علائم سرطان معده

به گزارش پسرک کامپیوتری، خبرگزاری خبرنگاران- علائم اولیه ابتلا به این سرطان مشابه بسیاری از بیماری های معده، درد شکمی، کاهش وزن، عدم تمایل به غذا خوردن و سوابق بیماری های شکمی مانند نفخ و ناراحتی گوارشی و حتی زخم معده است.

علائم سرطان معده

به گزارش گروه خبرنگاران؛ حمیدرضا دهقان منشادی؛ متخصص رادیوانکولوژی درباره سرطان معده گفت: علائم اولیه ابتلا به این سرطان مشابه بسکمک از بیماری های معده از جمله درد شکمی، کاهش وزن، عدم تمایل به غذا خوردن و سوابق بیماری های شکمی مانند نفخ و ناراحتی گوارشی و حتی زخم معده است.

وی افزود: بسکمک از بیماران به دلیل اینکه علائم سرطان معده مشابه سایر بیماری های معده است، چندان آن را جدی نمی گیرند و در زمان مناسب به پزشک مراجعه نمی کنند.

این متخصص رادیوانکولوژی با اشاره به اینکه دلیل بسکمک از بیماری های معده از جمله سرطان معده، عفونت با هلیکوباکتر است، گفت: بر اساس برخی بررسی های انجام گرفته، نتیجه آزمایش هلیکوباکتر در بیش از 70 درصد مردم ایران مثبت است. این باکتری از راستا آب و دستگاه گوارش منتقل می شوند و سطح بهداشت پایین از دلایل بروز آن است.

دهقان منشادی ادامه داد: وراثت نیز می تواند از دلایل ابتلا به سرطان معده باشند و افرادی که در خانواده و خویشاوندان نزدیک خود سابقه ابتلا به این بیماری را دارند، باید نسبت به انجام غربالگری در زمان مناسب حساس باشند.

به گفته وی در ایران سرطان معده یکی از شایعترین سرطان ها است و در استان هایی در شمال غرب کشور از جمله اردبیل و آذربایجان حتی میزان ابتلا به سرطان معده از سرطان ریه هم بیشتر است و این در حالی بوده که سرطان معده در بسکمک از کشور های دنیا جزو چهارمین و پنجمین سرطان شایع محسوب می شود، ولی در برخی از استان های ما اولین سرطان گوارشی و دومین سرطان به طور مثال در زنان بعد از سرطان پستان است.

وی خاطر نشان کرد: اولین اقدام تشخیصی برای شناسایی سرطان معده، انجام آندوسکوپی است و اگر شک وجود تومور باشد، حتما نمونه برداری صورت می گیرد و اگر از این طریق تومور معده تشخیص داده شد، سی تی اسکن و پت اسکن نیز انجام می گیرد تا مرحله بیماری معین شود. لاپاراسکوپی تشخیصی نیز در مرحله بندی تومور و شناسایی میزان رشد آن حائز اهمیت است.

این متخصص رادیوانکولوژی با تاکید بر اینکه، در نظر گرفتن برنامه درست درمانی در کمک به بیمار بسیار حائز اهمیت است، گفت: قدم اول در درمان سرطان معده این است که بدانیم سرطان در کدام مرحله قرار گرفته است.

دهقان منشادی گفت: در صورتی که سرطان در مرحله اول قرار داشته باشد درمان با جراحی شروع و سرانجام می یابد، ولی در صورتی که سرطان در مرحله دوم و سوم باشد ابتدا شیمی درمانی شروع و سپس جراحی انجام می گیرد و حتی گاهی پس از آن نیز دوباره شیمی درمانی و در صورت نیاز رادیوتراپی انجام می شود.

این متخصص رادیوانکولوژی خاطر نشان کرد: اگر سرطان در مرحله 4 و یا متاستاز باشد، درمان فقط با شیمی درمانی و با هدف کنترل بیماری انجام می گیرد و عمل جراحی چندان کمک کننده نیست.

دهقان منشادی درباره میزان مرگ و میر افراد در اثر ابتلا به این سرطان گفت: متاسفانه میزان مرگ و میر افراد در صورت ابتلا به این نوع سرطان بالا است و بیشترین مرگ و میر را بعد از ابتلا به تومور ریه دارد. البته تشخیص به موقع و به هنگام بیماری در درمان موفقیت آمیز آن بسیار حائز اهمیت است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1927

به "علائم سرطان معده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم سرطان معده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید