رویترز: آمریکا با اطلاع قبلی غیرنظامیان در ننگرهار را بمباران کرد

به گزارش پسرک کامپیوتری، حمله هوایی آمریکا در حالی جان 30 غیرنظامی افغان در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان را گرفت که از چند روز پیش روستاییان درباره برداشت محصول به مقامات دولتی اطلاع داده بودند.

رویترز: آمریکا با اطلاع قبلی غیرنظامیان در ننگرهار را بمباران کرد

به گزارش دفتر منطقه ای پسرک کامپیوتری، 12 روز پیش از فصل برداشت جلغوزه والی ننگرهار نامه ای از بزرگان منطقه تنگه وزیر دریافت کرد که در آن درج شده بود که 200 کارگر و کودک برای برداشت محصول به این منطقه می روند.

رویترز گزارش داد که ارسال این نامه به منظور حفاظت این کشاورزان و جلوگیری از آسیب دیدن آن ها در درگیری های نظامی در این منطقه بود.

باوجود ارسال چنین نامه ای روز چهارشنبه 19 سپتامبر تنها ساعاتی پس از آنکه کشاورزان، کارگران و بچه ها کار روزانه خود را در جنگل های منطقه به خاتمه رساندند و در نزدیکی چادرهایشان آتش روشن نموده بودند یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به محل استراحت آنها حمله کرد و 30 غیرنظامی را کشت و 40 تن دیگر را نیز زخمی کرد.

این خبر ساکنان محلی را در شوک فرو برد و خشم آنها را از آنکه با وجود فرستادن چنین نامه ای و دریافت تضمین های امنیتی، این حمله اتفاق افتاده است را برانگیخت.

اکرم سلطان، یکی از بازماندگان این حمله که توانسته بود با شماری از بچه ها از محل حادثه بگریزد، می گوید: ما دور آتش کوچکی نشسته بودیم و درباره وضعیت امنیتی در روستایمان صحبت می کردیم که ناگهان همه چیز تغییر کرد. آنها همه جا را ویران کردند.

سلطان یکی از 200 کشاورزی بود که برای برداشت محصول جلغوزه استخدام شده بود.

سالانه بیش از 23 هزار تن جلغوزه در افغانستان فراوری می گردد و صادرات این محصول از افغانستان به چین به بیش از 800 میلیون دلار رسیده است.

سهراب قدری از اعضای شوار ولایتی ننگرهار به رویترز گفت: طرف های درگیر موافقت خود را درباره برداشت محصول اعلام نموده بودند و در این منطقه نیز هیچ فعالیت غیرقانونی انجام نمی شد اما با این حال پهپاد آمریکایی انسان های بیگناه را کشت.

سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان ضمن تایید انجام حمله پهپادی توسط این نیروها مدعی شد که هدف حمله مخفیگاه تروریست های داعش بود.

نیروهای آمریکایی بارها پس از کشتار غیرنظامیان افغان ابتدا مدعی شده اند که هدف حمله مخالفان مسلح دولت افغانستان بوده و کشته شدن غیرنظامیان را تکذیب نموده اند اما حتی پس از تایید کشتار غیرنظامیان توسط سازمان های بین المللی نیز فرماندهی نیروهای آمریکایی تنها به ابراز تاسف بسنده می نمایند و با توجه به مصونیت قضایی این نیروها امکان محکوم شدن نیروهای آمریکایی در افغانستان وجود ندارد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 327

به "رویترز: آمریکا با اطلاع قبلی غیرنظامیان در ننگرهار را بمباران کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز: آمریکا با اطلاع قبلی غیرنظامیان در ننگرهار را بمباران کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید