بازار اجاره آپارتمان در پاییز تهران

به گزارش پسرک کامپیوتری، خبرنگاران: پیشنهاد افزایش قابل توجه اجاره بها در مناطق پرتقاضای نیمه شمالی شهر شامل مناطق یک تا پنج، با ناکامی گروهی از موجران روبه رو شده است.

بازار اجاره آپارتمان در پاییز تهران

به گزارش پسرک کامپیوتری، قواعد عقد قرارداد اجاره بها در پاییز با فصل تابستان کاملا متفاوت است. در این فصل به دلیل کمبود عرضه از سوی موجران و نیز کمبود تقاضای جابه جایی یا اجاره جدید از سوی مستاجران، بازار شرایط ویژه ای دارد و به همین دلیل عموما هر دو سمت موجران و مستاجران کوشش می نمایند با یکدیگر برای سکونت به مدت یک سال دیگر توافق نمایند.

با این حال به اذعان واسطه ها موجرانی که با تصور افزایش قابل توجه اجاره بها، قید توافق با مستاجران را زدند و ملک خود را با افزایش بیش از 50 درصدی اجاره بها نزد بنگاه های ملکی فایل کردند، بسیار زیادند. با این وجود در بسیاری از این موارد، موجرانی که از توافق با مستاجر صرف نظر کردند، در صف انتظار اجاره آپارتمان قرار گرفته اند و در بعضی موارد با گذشت بیش از یک ماه هنوز تقاضای قطعی برای اجاره ملک آنها شناسایی نشده است.

این ماجرا به دو شکل قابل تحلیل و ارزیابی است. از یک سو این گروه از موجران با توجه به اینکه ورود کامل بازار مسکن به فاز رکود را حس نموده اند، احتمال می دهند که به همین نسبت میزان افزایش اجاره بها در سال آینده بسیار کمتر از مقادیر رشد امسال و سال گذشته در بازار اجاره خواهد بود. بنابراین آنها حاضرند به هر قیمت ممکن آخرین کوشش خود را برای افزایش قابل ملاحظه اجاره بها در ماه های باقی مانده از امسال انجام دهند و در نتیجه با انگیزه اینکه بتوانند بهای اجاره ملک خود را یکباره بعضا تا 100 درصد افزایش دهند، از توافق با مستاجر فعلی صرف نظر نموده اند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه قیمت های پیشنهادی این گروه از موجران از ارزش اجاری ملک در مقایسه با سایر املاک اجاره رفته در همان منطقه بالاتر است، میل به اجاره این آپارتمان ها از سوی مستاجران در حال جست وجو پایین است و در نتیجه مدت زمان انتظار اجاره برای این موجران افزایش یافته است. در این بین مستاجرانی که گزینه جابه جایی را به جای تمدید با قیمت های گزاف انتخاب نموده اند، اغلب قرارداد اجاره واحدهای عرضه شده توسط موجرانی را که پس از هفته ها انتظار، پایان قیمت پیشنهادی خود را تعدیل نموده اند، منعقد می نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 500

به "بازار اجاره آپارتمان در پاییز تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار اجاره آپارتمان در پاییز تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید