چه زمان و چگونه می توان به نوزادان و بچه ها شنا آموزش داد؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، آموزش شنا به بچه ها را از شش ماهگی می توان آغاز کرد. هدف از آموزش شنا به بچه ها از 6 ماهگی، آشنایی کودک با آب و نترسیدن کودک از آب است. در این مقاله روش های آموزش شنا به نوزادان 6 تا 12 ماهه، روش های محافظت از کودک در استخر، موارد منع شنای کودک در استخر، فواید شنا کردن برای کودک و ... بیان شده است.

چه زمان و چگونه می توان به نوزادان و بچه ها شنا آموزش داد؟

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - بسیاری از مادران می پرسند که آیا می توانم کودکم را به استخر ببرم؟ آیا شنا کردن و استخر برای بچه ها ضرر ندارد و خطرناک نیست؟ آیا می توانم به کودکم شنا کردن را آموزش دهم؟

در این مقاله آموزش شنا به بچه ها؛ به شما می گوییم چطور کودک خود را با آب آشنا کنید و قبل از استخر رفتن چه اقدامات احتیاطی را باید انجام دهید.

بچه ها در چه سنی می توانند شنا نمایند؟

یک نوزاد حداقل شش ماهه را می توان به استخر برد، ولی تحقیقاتی درمورد استخر بردن بچه ها قبل از شش ماهگی وجود ندارد. در شش ماهگی کودک شما دیگر یک نوزاد تازه متولد شده نیست؛ در این سن مهارت های عضلانی کودک و توانایی دریافت اشیا و نشستن او تکامل یافته است. بنابراین سن شش ماهگی زمان مناسبی برای آموزش شنا به بچه ها و به استخر بردن آنهاست.

فواید شنا کردن برای بچه ها چیست؟

 • احتمال غرق شدن کمتر

بچه ها 1 تا 4 ساله حساسیت و ترس کمتری نسبت به غرق شدن در آب از خود نشان می دهند. این بدین معنی است که هر چه کودک زودتر شنا کردن را یاد بگیرد، در آب اعتماد به نفس بیشتری دارد.

 • تعادل و کنترل بهتر بدن

آموزش شنا به بچه ها به تعادل بدن و کنترل ماهیچه های عضلانی بدن کودک یاری می نماید، شاید به این دلیل که در هنگام شنا کردن از عضلات به میزان زیادی استفاده می گردد.

 • تقویت استخوان ها

به دلیل حرکات فشرده و زیاد بدن در زمان شنا کردن، مفاصل و استخوان ها تقویت و بهبود می یابند.

 • ممکن است برای آسم مفید باشد

گفته می گردد ممکن است شنا کردن به طور متعادل، به بهتر شدن آسم به ویژه در بچه ها یاری کند.

 • بهبود توانایی های شناختی و فیزیکی کودک

بچه های که شنا کردن را در اوایل زندگی یاد می گیرند، مهارت های شناختی و فیزیکی بهتر و پیشرفته تری از خود نشان می دهند.

مزایای شنا کردن برای نوزادان و بچه ها، موضوعی قابل تأمل است. فوایدی که ذکر شد ممکن است برای بعضی بچه ها، صدق نکند. در واقع شنا کردن برای همه بچه ها مزایای مشابهی به همراه ندارد. معمولاً بچه ها بیش از 12 ماهه از شنا کردن لذت فراوانی می برند. شنا کردن در عین حال که یک سرگرمی عالی برای کودک است، یک ورزش مناسب برای رشد کودک نیز به حساب می آید.

چه استخری مناسب آموزش شنا به بچه ها است؟

زمان انتخاب یک استخر برای آموزش شنا به بچه ها خود، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • استخر باید مخصوص بچه ها باشد

یک استخری را انتخاب کنید که انحصاری بچه ها است. اگر کودک شما نوزاد است، استخری انتخاب کنید که مختص نوزادان باشد نه بچه ها عظیم تر. این گونه خطر ابتلای کودک به عفونت کاهش می یابد.

 • استخر آب تازه داشته باشد

ترجیحا استخرهایی را انتخاب کنید که آب تازه و در گردش دارند. این استخرها نسبت به استخرهایی که آبشان با کلر تصفیه می گردد، برای آموزش شنا به بچه ها مناسب تر هستند.

 • دنبال استخری با تهویه مناسب و سایه باشید

استخر شنا باید تهویه مناسب داشته باشد و همچنین سرپوشیده باشد. با این حال به اندازه کافی روشنایی داشته باشد.

 • استخر کم عمق انتخاب کنید

اگر نتوانید خودتان را به راحتی در آب را نگه دارید، نمی توانید کودکتان را هم به درستی در آن نگهدارید. استخرهای اختصاص داده شده به بچه ها عمق های مناسبی دارند، به صورتی که وقتی عظیمسالان در آن می ایستند، سرشان به راحتی بالای آب قرار می گیرد. سطح آب باید برای یک شخص بالغ تا سر شانه ها باشد.

 • حضور نجات غریق ها الزامی است

استخر باید مأمورهای نجات غریق داشته باشد تا در موارد ضروری به یاری شما بیایند.

چه چیزهایی باید در ساک استخر کودک باشد؟

 • پوشک شنا

پوشک های معمولی برای استخر کودک مناسب نیست. بنابراین پوشک های شنا را خریداری کنید. این پوشک ها در تماس با آب متورم و خیس نمی گردد.

 • اسباب بازی مناسب آب بازی

این اسباب بازی های ضد آب که برای بازی در آب ساخته می گردد، معمولاً در سطح آب شناور می مانند.

 • حوله

حوله برای خشک کردن نوزاد پس از بازی در استخر، لازم است.

 • بطری آب و تغذیه برای کودک

کودک بعد از شنا، گرسنه می گردد. برای کودک شیر خشک و یا غذا بردارید. همچنین می توانید موز له شده و یا پوره سایر میوه ها را از قبل آماده نموده و با خود به استخر ببرید.

 • لباس اضافی

لباس اضافی داشته باشید که بعد از بیرون آمدن از استخر و خشک کردن کودک، تن او کنید.

چگونه به کودک خود شنا آموزش دهیم؟

اگر شما می خواهید دائماً کودک خود را به استخر ببرید، باید به او شنا آموزش دهید. در اینجا تکنیک هایی برای آموزش شنا به بچه ها وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

 1. کودک را در بین بازوان خود بگیرید و به سمت استخر بروید. به آرامی کودک را در آب فرو ببرید به طوری که نیمی از بدن او در آب فرو رود. اجازه دهید کودک آب را احساس کند. به آرامی کودک را به سمت بالا و پایین تکان دهید.
 2. کودک را صاف نگه دارید و او را به عقب و جلو حرکت دهید. این باعث می گردد با حرکت آب، کودک جریان آب را احساس کند.
 3. کودک را روبروی خود بگیرید به این صورت که با یک دست پشت کودک را و با دست دیگر قفسه سینه او را بگیرید. سر خودتان را به زیر آب ببرید و بیرون بیاورید نفس حبس شده خود را به سمت صورت کودک، تنفس کنید. این کار باعث می گردد دهان کودک بسته گردد و نفس خود را حبس کند.
 4. کودک را در آغوش بگیرید به طوری که پشت کودک به سمت شما باشد. سر کودک را به آرامی حرکت دهید تا با آب برخورد کند و در آب فرو رود ولی سریعاً بیرون بیاورید. غوطه ور کردن سر کودک در آب از جلو، باعث می گردد کودک با آب برخورد نموده و به آن عادت کند. این یکی از روش های آموزش شنا به بچه ها است.
 5. یکی دیگر از روش های آموزش شنا به بچه ها این است که، یک دست خود را بر روی قفسه سینه کودک و دست دیگر را زیر پاهای او قرار دهید و کودک را به صورت افقی از سمت شکم با آب تماس دهید. به تدریج دستتان را رها کنید تا کودک غوطه ور گردد. ممکن است کودک به طور غریزی دست و پاهایش را حرکت دهد تا شنا کند و بالای آب بماند. سپس دست خود را نزدیک کودک ببرید و او را بگیرید.
 6. در این مرحله نیز مانند مرحله 5 تمامی مراحل را انجام دهید اما این بار نوزاد رو به بالا و پشت به آب باشد.
 7. با دو دست خود کودک را به صورت افقی بگیرید، به طوری که سر به سمت چپ، پاها راست و شکم روی آب باشد. سپس کودک را به آرامی به داخل آب ببرید تا با پاهایش حرکاتی مانند دوچرخه را انجام دهد سپس او را بیرون بیاورید. این تکنیک، فعالیت های زیر آب را در کودک تقویت می نماید.
 8. اگر کودک به مرحله ای رسیده است که از آب نمی ترسد می توانید اجازه دهید کودک خودش این حرکات را انجام دهد، ولی برای اطمینان نزدیک کودک باشید و از او دور نشوید.

هدف از آموزش شنا به بچه ها این است که بچه ها در آب احساس راحتی نمایند، از آب نترسند و همچنین از شنا کردن و در آب بودن لذت ببرند.

آیا بچه ها می توانند به تنهایی شنا نمایند؟

خیر، بچه ها نمی توانند به تنهایی شنا نمایند و در آب احتیاج به حمایت شما دارند. نوزادان معمولاً رفتارهای غریزی در آب دارند که این عکس العمل ها پس از 12 ماهگی ناپدید می شوند. بدن نوزادان از نظر جسمی برای شنا کردن به اندازه ای تکامل پیدا ننموده است که بتوانند به طور غریزی شنا کردن را یاد بگیرند، مگر اینکه از نوزادی مدت زمان زیادی را در آب سپری نموده باشند.

کودک چه مدت می تواند شنا کند؟

هیچ زمان مشخصی وجود ندارد، ولی بهتر است، زمان در آب ماندن کودک و آموزش شنا به بچه ها، 15 تا 20 دقیقه باشد. در زمانی که در آب هستید مراقب علائمی مانند ناراحتی، لرز و خستگی کودک خود باشید. اگر کودک ناراحت بود و این علائم را نشان داد، سریعاً او را از آب دور کنید. همچنین زمانی که کودک در آب است، اقدامات ایمنی را رعایت کنید.

چگونه کودک را در استخر، از خطر دور نگه داریم؟

 • هرگز کودک خود را تنها نگذارید

طبق تحقیقاتی در امریکا فقط دو اینچ آب برای غرق شدن یک کودک یا نوزاد، کافی است. برخورد عظیمسالان با بچه ها در استخرها یکی از دلایل دیگر غرق شدن بچه ها در استخرها است. بنابراین هرگز کودک خود را تنها در استخر نگذارید.

 • اجتناب از رفتن به استخرهایی با بوی شدید کلر

کارشناسان می گویند اگر در استخری بوی کلر را استشمام کردید، میزان کلر در آن استخر زیاد است. کلر می تواند بینی و چشم نوزاد را تحریک کند و باید از آن دوری کرد. در واقع این استخرها مناسب برای آموزش شنا به بچه ها نیست.

 • کودک را از لوازم الکتریکی را دور نگه دارید

مطمئن شوید که هیچ دستگاه الکتریکی در نزدیکی استخر و نوزاد شما وجود ندارد.

 • یاری های اولیه را یاد بگیرید

یادگیری احیای قلب و یاری های اولیه برای کسی که دچار تنگی نفس و یا خفگی در استخر شده است، لازم است. اگر نجات غریق در استخر حضور دارد مطمئن شوید که اقدامات یاری های اولیه را بداند.

در چه مواقعی نباید کودک را به استخر ببریم؟

در شرایط زیر، کودک خود را به استخر نبرید:

 • اسهال نوزاد

اگر کودک شما اسهال داشته باشد، او را به استخر نبرید، حتی بهترین پوشک های شنا هم انتقال بیماری ها به آب را تضمین نمی نماید و ممکن است آب برای دیگران آلوده گردد.

 • عفونت گوش

شنا برای مدت طولانی می تواند خطر ابتلا به عفونت گوش نوزادان را افزایش دهد. اگر هم کودک عفونت گوش داشته باشد، با استخر رفتن علائم شدیدتر خواهد شد.

 • سرفه و سرماخوردگی

آبریزش بینی و سرفه می تواند آب را آلوده کند. همچنین آب سرد مشکل سرماخوردگی نوزاد و سرفه کودک را تشدید می نماید.

 • عفونت چشم

در زمان عفونت چشم نوزادان، شنا می تواند چشم ها را تحریک کند و همچنین عامل بیماری را به دیگران منتقل کند.

 • آسم، آلرژی و اگزما

اگر کودک شما به آسم و یا آلرژی مبتلا باشد، قبل از شنا و استخر رفتن، با پزشک دراین باره مشورت کنید. مواد شیمیایی مانند کلر می تواند حساسیت را تشدید کند. اگر کودک اگزما داشته باشد، باید قبل از ورود به استخر از روغن و یا ژل های خاصی برای بدن کودک استفاده گردد.

مادران چه مدت بعد از زایمان، می توانند همراه کودک خود به استخر بروند؟

زنان می توانند شش هفته پس از زایمان به استخر بروند. از آنجایی که کودک را باید از شش ماهگی به بعد به استخر ببرید، مادر هم می تواند هم زمان با کودک خود به استخر برود. از طرفی کودک برای شنا کردن در استخر و آموزش شنا احتیاج به حضور یک چهره آشنا دارد.

از چه زمانی می توان برنامه جدی آموزش شنا به بچه ها را شروع کرد؟

از سن 6 تا 12 ماهگی نباید هیچ برنامه شنا و یا کلاس آموزشی برای کودک بگذارید و باید بیشتر آموزش شنا به بچه ها، به صورت تفریحی باشد. تحقیقات نشان می دهد از سن یک سالگی به بعد می توان آموزش های خصوصی و جدی شنا را برای کودک در نظر گرفت.

دمای مناسب آب استخر برای نوزادان چه دمایی است؟

دمای ایده آل استخر شنا برای نوزادان، 30 درجه سانتی گراد است.

آیا می توان کودک را به دریا برد؟

توصیه می گردد حداقل تا زمانی که کودک نوپا نشده است، کودک را به آب دریا نبرید. آب در ساحل مانند آب استخر آرام نیست. جریان شدید و سنگین آب، در آغوش دریافت کودک را برای شما هم سخت می نماید.

از طرفی موجودات دریایی خطرناک مانند خبرنگاران دریایی ممکن است به کودک آسیب بزنند. همچنین آب دریا حاوی آلاینده ها و پاتوژن های زیادی است. اگر باز هم در یک ساحل می خواهید کودک خود را به آب ببرید، یک ساحل محافظت شده و با آلودگی کمتر انتخاب کنید. از نجات غریق ها درباره موجودات دریایی آن ساحل بپرسید. همچنین فقط کودک را در عمق کم نگه دارید و به سمت عمیق دریا پیش نروید. بعد از شنا، کودک خود را با آب تمیز و تازه بشویید تا نمک های سطح بدن کودک، پاک شوند.

سخن آخر خبرنگاران با پدر و مادرها ...

برای شنا کردن کودک و یا آموزش شنا به بچه ها، استخر تمیز انتخاب کنید. در موارد خاص بهتر است از شنا کردن کودک در هر استخر و با هر آبی جلوگیری کنید. در داخل استخر مراقب کودک باشید و از او دور نشوید زیرا او به تنهایی نمی تواند در آب شنا کند.

هدف ما از آموزش شنا به بچه ها، فقط آشنایی بچه ها با آب است. در واقع هدف این است که کودک از آب نترسد، در آب احساس راحتی و امنیت داشته باشد و لذت ببرد.

قاعده کلی برای استخر بردن کودک، این است که کودک سالم باشد و دچار بیماری، سرماخوردگی، حساسیت، عفونت و ... نباشد. درصورتی که کودک بیمار است، صبر کنید تا بهبود یابد و سپس به استخر بروید.

برگرفته از: momjunction

منبع: setare.com
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1382

به "چه زمان و چگونه می توان به نوزادان و بچه ها شنا آموزش داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زمان و چگونه می توان به نوزادان و بچه ها شنا آموزش داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید