بهزاد فراهانی: بهرام بیضایی را برگردانید!

به گزارش پسرک کامپیوتری، برنا/ بهزاد فراهانی با نامساعد دانستن شرایط تئاتر کشور، تأکید کرد که تئاتر ایران امروز توسط مدیرانی اداره می گردد که دلسوز فرهنگ و هنر کشور نیستند، او به صراحت تأکید دارد که اگر مدیران دلسوز تئاتر کشور هستند باید شرایطی فراهم گردد که بهرام بیضایی به کشور بازگردد.

بهزاد فراهانی: بهرام بیضایی را برگردانید!

بهزاد فراهانی، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، گفت: شرایط مالی همواره بر همه چیز از جمله فرهنگ و هنر تأثیرگذار است و طبیعتاً شرایط بد مالی که امروز گریبانگیر ما است تئاتر ما را نیز تحت تأثیر قرار داده و دچار مشکل نموده است.

فراهانی توضیح داد: تئاتر ما امروز بیش از این شرایط از تفکرات مدیران کلانش آسیب دیده و زخمی است. دوستانی که امروز در مقام مدیر و مسئول دست از سر تئاتر بر نمی دارند و کمکی به این هنر نمی نمایند آسیب هایی جدی به آن وارد نموده و از طرفی نهادهای مختلف به خود اجازه می دهند در کار تئاتر دخالت نموده و اوضاع را بسیار بدتر از قبل می نمایند.

این بازیگر در ادامه گفت: سانسور امروز در تئاتر ایران به یک معضل تبدیل شده، بخش خصوصی نیز شکل و شمایل واقعی خود را ندارد، در هیچ جای جهان بخش خصوصی به شکلی که در ایران می بینیم نیست و در همه جای جهان مثل کشورهایی چون لهستان و چک این بخش با کمک و کمک مالی دولت ها شکل می گیرد و با وام های مختلف به این بخش کمک می نمایند اما در ایران بخش خصوصی به لحاظ مالی به حال خود رها شده و البته از طرفی دخالت های بازدارنده ای از سوی نهادهای مختلف در کار او می گردد.

او اضافه نمود: سیاست های کلان ما در جامعه هنری و به خصوص تئاتر پوینده و مترقی نبوده، افرادی که در سمت های مختلف مثل وزیر یا رئیس جمهور برای تئاتر تصمیم می گیرند یا به آن فکر می نمایند به دلیل عدم شناخت کافی از این هنر به شعارهایی سطحی درباره آن اکتفا می نمایند.

بازیگر فیلم سینمایی سگ کشی در ادامه گفت: برخورد با تئاتر نیز به شکلی است که اگر بخواهند اثری اجرا نگردد با برچسب هایی مثل ضد حکومتی بودن به آن جلوی اجرای نمایش را می گیرند. نگاه ها بسیار سطحی است و تلقی مسئولان به شکلی است که فقط یک نمایش ضد حکومت نباشد و شاهد نگاه عمیق تری نیستیم. تئاتر اگر سالم باشد، از آنجا که مخاطبش قشر فرهیخته است می تواند سازنده، مترقی و پشتوانه مردم باشد. تئاتر یک پدیده فرهنگی است که به شدت پدیده ای انسان ساز است.

فراهانی در ادامه اظهاراتش تأکید کرد: در دو سال اخیر با برخوردی که نسبت به این هنر نمایشی انجام شده از سوی مسئولان و نهادهای مختلف هیچ حمایتی را شاهد نبودیم. برخوردها فقط منجر به توقیف، سخت گیری، به زندان انداختن هنرمندان، دخالت های بی مورد و... بوده. مراکز امنیتی بارها نمایش های مختلف را توقیف نموده اند و این در حالی است که تئاتر و نمایش هیچ گاه برای تشویش اذهان یا فعالیتی در جهت ایجاد ناهنجاری در جامعه نداشته است.

او توضیح داد: این مشکل مربوط به دولت خاصی نمی گردد و به طور کل وجود دارد، مدیران ما متأسفانه فرهیخته نیستند و وظیفه مدیریتی خود را نمی شناسند. وقتی ما بهرام بیضایی رئیس دپارتمان تئاتر را که فیلسوف شرق است به آمریکا می فرستیم و به جای او اشخاصی دیگر را می گذاریم تعیین است که تئاتر را نمی فهمیم و نمی شناسیم. امروز خطرهای بسکمک کشور ما را تهدید می نمایند و همان خطرها تهدید نماینده تئاتر نیز هستند، مسئولان اگر این خطرها را می شناسند و دلسوز تئاتر کشور هستند شرایطی را فراهم نمایند که بهرام بیضایی به کشور بازگردد.

این کارگردان تئاتر در سرانجام در پاسخ به این پرسش که در سال آینده از مسئولان فرهنگی کشور چه انتظاری دارد، گفت: از مسئولان فقط می خواهم مسئولیت شان را بشناسند.

منبع: همگردی
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 839

به "بهزاد فراهانی: بهرام بیضایی را برگردانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهزاد فراهانی: بهرام بیضایی را برگردانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید