی برای نگهداری یا طبخ سبزیجات توصیه نمی شود، چون طعم و ظاهر غذا را تغییر می دهد.

آلومنیوم سخت شده

این ظروف بسیار مقاوم هستند و در برابر خراشیدگی دوام بیشتری دارند.

ظروف سفری استیل

مقاومت ظروف استیل درمقایسه با ظروف نچسب بسیار بالا است. دوام بیشتری دارند و سطح آنها خراش بر نمی دارد؛ اما وزن بسیار بالایی دارند و گرما را به صورت یکنواخت توزیع نمی نمایند. ممکن است یک قسمت از غذای شما که بیشتر در معرض حرارت است بسوزد یا اصطلاحا ته بگیرد.

ظرف سفری تیتانیوم

این ظروف فوق سبک هستند. بهترین گزینه برای افرادی که سبک سفر می نمایند. در برابر خوردگی بسیار مقاومند و حرارت در سطح آنها به سرعت توزیع می شود. حتی با حداقل حرارت هم خوب عمل می نمایند؛ اما کمی گران قیمت هستند و درمقایسه با ظروف استیل گرما را دیرتر توزیع می نمایند. بهتر است مراقب باشید که زیاد داغ نشوند.

ظرف چدنی برای سفر

ظروف چدنی بسیار مقاوم و ایدئال برای انواع پخت وپز هستند؛ اما وزن زیادی دارند و برای بک پکینگ و کوهنوردی زیاد اصلا مناسب نیستند. بهتر است در سفر با خودرو شخصی ظروف چدنی را همراه خود ببرید.

ظروف با لایه نچسب

خوبی این ظروف این است که به راحتی شسته می شوند، چون مواد غذایی به سطح آن ها نمی چسبد؛ اما عیب آنها این است که درمقایسه با سطوح فلزی مقاومت کمتری دارند و سطح آن ها به راحتی خراش بر می دارد. بهتر است برای طبخ غذا در این ظروف از قاشق چوبی یا پلاستیکی بهره ببرید.در خصوص استفاده از ظروف با لایه نچسب باید به هشدارهای آن توجه کنید. پوشش نچسب این ظروف درصورت روبروه با حرارت بسیار زیاد، گازهایی از خود متصاعد می نماید که استنشاق آن می تواند علائمی شبیه به آنفلوآنزا را در فرد ایجاد کند. همچنین گفته می شود بعضی پرندگان خانگی درمعرض این گازها جان خود را از دست می دهند. توصیه می کنیم پیش از خرید نکات مربوط به نحوه استفاده ظروف نچسب را مطالعه کنید.

ظروف سفری پلاستیکی

ظروف پلاستیکی سبک، ارزان و در برابر خراشیدگی و خوردگی مقاوم هستند. اما در مقابل حرارت مقاومتی ندارند و درمواقعی ممکن است بوی بعضی مواد غذایی را به خود بگیرند.

ظروف سفری سیلیکونی

استفاده از نسل ظرفهای سیلیکونی اخیرا در بین طبیعت گردها و کوهنوردان رواج پیدا نموده است. این ظروف سبک هستند و حجم کمی را در کوله پشتی شما اشغال می نمایند. در برابر حرارت مقاوم هستند و می توان از آنها در مایکروفر استفاده کرد. بدنه این ظروف به گونه ای طراحی شده است که قابلیت تا شدن دارد و می توان عمق آن را تنظیم کرد. سطح آن چسبنده نیست و به همین دلیل شستشوی این ظروف راحت است. این ظروف با فناوری سازگار با طبیعت ساخته شده اند و آلودگی محیط زیستی ایجاد نمی نمایند. رنگ بندی آن هم برای توریستان جذابیت دارد.

نکات مهم در خرید ظروف سفر

1. اندازه

در هنگام خرید ظروف سفری به اندازه آن دقت کنید. عظیمترین ظرفی که انتخاب می کنید باید به ازاء هر کوهنورد یا طبیعت گرد تا یک لیتر گنجایش داشته باشد. اگر سفر شما انفرادی است ظرفی را انتخاب کنید که از نظر اندازه مناسب شما باشد.

2. تعداد

برای خرید، تعداد ظروف را در نظر بگیرید. تعداد ظروف به کاربری آن بستگی دارد. برای درست کردن یک وعده غذای خشک مانند برنج یک قابلمه کافی است، اما اگر به دنبال تنوع غذایی هستید باید دو یا سه قابلمه یا ماهی تابه همراه شما باشد. هر چه وعده های غذایی بیشتری را در سفر سپری کنید و تعداد شما بیشتر باشد به ظروف بیشتری نیاز خواهید داشت.

*توجه: به همه کوهنوردان و طبیعت گردها توصیه می شود تا ست کامل ظروف برای سرو غذا را به صورت انفرادی داشته باشند. این کار هم شما را از وابستگی به سایر اعضای تیم رها می نماید و هم باعث می شود تا زباله کمتری فراوری کنید.

3. استفاده از درپوش

استفاده از درپوش ها زمان آشپزی را کاهش می دهد و باعث می شود سوخت کمتری مصرف کنید. ازطرفی مانع ریخت و پاش غذا به اطراف می شود. بعضی ست های ظروف سفری برای هر قابلمه یا ماهی تابه درپوش جداگانه ای دارند اما در بعضی انواع دیگر، درپوش به صورت مشترک استفاده می شود. دربعضی مواقع می توان از درپوش به عنوان بشقاب سرو غذا هم استفاده کرد. این کار به افرادی که سبک بار سفر می نمایند، یاری می نماید تا وزن کوله خود را کاهش دهند.

4. دستگیره ها و انبرها

به خاطر داشته باشید حتما یک انبر یا دستگیره برای ظروف خود تهیه کنید تا برای برداشتن ظرف از روی شعله بتوانید از آن بهره ببرید. در بعضی ظروف دو دستگیره عایق حرارتی، به صورت تاشو در دوطرف قابلمه یا ماهی تابه تعبیه شده است که می توان از آن به راحتی استفاده کرد. در بعضی ظروف دیگر یک دستگیره در کنار ظرف غذا واقع شده است که به آسانی باز و بسته می شود.

5. تجهیزات و ظروف اضافه

بعضی ظروف غذا علاوه بر وسایل پخت وپز تعدادی فنجان، قاشق، بشقاب، کاور و چیزهای دیگر هم دارند. خرید یک مجموعه کامل از ظروف سفر به شما یاری می نماید تا هرآنچه نیاز دارید را یکجا در اختیار داشته باشید.

بهترین برند ظروف سفری در سال 2020

بسیاری از آشپزهای ماهر به کیفیت برند All Clad قسم می خورند. این ظروف استیل از سال 1971 توسط شرکتی در ایالات متحده فراوری می شوند. این شرکت که ظروف خود را از استیل بسیار با کیفیتی فراوری می نماید تا به امروز مورد توجه بسیاری از آشپزهای ماهر قرار گرفته است.

از طرفی استفاده از ظروف سلیکونی به تازگی در بین کوهنوردان و طبیعت گردها رواج پیدا نموده است. این ظروف با فناوری سازگار با طبیعت ساخته شدهاند و برای نگهداری غذا بسیار مناسب اند. در برابر حرارت مقاوم هستند و رنگ بندی آن برای کوهنوردان و طبیعت گردها جذابیت دارد.

ظرف سفری دوستدار طبیعت

شرکت گرین ترولر به دنبال طراحی ظروفی است که به بهترین نحو ممکن جابه جایی موادغذایی و انواع نوشیدنی را برای افرادی که زندگی پرمشغله ای دارند فراهم کند.اگر در ماجراجویی بعدی خود یکی از ظروف گرین ترولر را همراه داشته باشید، متوجه خواهید شد که چه قدر این ظرف کاربردی است. این ظروف نه تنها از خوراکی و نوشیدنی ها به خوبی نگهداری می نماید و مانع ریختن مایعات به بیرون ظرف می شود بلکه جلوی ورود قطرات باران و آب به درون ظرف را می گیرد.از این ظروف حتی می توان به عنوان جعبه یاری های اولیه یا برای نگهداری وسایل کودک و هرچیزی که نیاز به مراقبت داشته باشد هم استفاده کرد. احتمالا پس از تهیه یکی از این ظروف، چنان رضایت شما جلب خواهد شد که از خود می پرسید، چرا پیش از این چنین ظرفی ساخته نشده بود؟

نکته جالب در خصوص استفاده از ظروف گرین ترولر این است که در ابتدای امر، ممکن است باز و بسته کردن آن به نظرتان مثل یک پازل پیچیده باشد؛ اما وقتی دست به کار شدید، همه چیز آسان خواهد شد.

این ظرف جایگزین مناسبی برای بسیاری از ابزار و لوازمی است که پیش از این، روزانه استفاده می کردید. می توانید از آن در کوه نوردی، ساحل و حتی زمانی که به محل کارتان می روید، بهره ببرید. دیگر نیازی نیست وقتی به پیک نیک و گشت وگذار می روید، نگران پسماند غذا یا استفاده از ظروف یکبارمصرفی باشید که طبیعت را آلوده می نمایند. همچنین، اگر وقتی به رستوران می روید، از غذایتان چیزی باقی می ماند، می توانید باقی مانده غذا را درون این ظرف همراه خود ببرید.

6 تا از بهترین ظروف مسافرتی در سال 2019

آشپزی در فضای باز می تواند بسیار آرامش بخش و سرگرم نماینده باشد. اگرچه ممکن است که شما بتوانید با همان تابه ها و ظروفی که در خانه استفاده می کنید، در سفرهای خود نیز بهره ببرید اما معمولا این ظروف سنگین و عظیم هستند. بنابراین نیاز به ظروف پخت و پز مخصوص سفر دارید. بهترین ظروف پخت و پز مسافرتی معمولا همه چیزهایی که شما برای آشپزی نیاز دارید، را دارند.

1- ظروف پخت و پز 11 پارچه مخصوص سفر Wealers

وقتی قصد سفر دارید، بهترین ظروف پخت و پز مناسب سفر ست 11 پارچه Wealers است که با استفاده از آن از غذای گرم در طول سفر لذت خواهید برد. تابه و قابلمه های این سرویس بسیار با کیفیت هستند که از آلومینیوم تقویت شده ساخته شده اند که بسیار راحت نیز تمیز می شود. این ست 11 پارچه کاملا برای تهیه غذا در مسافرت بسیار مناسب و کامل است.

2- ظروف پخت و پز مخصوص سفر REDCAMP

این یک ست پخت و پز مسافرتی بسیار سبک است که فقط 0.96 پوند وزن دارد. این ست کاملا جمع و جور و کوچک است که شامل انواع تابه و قابلمه است. این ست 12 پارچه شامل تمامی مواردی که برای یک آشپزی خوب در سفر نیاز دارید را است. ضمناً شستشو و تمیز کردن آن بسیار راحت است. اگر قصد خرید ست پخت و پز مخصوص سفر دارید حتما این گزینه را در نظر بگیرید.

3- ظروف پخت و پز مخصوص سفر Rockers

این ست 16 پارچه یکی از بهترین سرویس پخت و پز مخصوص سفر است که می توانید در بازار پیدا کنید. تک تک قعات این ست از مواد با کیفیت ساخته شده اند و بسیار ایمن هستند. این ست 1.25 پوند وزن دارد که نسبتا کم وزن هستند.

4- ظروف پخت و پز مخصوص سفر Bisgear

ست 16 پارچه Bisgear مجموعه ای کامل از همه مواردی که برای آشپزی در حین سفر لازم دارید را دربردارد. قابلمه، تابه، کاسه و قاشق و چنگال و… . این ست پخت و پز قیمت بسیار مناسبی نیز دارد. شامل قاشق و چنگال های ضد زنگ است و ظرف ها دارای درپوش هستند. ضمناً حمل و شستشو آن نیز بسیار راحت است.

5- ظروف پخت و پز مسافرتی Yodo

این ست دارای چند قابلمه عظیم در اندازهای مختلف است که با مواد آلومینیومی بسیار با کیفیت ساخته شده اند که به انتقال سریع حرارت یاری می نماید. بنابراین شما از پخت و پز سریع مطمئن خواهید بود و در زمان و سوخت صرفه جویی خواهید کرد. این ظروف نچسب هستند. بنابراین از چسبیدن مواد غذایی در کف قابلمه نگران نخواهید بود و براحتی نیز تمیز خواهد شد.

6- ست ظروف پخت و پز مسافرتی HONEST OUTFITTERS

این ست از وسایل آشپزی بسیا با کیفیت ساخته شده است که ضمناً حمل و جابه جایی آن ها بسیار راحت است. این ست 10 پارچه از نظر بهداشتی بسیار ایمن است و شامل کاسه، قاشق و یک ظرف یک لیتری و … است. شسشتو و تمیز کردن آن بسیار راحت است. ضمناً این سرویس داراری ضمانت بازگشت نیز است.

استفاده از ظروف سفری و آشپزی در سفر مزیت های بسیاری دارد. وقتی تصمیم می گیرد غذای خود را در سفر تامین کنید و مواد غذایی را از مقصد و از محصولات بومی تهیه کنید، با تامین مواد اولیه برای طبخ غذا به جوامع محلی یاری می کنید. در واقع با این کار آنها را ترغیب می کنید تا مواد اولیه بیشتر و با کیفیت تری فراوری نمایند و به نوعی به معیشت آنها یاری می کنید.

از طرفی با طبخ غذا در سفر غذاهای گرم، تازه و سالم میل می کنید و سلامت خود و همراهان را با این کار تامین می کنید. مزیت سوم استفاده از ظروف سفری هم یاری به محیط زیست است. هرچه بیشتر آشپزی کنید و کمتر از غذاهای بسته بندی شده و رستوران های بین راهی بهره ببرید، زباله کمتری را وارد طبیعت نموده اید. با این کار به عنوان یک توریست دین خود را به طبیعت ادا کنید.

مزیت دیگری استفاده از ظروف سفری، صرفه جویی در هزینه ها است. قرار نیست هربار که به سفر می روید برای خرید ظروف یکبارمصرف و غذاهای بسته بندی شده یا غذاخوردن در رستوران هزینه کنید. یک بار ظروف مورد نظرتان را می خرید، یک بار آشپزی می کنید و در هزینه های سفرتان صرفه جویی می کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1480

به "کدام ظروف برای مسافرت مناسب هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام ظروف برای مسافرت مناسب هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید