تایید واکسن کرونا در هند پیش از تکمیل آزمایش ها؟!

به گزارش پسرک کامپیوتری، نه شرکت بهارات بایوتک و نه مقامات هندی اطلاعاتی درباره کارآمدی این واکسن، ارائه نکرده اند. رویترز به نقل از منابع مطلع می گوید، کارآمدی واکسن با تزریق دو دوز آن ممکن است به بیش از 60 درصد برسد.

تایید واکسن کرونا در هند پیش از تکمیل آزمایش ها؟!

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور بمبئی ما را تجربه کنید.

تایید واکسن پیش از اتمام مرحله سوم آزمایشات یا روشن شدن نتایج کارآمدی آن صورت گرفته است

واکسن ویروس کرونا فراوری داخلی هند، که کووکسین نام دارد و روز یکشنبه هم مجوز محدود استفاده اضطراری را دریافت نموده است، به خاطر تردید درباره تاثیر و اطلاعات آزمایشات آن، با سوالات فراوانی از جانب متخصصان پزشکی کشور و مخالفان سیاسی روبرو شده است.

بعد از اینکه هیات کارشناسان هند روز آدینه به فراوری واکسن آکسفورد و آسترازنکا چراغ سبز نشان دادند، این کشور مجوز فراوری این واکسن را صادر کرد.این اقدام به سرعت با تایید کووکسین همراه شد که توسط شرکت بهارات بایوتک، شرکتی داروساز مستقر در حیدرآباد طی همکاری با شورای تحقیقات پزشکی هند، اداره ای دولتی، فراوری شده است.

این خبر که توسط دبیر کنترل دارو های هند اعلام شد، مورد استقبال نخست وزیر نارندرا مودی و دولتش نهاده شد که آن را اقدامی چشمگیر و یک پیروزی برای ماموریت بزرگتر دولت در دستیابی به خودکفایی برای کشور تلقی کردند.

اما کارشناسان درباره تایید ظاهرا عجولانه این واکسن ابراز نگرانی کردند، چرا که تایید آن پیش از اتمام مرحله سوم آزمایشات یا روشن شدن نتایج کارآمدی آن صورت گرفته است. مقامات این کشور واکسن فراوریی بهارات بایوتک را نسخه پشتیبان واکسن آکسفورد و آسترازنکا توصیف نموده اند که فقط تحت نظارت شدید و صرفا در شرایطی تزریق گردد که کشور در معرض خطر افزایش دوباره موارد ابتلا قرار گیرد.

وی جی سومانی، دبیر کنترل دارو های هند گفت این واکسن در جهت منافع عمومی برای در نظر داشتن جانب احتیاط و در مرحله آزمایشات بالینی تایید شده است تا گزینه های بیشتری برای واکسینه کردن شهروندان موجود باشد به ویژه در مواردی که ابتلا به ویروس جهش یافته دیده می گردد..

اما شبکه اقدامات دارویی هند که سازمان دیده بان مستقل بهداشت در این کشور است با صدور بیانیه ای گفت از تایید این واکسن شوکه شده است و از دبیر کنترل دارو های هند خواست در تصمیم خود تجدید نظر کند چرا که نگرانی های شدیدی درباره عدم وجود اطلاعات درباره کارآمدی این واکسن وجود دارد.

در این بیانیه همچنین گفته شد به هیچ وجه مدارکی علمی برای این ادعا وجود ندارد که کووکسین در مقابله با ابتلا به گونه های جهش یافته ویروس موثر باشد.

در این بیانیه آمده است: تصمیم به تایید واکسنی که هنوز به طور کامل مطالعه نشده است، حتی تحت روندی تسریع یافته باعث ایجاد سوالات بیشتری خواهد شد تا آنکه به سوالات موجود پاسخ دهد و احتمالا باعث عدم اعتماد مردم به سازمان های تصمیم گیر در امور علمی می گردد.

بعضی دیگر از کارشناسان بهداشتی و مخالفان سیاسی نیز در توییتر به تایید این واکسن فراوری داخلی اعتراض نموده اند.

دکتر راگورام هگدی، دکتر مشاور در بیمارستان مانیپال، گفت: اعطای مجوز استفاده اضطراری پیش از اتمام مرحله سوم آزمایشات، مثل ریختن آب سرد بر جامعه دانشمندان هند است. این امر حاصل سیاست بازی و خبرسازی بیش از حد و کم کاری در زمینه تفکرات علمی است.

دکتر وارون سی، متخصص قلب و عروق نوشت: اصلا برایم غیرمنتظره نبود که این دولت اجازه عرضه کوواکسین پیش از اتمام مرحله سوم آزمایشات را اعطا کرد (که هنوز تاثیر آن معین نیست) این همان دولتی است که به ما گفت برای پیشگیری از این بیماری هیدروکسی کلروکوئین مصرف کنیم و طرح های تقویت سیستم ایمنی بدن وزارت طب سنتی را تبلیغ کرد. نه، سپاسگزارم، هنوز به دنبال مشاهده و مطالعه اطلاعات علمی این واکسن خواهم بود.

دکتر گاگاندیپ کانگ، یکی از متخصصان پزشکی برجسته هند به روزنامه تایمز آو ایندیا گفت که تا به حال شاهد چنین چیزی نبوده ام. او اضافه کرد تا به امروز هیچ اطلاعاتی درباره کارآمدی این واکسن، ارائه یا منتشر نشده است.

موسسه سروم هند که فراوری واکسن آکسفورد و آسترازنکا را در این کشور بر عهده دارد نیز از واکسن فراوریی بهارات بایوتک انتقاد کرد. آدار پوناوالا، مدیرعامل این موسسه به رویترز گفت: تا زمانی که ما مشاهدات کارآمدی این واکسن را نبینیم چگونه می توانیم تشخیص دهیم که این واکسن موثر است؟

شاشی تارور، نماینده مجلس از حزب مخالف دولت، نوشت تایید کوواکسین اقدامی نابه هنگام بوده و می تواند خطرناک باشد. باید از استفاده از آن اجتناب کرد تا آزمایشات بالینی اش تکمیل گردد. در عین حال هند می تواند از واکسن آسترازنکا برای واکسینه کردن شهروندان استفاده کند.

دکتر هارش واردان، وزیر بهداشت در پاسخ به نقدها گفت خیلی بی شرمانه است که کسی بخواهد چنین موضوع مهمی را سیاسی کند.

او همچنین از شهروندان هند خواست به پروتکل های سفت و سختی که برای تایید این دو واکسن به کار بسته شدند اعتماد نمایند. اما نه شرکت بهارات بایوتک و نه مقامات هندی اطلاعاتی درباره کارآمدی این واکسن، ارائه ننموده اند. رویترز به نقل از منابع مطلع می گوید، کارآمدی واکسن با تزریق دو دوز آن ممکن است به بیش از 60 درصد برسد.

شرکت بهارات بایوتک همچنین با شرکت داروساز اکوگن اینک همکاری می نماید تا واکسن خود را برای بازار ایالات متحده فراوری کند و برزیل هم در راستای قصد خود برای خرید این واکسن، معاهداتی فاقد الزام قانونی را امضا نموده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1304

به "تایید واکسن کرونا در هند پیش از تکمیل آزمایش ها؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تایید واکسن کرونا در هند پیش از تکمیل آزمایش ها؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید