برای حل مشکل مسکن باید زمین 99 ساله در اختیار مردم قرار دهیم ، با سیاست های آقایان همان قوطی کبریت مسکن مهر یک میلیارد تومان شده!

به گزارش پسرک کامپیوتری، نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بخواهیم در کشور موضوع مسکن را حل کنیم یک کار انقلابی می خواهد، یعنی دوباره مسکن مهر با زمین 99 ساله در اختیار مردم قرار بدهیم و باید ...

برای حل مشکل مسکن باید زمین 99 ساله در اختیار مردم قرار دهیم ، با سیاست های آقایان همان قوطی کبریت مسکن مهر یک میلیارد تومان شده!

گروه سیاسی خبرنگاران-محمدمهدی احمدی؛ با افزایش جمعیت دنیا، تأمین مسکن به یکی از مهم ترین دغدغه های مالی-اجتماعی تبدیل شده است. بیشتر دولت ها دارای نهادی شبیه وزارت مسکن هستند و کوشش می نمایند به وسیله وام مسکن به تأمین مسکن برای شهروندان بپردازند از این رو هنوز هم مسکن جزء اصلی ترین احتیاج های یک انسان محسوب می گردد. به همین دلیل خبرنگاران تبادل نظریی با علی نیکزاد وزیر اسبق راه و شهرسازی و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی انجام داده است.

مشروح تبادل نظر در ادامه می آید:

دانشجو: شما جزء اصلی ترین متولیان مسکن مهر بودید ابتدا این اقدام را چطور ارزیابی می کنید و چرا از جهت اصلی خود منحرف شد؟

مسکن مهر براساس اصل 43 قانون اساسی شکل گرفته است. از این رو در دولت های نهم و دهم این اتفاق استارت خورد و ساخت حدود 4 میلیون و 300 هزار واحد در کشور در دستور کار نهاده شد و 2 میلیون 880 هزار واحد به اتمام رسید و به مردم تحویل داده شد.

اما اگر مسکن مهر به خصوص در مناطق حاشیه نشینی و روستایی نبود در بلا های طبیعی نظیر زلزله و سیل قطعا تلفات دوچندانی می داشتیم و اگر هم در بین مردم پرسجو کنید کمتر از انگشتان دست خواهند گفت که این مسکن ها را نمی خواهند، زیرا احتیاج امروز مردم مسکن و تامین آن هست.

یا اینکه بعضی ها بیان می نمایند که مکان احداث این مسکن ها اشتباه بوده است این حرف کاملاً غلط است بنابراین وقتی صحبت از مسکن مهر می گردد نوک پیکان به سمت پرند و پردیس می رود، اما در کشور مسکن مهر های موفقی داشتیم از جمله مسکن مهر سهند، پردیسان و حتی مهرگان استان قزوین.

یا در گیلان یک عکسی در فضای مجازی دست به دست شد که جالب بود و حتی یک متن زیبایی هم زیر آن نوشته شده بود که اینجا یک کشور اروپایی نیست بلکه گیلان است. آن تصویر متعلق به مسکن مهر استان گیلان بود.

یا بعضی صحبت هایی می گردد که با چنین حرکتی پایه پولی و نقدینگی کشور افزایش یافت این مورد را قبول ندارم، زیرا در این دولت هم پایه پولی افزایش یافته است و بالغ بر 500 هزار میلیارد تومان بوده که این افزایش نه به خاطر رشد صنعت بوده و نه مسئله دیگر، اما اگر هم در دولت قبل نقدینگی افزایش یافت برای رشد صنعت مسکن بوده یعنی طبق قانون با مصوبه مجلس 4 میلیون و 300 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی باید ساخته می شده است که 16 و نیم میلیون خانوار در جمهوری اسلامی ایران در بین 75 میلیون جمعیت ایران صاحب مسکن شدند؛ بنابراین طرح مسکن مهر طرح انقلابی بود. متاسفانه هنوز تعدادی از این مسکن ها هنوز تکمیل نشده و به متقاضیان تحویل داده نشده است.

اگر بخواهیم در کشور موضوع مسکن را حل کنیم یک کار انقلابی می خواهد. یعنی دوباره مسکن مهر با زمین 99 ساله در اختیار مردم قرار بدهیم و باید طبق قانون تخفیفاتی را از دستگاهی مثل شهرداری، تامین اجتماعی، سازمان مالیات و نظام مهندسی برای افراد واجد شرایط مسکن فراهم گردد و باید تسهیلاتی را در اختیار انبوه سازان قرار داده گردد در طرح دو فوریتی جهش مسکن هم نمایندگان مجلس درکمیسیون عمران این مورد را دیده اند و قطعا این طرح به صحن مجلس خواهد آمد تا بعد از مصوبه آن در مجلس به فراوری انبوه مسکن یاری کند.

دانشجو: چکاری باید انجام گردد که مسکن تبدیل به کالای مصرفی نگردد؟

ابتدا باید بنگاه های مالی بانک ها را در باب ساختمان سازی بسته گردد، زیرا این بنگاه ها حق ندارند مشغول به کار های املاکی و ساختمانی شوند. نکته دوم این است که باید هرچه زودتر قوانین مالیاتی در کشور اجرایی گردد تا مانع از تبدیل شدن مسکن به کالای سرمایه ای گردد.

از همه مهم تر تا زمانی که دولت ها اعتقاد بر فراوری انبوه مسکن نداشته باشند تا زمانی که شورای عالی مسکن با شخص رئیس جمهور جلسه نگذارند تا زمانی که فراوری انبوه مسکن توسط استانداران در اولویت کار نباشد این کار سخت خواهد شد.

دانشجو: در صحبت هایتان به طرح جهش مسکن اشاره کردید بعضی از کارشناسان معتقدند که این طرح باعث افزایش نقدینگی در کشور می گردد آیا شما این مورد را قبول دارید؟

این طرح 970 هزار میلیارد تومان تسهیلات می خواهد یعنی بانک به متقاضیان وام دهد پس این مورد اصلا خلق پول نیست و نقدینگی را افزایش نمی دهد. شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی بخش نامه نموده اند که 20 درصد تسهیلات را به بخش مسکن اختصاص دهند.

پس بدون اینکه خلق پول گردد و خط اعتباری در نظر گرفته گردد این تسهیلات در اختیار مردم قرار داده خواهد شد. یعنی به جای سود 18 درصد 12 درصد تعلق گیرد و مابقی را دولت به صورت یارانه پرداخت کند. جلسه ای که با مرکز پژوهش ها داشتیم در دو و سه جلسه تفاهم شد و آن ها قانع کردن شدند. هر چند از ابتدا که بیان می کردند این تسهیلات آثار تورمی دارد درست نبود.

165 میلیون هکتار وسعت ایران است که 15 میلیون آن زیر کشت کشاورزی است که فقط 11 و نیم میلیون آن کاشت می گردد، اما متاسفانه آن چیزی که اکنون به زیر ساخت وساز مسکن رفته است حدود 3.2 میلیون هکتار است. باید این اراضی در اختیار مردم قرار داده گردد تا مسکن خود را بسازند که اگر مسکن فراوری گردد شغل ایجاد می گردد اگر شغل باشد جوان ایرانی ازدواج می نماید بدین گونه کشور حیات پیدا می نماید.

دانشجو: وزیر اسبق راه و شهرسازی در خصوص طرح مسکن مهر صحبت هایی نموده بود و حتی بعضی ها ها نیز بیان می نمایند که مسکن مهر در زمین های کشاورزی ساخته شده است نظر شما درباره این موضوعات چیست؟

یکی بیان نموده است که این طرح طرح مزخرفی است. خب! طرح خودش چی بوده؟ رئیس جمهور رفت یک طرحی را کلنگ زد گفتند دولت قرار است محله محور و محله ای عمل کند و شهر ها را آباد نمایند خب! یک محله به بنده نشان دهید که آباد شده است؟ کسی که طرحی را رد می نماید حتما یک طرح جدید دارد این طرح جدید کجاست؟ هر کس برود مسکن مردم را حل نماید دست آن را می بوسیم، زیرا دنبال اسم و رسم نیستیم بلکه هدف یاری کردن به مردم است. اگر طرح مزخرف است چرا این همه مردم برای دریافت آن مراجعه می نمایند؟ متاسفانه با سیاست های آقایان همان قوطی کبریتی که بیان می نمایند قیمتش یک میلیارد شده است یک کارگر چطور می تواند این خانه را بخرد مگر هدف این طرح یاری به اقشار کم درآمد نبود؟

و این که بیان می نمایند که اراضی کشاورزی را تغییر کاربری داده اند این مورد کاملا غلط است و هیچگاه زمین های کشاورزی، باغات و نهالستان ها تبدیل به خانه نشده اند. یعنی قانون اساسی اجازه نمی دهد که چنین اتفاقی بیفتد پس این حرف کاملا نادرست و غلط است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1342

به "برای حل مشکل مسکن باید زمین 99 ساله در اختیار مردم قرار دهیم ، با سیاست های آقایان همان قوطی کبریت مسکن مهر یک میلیارد تومان شده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای حل مشکل مسکن باید زمین 99 ساله در اختیار مردم قرار دهیم ، با سیاست های آقایان همان قوطی کبریت مسکن مهر یک میلیارد تومان شده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید