تلاش برای صادرات پنهانی خدمات فنی مهندسی در خراسان رضوی

به گزارش پسرک کامپیوتری، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس اتحادیه صادرات خدمات فنی مهندسی خراسان رضوی گفت: ما در استان خراسان نمی توانیم آمار دقیقی از صادرات خدمات فنی مهندسی ارائه دهیم، زیرا بسیاری از صادرکنندگان استان به دلیل اینکه تشویق ها و حمایت های لازم از فعالیت های آنان صورت نمی گیرد، تلاش می کنند تا پنهانی صادرات خدمات فنی مهندسی را انجام دهند و آمار دقیقی از صادرکنندگان این استان در دسترس نیست.

تلاش برای صادرات پنهانی خدمات فنی مهندسی در خراسان رضوی

حمید بابازاده در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه ما از سال 70 صادرات خدمات فنی مهندسی را به شکل واقعی آن آغاز کردیم و شرکت های محدودی به این حوزه وارد شدند، اظهار کرد: سرآغاز صادرات این شرکت ها به ترکمنستان، پاکستان و برخی از شرکت های CIS که جزو کشورهای آزاد شده از شوروی بودند، برمی شود و به همین واسطه توانستیم خدمات فنی مهندسی را توسعه دهیم.

وی در خصوص فعالیت های اجرا شده در بخش صادرات خدمات فنی مهندسی، گفت: انتقال برق، کشاورزی و صنایع، برخی از حوزه های فعالیت صادرات خدمات فنی مهندسی هستند و پروژه های اجرا شده در این حوزه بیشتر در بخش راهسازی، ساختمان سازی و تاسیسات مانند احداث منابع آب و تصفیه خانه ها است.

رئیس اتحادیه صادرات خدمات فنی مهندسی خراسان رضوی اضافه کرد: صادرات خدمات فنی مهندسی در گذشته بیشتر انجام می شد، به این دلیل که جایزه صادراتی بیشتری به فعالیت هایی که در این حوزه صورت می گرفت، می دادند؛ یعنی اگر جایزه صادرات کالا 2 تا 3 درصد بود، جایزه این صادرات حدود 7 تا 8 درصد بود.

بابازاده شرح داد: صادرات فنی مهندسی، دانش فنی و مدیریت را انتقال می دهد و در این پروسه محصول و کالایی که داخل کشور است، مصرف نمی شود، مگر پروژه هایی که قصد داشته باشیم، تامین کالای آن از ایران انجام شود، به همین دلیل صادرات خدمات فنی مهندسی را یک صادرات باکیفیت می دانند؛ یعنی وقتی قراردادی در حدود 10 یا 100 میلیون دلار منعقد می شود؛ آورده و سود بسیار بالایی نسبت به صادرات کالا دارد.

وی ادامه داد: دولت، آیین نامه ای در خصوص حمایت از صادرات فنی مهندسی به جهت افزایش این حمایت تبیین کرد، اما متاسفانه با تحریم دوم آمریکا در سال 90، کشورهای هدف، ضمانت نامه های ایران را نمی پذیرفتند و محدودیت ایجاد شد، در نتیجه صادرات خدمات فنی مهندسی ما که اولین نیاز آن ارائه ضمانت نامه به کارفرمایان خارجی است، به دلیل عدم قبول ضمانت نامه توسط کارفرمایان خارجی کاهش یافت، با کم شدن درآمدهای نفتی، جایزه های صادراتی از برنامه کاری نیز حذف شد و صادرات ما که به 6 میلیارد دلار در سال رسیده بود، به 2 و نیم میلیارد در سال و اخیرا به کمتر از یک میلیارد دلار در سال رسید.

رئیس اتحادیه صادرات خدمات فنی مهندسی خراسان رضوی در خصوص کشورهای هدف صادرات این خدمات، گفت: کشورهای هدف در زمان اوج کار در تمام نقاط فعال بودند و ما به کشورهای آفریقایی نیز صادرات داشتیم، اما به دلیل مسائل ایجاد شده، محدوده فعالیت ما بسیار کم شد و اخیرا تنها به افغانستان و عراق صادرات داریم که با توجه به مسائل آرین بانک و عدم پذیرش ضمانت نامه ایران توسط افغانستان در صادرات به این کشور نیز دچار مسائلی شده ایم.

بابازاده ادامه داد: تنها کشور هدف ما در حال حاضر عراق است که با توجه به آمارهایی که به دست آوردیم، 60 شرکت در حوزه های مختلف خدمات صادرات مهندسی در اقلیم کردستان و مناطق داخلی ایران فعالیت می کنند و امیدواریم اغتشاشات اخیر این کشور تاثیری بر صادرات ما به آنها نداشته باشد.

وی گفت: مشکل این است که کشورهای هدف ما غالبا کشورهای با ریسک بالا هستند و هر زمان ممکن است به دلیل التهابی که در این کشورها وجود دارد، صادرات ما دچار مشکل شود، مانند اتفاقی که حدود 4 سال پیش در کشور عراق افتاد، شرکت های صادرات خدمات فنی مهندسی در عراق به مشکل خوردند و ایران مجبور شد 200 میلیون دلار برای مطالبات پیمان کاران اختصاص دهد. ما می توانیم از لحاظ توانمندی علمی در بسکمک از کشورها فعالیت کنیم، اما به دلیل نداشتن ضمانت نامه موثق این امکان برایمان فراهم نیست .

رئیس اتحادیه صادرات خدمات فنی مهندسی خراسان رضوی در خصوص محدودیت های موجود در استان خراسان برای صادرات خدمات فنی مهندسی، گفت: ما دراستان خراسان نمی توانیم آمار دقیقی از این صادرات ارائه دهیم، زیرا بسکمک از صادرکنندگان استان به دلیل اینکه تشویق ها و حمایت های لازم از فعالیت های آنان صورت نمی گیرد، تلاش می کنند تا پنهانی صادرات خدمات فنی مهندسی را انجام دهند و آمار دقیقی از صادرکنندگان این استان در دسترس نیست.

بابازاده افزود: ما کمیته راهبردی پیشنهاد کردیم که اعضای این کمیته همگی از اعضای تصمیم گیر و تصمیم گذار هستند و اگر این کمیته شکل بگیرد می توانیم امیدوار باشیم که صادرات خدمات فنی مهندسی در خراسان سازوکار لازم را داشته باشد و بتوانیم آمار دقیقی از صادرات در این حوزه را به استاندار ارائه دهیم.

وی در خصوص پیشنهادات ارائه شده در زمینه رفع مشکل صادرات خدمات مهندسی استان، شرح داد: ما در جلسه کمیسیون هماهنگی های استان پیشنهاد دادیم که بانک های ملی مستقر در کشورهای هدف با کمک سفارت خانه آن کشورها تلاش کنند تا مجوز و پذیرش ضمانت نامه های ایران را به دست آورند یا حداقل ضمانت نامه بانک های ایرانی خارج از کشور را بپذیرند، اگر این اتفاق بیفتد 60 درصد از خواسته های ما برای صادرات خدمات فنی مهندسی برآورده خواهد شد، البته تا زمانی که ما تحریم هستیم نمی توانیم با کشورهای زیادی همکاری داشته باشیم و همین مسائل وجود خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 574

به "تلاش برای صادرات پنهانی خدمات فنی مهندسی در خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش برای صادرات پنهانی خدمات فنی مهندسی در خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید