ایرانی ها همچنان در حسرت اینترنت باکیفیت

به گزارش پسرک کامپیوتری، اختلال های اینترنت را در گفت وگوی اختصاصی با وزیر ارتباطات آنالیز کردیم. او توسعه فیبر نوری را نسخه شفا بخش و راه حل در حال اجرای دولت می داند و وعده هایی هم داده است، اما دبیر سندیکای مخابرات برای عملی شدن این وعده ها تردید هایی دارد.

ایرانی ها همچنان در حسرت اینترنت باکیفیت

وزیر ارتباطات در گفت وگو با خراسان، توسعه شبکه فیبر نوری را نسخه شفابخش اینترنت کشور می داند، اما آن طور که دبیر سندیکای مخابرات به خراسان می گوید، با شرایط و فرایند موجود، این پروژه به نظر آینده روشن و امیدوارنماینده ای نخواهد داشت و اینترنت ما از نظر کمیت و به تبع آن کیفیت، دچار مسائل اساسی است.

به علاوه این که مسئله پهنای باند هم از احتیاج های امروز و آینده کشور است که چنان چه توسعه نیابد، نباید منتظر رفع کامل کاستی های اینترنت باشیم.

داستان تکراری اینترنت بی کیفیت

گلایه های گسترده مردم از کیفیت اینترنت طی ماه های اخیر بسیار تکرار شده و وزارت ارتباطات هم دلیل آن را توسعه نیافتن کافی زیرساخت ها طی سال های گذشته دانسته و اعلام نموده است که با توسعه شبکه فیبر نوری، این مشکل را حل خواهد نمود.

پاسخ وزیر ارتباطات

دکتر عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این باره می گوید: دولت سیزدهم پروژه فیبر نوری را با جدیت پیگیری می نماید تا شاهد سرعت های چندده برابری باشیم، این پروژه در 10 مرکز استان شروع شده و تعداد خانوار های تحت پوشش آن، که در ابتدای دولت 500 هزار خانوار بود، هم اکنون به دو میلیون رسیده و تا انتها سال جاری هم به 5 میلیون خانوار خواهد رسید.

دولت هم پایین بودن سرعت را قبول دارد

یک دلیل اصلی گلایه های مردم، مشاهده مقایسه سرعت اینترنت کشورمان با دیگر کشورهاست که بر اساس سنجش های بین المللی معین می گردد. البته وزیر ارتباطات هم این مشکل را قبول دارد و در پاسخ به سوال درباره کاهش 4 رتبه ای سرعت اینترنت ایران نسبت به سایر کشور ها به گواه سایت اسپیدتست، اظهار می نماید: در سرعت اینترنت ثابت اصلا وضعمان خوب نیست و رتبه ما بالا نیست، البته سرعتمان از 9 مگابیت بر ثانیه در یک سال قبل هم اکنون به 10.5 رسیده با وجود این، افزایش سرعت در سایر کشور ها بیشتر بوده است.

زارع پور: نسخه شفابخش، همان فیبر نوری است

زارع پور درباره شرایط اینترنت همراه هم می گوید: در اینترنت تلفن همراه شرایط مان بهتر بوده و از 21 به 28 مگابیت بر ثانیه رسیده ایم؛ البته نسخه شفابخش همان فیبر نوری است چراکه برای توسعه شبکه 5G هم وجود فیبر نوری ضروری است.

2 مشکل در حوضچه های مخابراتی

سوال دیگر از وزیر ارتباطات دولت سیزدهم، ماجرای اختلالات گسترده اینترنت، به ویژه اختلالات دو هفته گذشته است که زارع پور در این باره می گوید: بعد از دستور رئیس جمهور برای رسیدگی به این موضوع، ما تیمی را مامور کردیم که دو حادثه مربوط به این موضوع را آنالیز کند؛ نتیجه آسیب شناسی اولیه هم این بود که بعضی مراکز مخابراتی و حوضچه ها طراحی درستی نداشته یا نگهداری حرفه ای ندارند و این تیم موظف شد همه مراکز و حوضچه ها و زیرساخت های ارتباطی را آنالیز کند و اگر موارد مشابه هست، رفع کند که شاهد اتفاق مشابه و کند شدن سرعت اینترنت نباشیم.

قول هایی که داده شد، اما ...

با وجود این صحبت های وزیر و وعده او برای ایجاد ظرفیت فیبر نوری برای 20 میلیون از خانوار ها و کسب و کارها، اما فعالان بخش خصوصی نسبت به این وعده دولت نگرانی هایی دارند. مصداقش، فرامرز رستگار دبیر سندیکای مخابرات ایران است که در تبادل نظر با خراسان اظهار می نماید: رفع مشکل اینترنت در کشور، موضوعی است که بار ها مسئولان درباره آن قول داده اند، اما این قول ها و وعده ها عملی نشده است.

وی می افزاید: اگر بخواهیم دلیل مسائل فعلی اینترنت کشور را ریشه یابی کنیم، دلیل اصلی آن تمرکز روی توسعه اینترنت همراه و غفلت از اینترنت ثابت است، آن هم به این دلیل که طی سال های گذشته اپراتور های تلفن همراه اوضاع اقتصادی بسیار خوبی داشتند و بخشی از سودهایشان را به عنوان فرصتی برای کاهش تعرفه اینترنت استفاده می کردند و این کار سبب شد اپراتور های اینترنت ثابت توان رقابت نداشته باشند و اقدامی برای توسعه شبکه انجام ندهند.

رستگار اظهار می نماید: متولیان وزارت ارتباطات طی سال های قبل ادعا می کردند که دنیا به سمت اینترنت همراه رفته و ما هم باید همین راه را برویم؛ در صورتی که ما بار ها در جلسات مطرح کردیم که اتفاقا کشور های صنعتی و پیشرفته، زیرساخت اینترنت ثابت خودشان را تقویت نموده اند و در کنارش اینترنت همراه را هم توسعه داده اند.

او ادامه می دهد: از هر جنبه، حتی از نظر امنیتی و پایداری شبکه هم توسعه اینترنت ثابت معقول تر است؛ چرا که اینترنت همراه ایمنی و تاب آوری کافی را ندارد و در سال های گذشته و همین روز ها هم بار ها دیده ایم که به دلیل افزایش بار شبکه، سرعت مورد استفاده مردم بسیار نامطلوب شده است. دبیر سندیکای مخابرات می گوید: ما بار ها اعلام نموده بودیم قبل از این که کمیت و کیفیت اینترنت کشور، در زندگی روزمره مردم احساس گردد، باید برای آن فکری کرد، اما به این هشدار ها توجهی نشد و به شرایط امروز رسیدیم.

به وزیر اعلام خطر نموده ایم

رستگار توسعه شبکه فیبر نوری را لازم و پیگیری های وزیر ارتباطات دولت سیزدهم در این زمینه را قابل تقدیر می داند، اما مدعی است: متاسفانه اطلاعاتی که به آقای وزیر داده می گردد، مطابق واقعیت ها نیست و فقط به عنوان یک گزارش کار است، در صورتی که پیشرفت پروژه مطلوب نیست و ما هم به ایشان اعلام خطر نموده ایم که با این شرایط، وعده هایی که برای بهبود اینترنت به مردم داده اید عملی نخواهد شد و به مشکل برمی خورید.

وی ادامه می دهد: اعتباراتی که برای این پروژه بزرگ ضروری است ابدا جوابگو نیست و دولت باید برای تامین آن فکری کند، چرا که مطمئنا اپراتور های بخش خصوصی نه سرمایه کافی برای آن دارند و نه در صورت داشتن سرمایه این کار را انجام می دهند، به این دلیل که از نظر منطقی برایشان برگشت سرمایه نخواهد داشت.

انحصاری که در ظاهر نیست، ولی هست

از دبیر سندیکای مخابرات درباره مشکل انحصار در توسعه شبکه فیبر نوری هم می پرسم و او پاسخ می دهد: شرکت مخابرات در سال هایی که هم پولدار و هم زوردار بود، بسیاری از فضا های شهری را با قرارداد تجهیزات و زیرساخت های خود در اختیار گرفت و تا مدت ها فیبر نوری در انحصار این شرکت بود، حالا هم اگرچه گفته می گردد این انحصار برداشته شده، اما به شکل دیگری وجود دارد.

رستگار در این باره تصریح می نماید: در بسیاری از خیابان ها و معابر اصلی شهر های کشور، لوله گذاری های متعدد مخابرات اجرا شده و به همین خاطر شهرداری ها هم اجازه حفاری تازه را نمی دهند، بنابراین اپراتور های دیگر اگر هم بخواهند در این فضای رقابتی کار نمایند، باز باید با مخابرات همکاری داشته باشند که این شرکت هم با معین تعرفه های نامتعارف، به نوعی امکان حضور دیگر شرکت ها را منتفی می نماید.

نگرانی از تکمیل زیرساخت و نبود پهنای باند

او به یک مشکل و نگرانی دیگر هم اشاره می نماید و می گوید: پهنای باند یک احتیاج وارداتی در کشور ماست و طبیعتا نمی توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم؛ نگرانی ما برای آینده این است که بر فرض، زیرساخت هایی مانند فیبر نوری هم توسعه پیدا کند، اما اگر دولت پهنای باند را به مقدار کافی و لازم تامین نکند، آن وقت مشکل بیشتر می گردد چون، طبق وعده های دولت همه به فیبر نوری دست پیدا نموده اند و اینترنت پرسرعت و باکیفیت می خواهند، اما با کمبود پهنای باند روبرو می شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1401 بروزرسانی: 23 مرداد 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2052

به "ایرانی ها همچنان در حسرت اینترنت باکیفیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانی ها همچنان در حسرت اینترنت باکیفیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید