معمای مالیات از خانه های خالی؛ فقط 2500 باب از 2، 5 میلیون خانه شناسایی شد

به گزارش پسرک کامپیوتری، با گذشت بیش از پنج سال از آغاز به کار فرایند شناسایی و اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه در کشور اظهارات مسئولان دولتی نشان از آن دارد که تنها کمتر از 2 هزارو 500 واحد مسکونی به عنوان خانه خالی از سکنه در کشور شناسایی شد.

معمای مالیات از خانه های خالی؛ فقط 2500 باب از 2، 5 میلیون خانه شناسایی شد

به گزارش جوان، با گذشت بیش از پنج سال از آغاز به کار فرایند شناسایی و اخذ اقتصادیات از خانه های خالی از سکنه در کشور اظهارات مسئولان دولتی نشان از آن دارد که تنها کمتر از 2 هزارو 500 واحد مسکونی به عنوان خانه خالی از سکنه در کشور شناسایی شد، این در حالی است که گزارش قطعی مرکز آمار از وجود 2 میلیون و 500 هزار خانه خالی از سکنه تا سال 95 حکایت دارد و تحلیلگران با توجه به رشد 50 درصدی خانه های خالی طی بازه زمانی سال های 90 تا 95 بر این باورند که تعداد خانه های خالی در بازه زمانی 95 تا 1400 باید افزایش نیز یافته باشد.

در حالی که گزارش نفوس و مسکن سال 95 مرکز آمار از وجود 2 میلیون و 500 هزار واحد مسکونی حکایت داشت و با توجه به اثر سوء انجماد این دارایی بر نرخ مسکن و بازار اجاره بها مقرر شد از طریق راه اندازی سامانه املاک و اسکان از صاحبان خانه های خالی از سکنه اقتصادیات اخذ شود، متأسفانه با گذشت چندین سال دستگاه های متولی شناسایی خانه های خالی پیروز عمل نکرده اند، به طوری که به گفته مدیرکل تنظیم مقررات سازمان امور اقتصادیاتی در نهایت فقط 2هزارو 450 واحدمسکونی به عنوان خانه خالی شناسایی شده است، در این میان یک کننده مجلس نیز اخذ اقتصادیات از خانه های خالی را مشروط به ثبت اطلاعات مالکیتی تمامی مردم در سامانه املاک و اسکان می داند.

در حالی که بازار مسکن یکی از پر ارزش ترین بازار های موجود در کشور است و به زعم کارشناسان اقتصادی با وضع انواع اقتصادیات بر این بازار می توان پایه های درآمدی پایدار برای دولت ایجاد کرد، متأسفانه هنوز سیستم شناسایی واحد های مسکونی بلااستفاده و کم استفاده در دولت آنقدر ضعیف است که با گذشت چند سال از موعد راه اندازی سامانه املاک و اسکان جهت اخذ اقتصادیات از خانه های خالی هنوز این فعل انجام نشده است، با این وجود مرکزآمار بر اساس گزارش مسکن و نفوس مدعی است که تا پایان سال 95 بیش از 5 میلیون مسکن خالی از سکنه و کم استفاده در کشور وجود داشته است.

در برنامه تلویزیونی تیتر امشب که با عنوان کلاف سردرگم اقتصادیات بر خانه های خالی بر گزار شد، مسئولان سه ضلع اصلی قانون گذاری و اجرای اقتصادیات خانه های خالی، به بررسی فرآیند های اجرایی این قانون طی هفت سال گذشته (از سال 94 تا 1400) پرداختند.

در این برنامه، علی رستم پور، مدیرکل تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور اقتصادیاتی، مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حضور داشتند.

در شرایطی که آمار های رسمی مربوط به سرشماری نفوس و مسکن سال 95 از وجود 2 میلیون و500 هزار خانه خالی در کشور حکایت داشت تحلیلگران با توجه به رشد نزدیک به 50 درصدی خانه های خالی طی بازه زمانی سال های 90 تا 95 پیش بینی می کنند که در بازه زمانی 1395 تا 1400 نیز بر تعداد خانه های خالی از سکنه در کشور افزوده شده باشد.

پیش بینی تحلیلگران از افزایش تعداد خانه های خالی

با توجه به پیش بینی تحلیلگران امکان دارد که امروز تعداد خانه های خالی از سکنه از مرز 3 میلیون و 500 هزار واحد مسکونی نیز در کشور گذشته باشد، در این بین از آنجایی که اغلب معاملات مسکن از جنس سرمایه گذاری و سفته بازی و معاملات مکرر است، مشخص تکلیف خانه خالی از سکنه از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است، زیرا این احتمال وجود دارد که خانه های خالی خمیر مایه اولیه معاملات مکرر مسکن با هدف دستکاری نرخ ها در منطقه ها مختلف مرکز به عنوان هسته مرکزی ایجاد تنش قیمتی در بازار مسکن کل کشور باشد.

اگر چه گزارش مرکز آمار و پیش بینی تحلیلگران از وجود بیش از 2 میلیون و 500 هزار خانه خالی از سکنه در کشور حکایت دارد، اما آمار های اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد تنها یک میلیون و300 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور شناسایی شده است که از این تعداد نیز فقط 120 هزار مالک خانه خالی اقدام به ورود به سامانه ملی املاک واسکان- سامانه شناسایی خانه های خالی- کرده و اظهار کرده اند واحد مسکونی آن ها خالی از سکنه است.

همچنین بنا به اظهارات سازمان امور اقتصادیاتی از مجموع کل خانه های خالی تنها حدود 2 هزار و 450 واحد مسکونی به عنوان خانه خالی از سکنه محرز شده است.

سال ها بعد از تصویب قانون دریافت اقتصادیات از خانه های خالی تنها یک میلیون و 300 هزار واحد به عنوان خانه خالی احصا و از این تعداد هم فقط حدود 2 هزار و450 هزار واحد به عنوان خانه خالی از سکنه نهایی شده است.

5 پرده خانه خالی

پنج پرده اقتصادیات از خانه های خالی نشان از آن دارد که به موجب قانون، دولت از سال 94 مکلف به راه اندازی سامانه املاک و اسکان کشور برای شناسایی خانه های خالی شد. در گام دوم بعد از راه اندازی این سامانه احصای خانه های خالی از طریق پایگاه داده های دستگاه های دولتی بود. در مرحله بعد نیز دولت باید از طریق ارسال پیامک فراخوان خوداظهاری را به مالکان صادر می کرد. مرحله چهارم ارسال و ارائه اطلاعات پایش شده به سازمان امور اقتصادیاتی بود و مرحله پنجم هم دریافت اقتصادیات از خانه های خالی به شمار می رود.

براساس آنچه مقام مسئول در سازمان امور اقتصادیاتی اعلام کرده است، وزارت راه و شهرسازی 6 میلیون رکورد اطلاعاتی شناسایی خانه های خالی را به این سازمان ارسال کرده است که از این تعداد در نهایت به دلیل تکراری بودن رکوردها، حدود یک میلیون و300 هزار رکورد (واحد) احصا شده است.

به گفته پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی مطابق با قانون و زمان بندی های قانونی مشخص شده کاررا جلو برده است، اما تنها 40 درصد از اطلاعاتی که از پایگاه های اطلاعاتی درباره کدپستی های مربوط به خانه های خالی دریافت کرده است درست بوده و در این زمینه مشکل وجود دارد.

اظهارات این مسئولان نشان می دهد بعد از دو بار ارسال پیامک خوداظهاری به مالکان واحد های مسکونی خالی از سکنه تنها 120 هزار مالک به این موضوع واکنش نشان داده و اطلاعات خود را در سامانه ثبت کرده اند.

در نهایت هم 3 هزار و 779 واحد مسکونی به عنوان واحد های قطعی خالی از سکنه از سوی وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور اقتصادیاتی معرفی شده است که به دلیل وجود اطلاعات مربوط به واحد های غیرمسکونی خالی در آن ها در نهایت حدود 2 هزار و 450 واحد مسکونی به عنوان خانه خالی نهایی شده است.

مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در حالی معتقد است که دولت در اجرای این سیاست کوتاهی کرده که در عین حال هشدار دوم و مهم تری در این باره ارائه می کند. طغیانی در اظهارات خود اظهار داشت تا زمانی که همه اطلاعات مربوط به خانه های خالی تکمیل نشود و همه مالکان اقدام به خوداظهاری نکنند عملاً اجرای این قانون امکان پذیر نیست؛ چراکه نمی توان قانون را با اطلاعات ناقص و غیرموثق اجرایی کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1915

به "معمای مالیات از خانه های خالی؛ فقط 2500 باب از 2، 5 میلیون خانه شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معمای مالیات از خانه های خالی؛ فقط 2500 باب از 2، 5 میلیون خانه شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید