رحیمی: پارک های علم و فناوری به شهرک صنعتی تبدیل نشوند ، دلایل کاهش متقاضی برای استقرار در پارک ها

به گزارش پسرک کامپیوتری، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: به همه رؤسای پارک های علم و فناوری هشدار داده ام که این نهاد ها به شهرک های صنعتی تبدیل نشوند.

رحیمی: پارک های علم و فناوری به شهرک صنعتی تبدیل نشوند ، دلایل کاهش متقاضی برای استقرار در پارک ها

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امروز در نشست رؤسای پارک های علم و فناوری کشور، با بیان اینکه برای رسیدن به محصول دو جهت را در پیش رو داریم، اضافه نمود: جهت اول از جهت علم تا عمل است، به این معنا که از متن نهاد های علمی زنجیره ای ایجاد شود که ابتدای این زنجیره تحقیقات محض و انتهای آن محصول است.

وی این جهت را شامل تحقیقات پایه، تحقیقات کاربردی، تحقیقات توسعه ای، تولید نمونه آزمایشگاهی، استاندارد شده، صنعتی و راه اندازی خط تولید دانست و اظهار کرد: این جهت از کلاس های درس و آزمایشگاه های تحقیقاتی دانشگاه ها شروع می شود و در این جهت دانشگاه ها، آزمایشگاه ها، قطب های علم و فناوری و پارک ها و نهاد های پشتیبان راه اندازی شده اند.

رحیمی، جهت دوم را از ایده تا پدیده مطرح نمود و ادامه داد: ما در کشور فکر های خلاقی داریم که ممکن است تحصیلات دانشگاهی نداشته باشند، ولی خلاقیت و توان نوآوری بالایی داشته باشند و کشور نیز باید برای چنین افرادی زمینه پیشرفت را فراهم کند تا این افراد بتوانند توانمندی های خود را بروز دهند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، این جهت را شامل ایده پردازی، طراحی مفهومی، طراحی تفصیلی، تولید نمونه اولیه، نمونه آزمایشگاهی و صنعتی مطرح نمود و یادآور شد: در دو تا سه سال اخیر با کاهش واحد های متقاضی برای استقرار در پارک ها روبرو هستیم که این آمار هشداردهنده برای ما محسوب می شود؛ چرا که این موضوع را تاکید دارد که در چند سال اول معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم و صندوق نوآوری و شکوفایی توجه نمی کردند که داریم از ذخیره شرکت های ایجاد شده استفاده می کنیم.

وی در این باره توضیح داد: شرکت های دانش بنیان، شرکت های تاسیس یافته هستند و به همین دلیل است که در ابتدای جهت با هجومی از شرکت های متقاضی روبرو شدیم و تصور شد که این هجوم رو به افزایش همیشگی خواهد بود، در حالی که از دو تا سه سال قبل به تدریج داوطلبان دانش بنیان شدن و استقرار در پارک ها و نهاد های میزبان واحد های فناور کاسته شدند.

رحیمی با بیان اینکه این شرایط به این معنا است که کشور باید به فناوری های تولیدشده توجه کند، خاطر نشان کرد: باید واحد فناور تولیدی ایجاد شود تا متقاضی دانش بنیان شدن باشد و جای این ها در دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری است.

معاون وزیر علوم در حوزه پژوهش و فناوری، با تاکید بر اینکه در این جهت ما نیاز داریم تا مراکز نوآوری و خلاقیت و کارآفرینی را با کمک دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در سطح کشور توسعه دهیم، اضافه نمود: این مراکز میزبان جوانانی هستند که دارای ایده های خلاقانه اند و در کنار آن باید شتابدهند ها توسعه داده شوند.

رحیمی با بیان این که رؤسای پارک های علم و فناوری کنندگان فناوری استان ها هستند، اظهار کرد: رؤسای پارک ها در زمینه توسعه فناوری در کل استان ها مسؤول هستند و باید زیست بوم توسعه نوآوری را در کل استان توسعه داد.

وی اضافه نمود: بر این اساس لازم است طی یک برنامه حداکثر سه ساله شهرستانی در کشور نباشد که مرکز رشد نداشته باشد.

به گفته وی، در حال حاضر 450 شهرستان در کشور وجود دارد که تا به امروز 220 مرکز رشد در 150 شهرستان راه اندازی شده است و به معنای آن است که حدود 300 شهرستان کشور فاقد مرکز رشد هستند و این در حالی است که این مراکز بستر های نوآوری هستند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، ایجاد زیر ساخت های توسعه نوآوری را یک سیاست راهبردی کشور دانست و گفت: وزارت علوم پرچمدار این سیاست است، ولی خیلی از نهادها، چون سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداره استخدامی کشور باید حامی وزارت علوم باشند تا بتوان این زیست بوم را به معنای واقعی با موضوع پارک های علم و فناوری، ملی کرد.

وی با بیان اینکه پارک ها نقش محوری در ایده تا پدیده و دانشگاه ها نقش محوری در ایده تا عمل بر عهده دارند، یادآور شد: در این راستا جهت گیری تحقیقات دانشگاهی باید تبدیل شدن به دانش فنی و تولید محصول باشد. این حرف نوی نیست، بلکه اولویت گذاری نو است.

رحیمی، با اشاره به برنامه ویژه وزیر علوم در زمینه کاربردی کردن تحقیقات، اضافه نمود: کاربردی کردن تحقیقات، بین المللی سازی مجلات علمی نیز مساله نوی نیست، بلکه اهتمام بیشتری در این زمینه صورت گرفته و در اولویت بالایی قرار گرفته اند.

وی به ایجاد نظام پیشنهادات وزیر علوم اشاره کرد و یادآور شد: این نظام همواره شنیده می شود، ولی هیچ گاه نه جزو برنامه های من بوده است و نه در فکر من بود، ولی با نشستی که با شهرداری تهران داشتیم، ایجاد نظام پیشنهادات و آرزو ها مطرح شد و بر اساس آن هر شهروند تهرانی می تواند پیشنهادات خود را برای توسعه و پیشرفت شهر ارائه دهند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به جایگاه ممتاز پارک های علم و فناوری در توسعه دانش و نوآوری و تولید محصول، گفت: دانشگاه ها برای توسعه فناوری تا مرزی می توانند جلو بیایند، چون ماهیت دانشگاه ها اینگونه اقتضا می کند و نباید از دانشگاه ها انتظار داشته باشیم که میزبان شرکت های دانش بنیان باشند.

وی ابراز امیدواری کرد که برای پارک های علم و فناوری ماموریت ویژه ای در راستای توسعه شتابدهنده زیست بوم نوآوری تعریف شود و ادامه داد: باید همگان کمک کنند که دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مجلات علمی و قطب های علم و فناوری و انجمن های علم و فناوری در داخل یک زیست بوم تعریف شوند و همه مجموعه ها با یکدیگر در داد و ستد باشند.

رحیمی با ابراز خرسندی از اینکه همه پارک های علم و فناوری دارای صندوق های پژوهش و فناوری هستند، خاطر نشان کرد: کار پارک ها بدون حمایت مالی، تسهیل گری برای شرکت ها و واحد های فناوری ایجاد نخواهد شد، از این رو این صندوق ها باید تقویت شوند. این امر به این معنا نیست که این صندوق ها همه اعتبارات مورد نیاز خود را کسب کنند، بلکه این صندوق ها پول های خود را اهرمی می کنند و خوشبختانه بسکمک از صندوق ها در این جهت حرکت کردند.

رحیمی خاطر نشان کرد: البته به همه رؤسای پارک ها هشدار داده ام که این نهاد ها به شهرک های صنعتی تبدیل نشوند؛ چرا که پارک ها، نهاد های دانش بنیان هستند و علم پایه بودن آنها، ارتباط مستمر آن ها با نهاد های علمی به ویژه دانشگاه ها را ضروری کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1822

به "رحیمی: پارک های علم و فناوری به شهرک صنعتی تبدیل نشوند ، دلایل کاهش متقاضی برای استقرار در پارک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رحیمی: پارک های علم و فناوری به شهرک صنعتی تبدیل نشوند ، دلایل کاهش متقاضی برای استقرار در پارک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید