تایید فاز نخست پروژه طبیعت گردی در جزیره آشوراده

به گزارش پسرک کامپیوتری، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، تایید فاز نخست پروژه طبیعت گردی در جزیره آشوراده صورت گرفت.

تایید فاز نخست پروژه طبیعت گردی در جزیره آشوراده

در سیزدهمین نشست کمیته ملی طبیعت گردی که با حضور علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، حسن اکبری معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و نیز حسین میررجبی معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری به عنوان اعضای کمیته ملی طبیعت گردی در حضور علی محمد زنگانه استاندار استان گلستان برگزار گردید، موضوع پروژه طبیعت گردی جزیره آشوراده منطبق با معیارهای محیط زیستی در محدوده 22 هکتاری به عنوان یکی از موضوعات مهم و دارای اولویت از سوی شخص رئیس جمهور در سفر استانی گلستان، مطرح و مورد تأیید نهایی اعضا نهاده شد.

با توجه به اینکه طرح پیشنهادی استان گلستان ویژه طبیعت گردی در جزیره آشوراده دارای دو بخش است و شامل 22 هکتار داخل جزیره و 138 هکتار به عنوان سایت پشتیبان در بندر ترکمن می گردد، از این رو تعامل اجرا شده تنها ویژه بخش نخست انجام گرفت.

نظر به مباحث مطروحه در جلسه مذکور، اقامت شبانه در طرح سایت پلان پیشنهادی حذف و مقرر شد اقامت در بافت روستایی موجود در جزیره آشوراده صورت پذیرد. بر این اساس در بخش نخست که شامل 22 هکتار داخل جزیره آشوراده می گردد سازه ها به صورت سبک و با کاربری تفریحی، پذیرایی، فضای سبز، برپایی غرفه صنایع دستی و گردشگری و ارائه خدمات عمومی در نظر گرفته خواهد شد. بعلاوه بخش دوم این طرح به عنوان پروژه پشتیبان در بندر ترکمن نیز به سازه های سنگین همچون کاربری های اقامتی شامل هتل، مجتمع های اقامتی و سایر کاربردهایی که احتیاج به سازه سنگین دارد، اختصاص می یابد.

بنابراین موافقت اولیه با کلیات طرح سایت پیشنهادی 22 هکتاری در جزیره آشوراده موافقت صورت گرفت تا بر این اساس پس از نهایی شدن طرح در استان، روند سرمایه گذاری شروع و ایجاد تأسیسات لازم وارد فاز عملیاتی گردد.

به گفته علی اصغر شالبافیان، در این نشست پیشبرد طرح طبیعت گردی جزیره آشوراده و نحوه تعامل استان با دغدغه های محیط زیستی می تواند الگویی برای سایر منطقه ها کشور باشد و همین تعامل یادگیری متقابل را ایجاد خواهد نمود.

معاون گردشگری در این نشست با اشاره به اینکه طرحی که در سفر ریاست جمهوری مصوب شد و بسیار مورد تاکید ایشان بود نه تنها در حوزه گردشگری بلکه در حوزه خلیج گرگان با لایروبی انجام شد، به ثمر نشست و بی شک این منطقه یکی از ظرفیتهای بی نظیر گردشگری کشور را بوجود خواهد آورد.

شالبافیان بعلاوه در این نشست تاکید نمود: یکی از حوزه هایی که اداره کل سرمایه گذاری، زیرساخت و منطقه ها نمونه گردشگری وزارت با همکاری استان باید روی آن کار کند، محور خلیج گرگان است که ظرفیت منحصر بفردی را بخاطر نوع آب و دسترسی ایجاد می نماید. از این رو اکنون که این فضا فراهم شده است زمان آن است که کاری جدی درآن حوزه صورت گیرد.

بعلاوه در این نشست علی محمد زنگانه استاندار گلستان نیز با اشاره به ظرفیتهای متنوع استان بویژه در منطقه آشوراده و خلیج گرگان، اقدامات لایروبی در این منطقه ها را یکی از دستاوردهای مهم خواند و پیش بینی کرد پیشبرد طرح طبیعت گردی آشوراده منطبق با معیارهای محیط زیستی با توجه به توافق اولیه تمامی اعضای کمیته ملی طبیعت گردی کشور می تواند گامی مطمئن به سوی میراث ارزشمندی در حوزه گردشگری به شمار آید.

حسن اکبری معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست نیز به عنوان یکی از اعضای اصلی کمیته ملی طبیعت گردی کشور گفت: قریب به 25 سال از موضوع فعالیت گردشگری در جزیره آشوراده می گذرد و شاهد تصویب طرحی در این جزیره منطبق با معیارها و اصول محیط زیست هستیم.

او اضافه نمود: این طرح می تواند باعث انتفاع جوامع محلی این منطقه گردد و در توسعه اشتغال و رونق اقتصاد آنها مؤثر باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 2 مرداد 1402 بروزرسانی: 2 مرداد 1402 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2204

به "تایید فاز نخست پروژه طبیعت گردی در جزیره آشوراده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تایید فاز نخست پروژه طبیعت گردی در جزیره آشوراده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید