اکو پارک صنعتی در استان قزوین راه اندازی می گردد

به گزارش پسرک کامپیوتری، به گزارش خبرنگاران، سیاوش شمسی پور عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی که در اداره محیط زیست قزوین برگزار گردید اظهارداشت: در حوزه محیط زیست که سلامت مردم مهم است جدی هستیم و با برنامه های پیش بینی شده فرایند بهبود شرایط را فراهم می کنیم.

اکو پارک صنعتی در استان قزوین راه اندازی می گردد

سرپرست محیط زیست استان قزوین اعلام کرد: ساماندهی پسماندهای خانگی، بیمارستانی، صنعتی در سالهای اخیر با اجرای برنامه های پیش بینی شده در استان در حال اجراست و با تکمیل پروژه های تعریف شده سالم سازی محیط زیست محقق می گردد.

شمسی پور توضیح داد: روزانه چهار تن پسماند بیمارستانی در استان فراوری می گردد که با ساماندهی زباله های عفونی تا به امروز 300 مطب برای تحویل زباله های پزشکی اعلام آمادگی نموده اند و قرارداد با بخش خصوصی برای جمع آوری این زباله ها منعقد شده است.

وی اعلام کرد: رادیولوژی ها و آزمایشگاهها هم بتدریج در این طرح تحت پوشش قرار می گیرند و در حال حاضر در تمامی بیمارستانها و درمانگاهها نیز جمع آوری زباله صور ت می گیرد اما انتظار داریم همه مطب ها در این طرح مشارکت نمایند.

127 واحد صنعتی پسماند خطرناک دارند

وی گفت: از مجموع بیش از 3500 واحد صنعتی استان حدود 127 واحد دارای پسماند صنعتی ویژه هستند که بعضی پسماندها خطرناک و سرطانزا هستند و با اقدامات اجرا شده تعداد 15 واحد برای انتقال و ساماندهی پسماند خود اعلام آمادگی نموده اند که باید سایر واحدها نیز از این کار استقبال نمایند.

شمسی پور افزود: با راه اندازی سامانه پایش صنعتی تا به امروز اطلاعات پسماند 600 واحد صنعتی جمع آوری و کنترل می گردد که بتدریج بقیه واحدها نیز در این زمینه وارد سایت خواهند شد.

شمسی پور یادآورشد: در حوزه صنعتی 10 هکتار زمین در سایت محمدآباد اختصاص داده شده که نسبت به عادی سازی زباله های صنعتی اقدام گردد که از صنعتگران انتظار داریم به ساماندهی زباله ها یاری نمایند.

سرپرست محیط زیست استان قزوین اعلام کرد: سایت محمدآباد با وسعت 111 هکتار راه اندازی شده که با اجرای طرح توسعه برای جمع آوری زباله های صنعتی و عفونی هم پیش بینی لازم شده که بتدریج نسبت به جمع آوری همه زباله ها اقدام می گردد.

وی گفت: طرح تفکیک زباله خانگی از مبدا در شهرهای استان شروع شده که تا به امروز 11 درصد کار عملیاتی شده که با اعمال مدیریت شهری می توان با تبدیل زباله به کود کمپوست این فعالیت را مالی کرد.

شمسی پور اظهارداشت: سرانه فراوری زباله در استان روزانه 800 گرم است و با این میزان در شهر قزوین حدود 450 تن زباله فراوری می گردد که در استان این میزان بین 700 تا 800 تن است که ساماندهی پسماندها در اولویت واقع شده است.

وی یادآورشد: در ادامه برنامه هایی که از سالهای قبل توسط مدیران گذشته در حوزه محیط زیست انجام شده زمینه ارتقاء سطح سلامت در استان فراهم شده و تداوم این فرایند با تکمیل طرح ها می تواند نتایج ارزشمندی داشته باشد.

شمسی پور گفت: 1.5 درصد مساحت استان تحت پوشش مناطق حفاظت شده واقع شده است که در مقایسه با کشور که 11 درصد است فاصله زیادی داریم و امیدواریم با اضافه شدن مناطق طارم و الموت سطح پوشش حفاظت شده به 7.5 درصد افزایش یابد.

35 برنامه جدید را اجرایی می کنیم

سرپرست محیط زیست استان قزوین گفت: اجرایی کردن سیاست های محیط زیست کشور که توسط رهبری ابلاغ شده در اولویت های برنامه های محیط زیست قزوین واقع شده است که در این راستا 35 برنامه تعریف شده که بتدریج عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: مقابله با زمین خواری، ساخت و سازهای بی رویه، کنترل ساخت و ساز شهری، توجه به پسماند روستایی، طرح هادی روستایی، در این طرح مورد توجه قرار گرفته که برای اجرایی شدن آن اقدام می کنیم.

شمسی پور توضیح داد: با تهیه گزارش شرایط محیط زیست استان SOE سیمای استان در این بخش ترسیم خواهد شد تا بتوانیم برای آینده برنامه ریزی کنیم که این گزارش در بخش های مختلف آب، هوا و خاک تعریف و تعیین می گردد.

صنایع سبز حمایت می شوند

وی گفت: هر سال بر اساس فعالیت های صنایع و میزان آلایندگی و کارهای زیست محیطی نسبت به فراخوان صنعت سبز اقدام می کنیم و پس از ثبت نام داوطلبانه واحدها نسبت به آنالیز موارد رعایت شده، واحدهای نمونه دوستدار محیط زیست را شناسایی می کنیم.

شمسی پور اعلام کرد: در حال حاضر حدود هفت واحد صنعتی سبز در استان داریم و یک بیمارستان تامین اجتماعی تاکستان نیز توانسته در این زمینه به عنوان واحد خدماتی سبز انتخاب گردد که مورد تجلیل قرار خواهد گرفت.

300 هزار هکتار منطقه شکار ممنوع در استان قزوین

وی در خصوص مناطق شکار ممنوع استان هم گفت: محور الموت شرقی و غربی، آوج، آبگرم، الله آباد در ردیف مناطق شکار ممنوع استان است که میزان اراضی آن بالغ بر 300 هزار هکتار است.

استان قزوین در شرایط سالم واقع شده است

شمسی پور با اشاره به شرایط محیط زیستی استان یادآورشد: در زمینه آلودگی هوا و مسائل ناشی از ریزگردها و گردو غبار مسائلی داریم که در امسال حدود 25 روز در شهر قزوین و 5 روز در آبیک هوای ناسالم داشتیم.

وی گفت: در حوزه آلودگی ناشی از گاز CO2 شرایط بهتری داریم و آلودگی نگران نماینده نیست و با برنامه های پیش بینی شده فرایند روبه سلامتی را تجربه خواهیم کرد.

ساخت 5 ایستگاه سنجش آلودگی در استان لازم است

شمسی پور در خصوص ایستگاههای سنجش آلودگی هم اعلام کرد: در حال حاضر دو ایستگاه سنجش آلاینده ها در قزوین و یک ایستگاه در شهر آبیک راه اندازی شده که برای جوابگویی به احتیاجها به راه اندازی پنج ایستگاه دیگر احتیاج داریم که باید در هر شهرستان یک ایستگاه ساخته گردد.

پروژه قزوین، الموت به تنکابن مجوز زیست محیطی ندارد

وی با اشاره به ضرورت داشتن مطالعات زیست محیطی در طرح های ملی اظهارداشت: متاسفانه بعضی پروژه های مهم راهسازی مجوز محیط زیست ندارند که تداوم اجرای آنها مشکل ساز است که در این راستا امیدواریم همکاری لازم برای رعایت ضوابط محیط زیست انجام گردد.

سرپرست محیط زیست استان قزوین توضیح داد: پروژه قزوین، الموت به تنکابن در گذشته مجوز زیست محیطی نداشته و چون بخشی از جهت در کریدور عبور حیات وحش است و در بخشی از جهت هم به جهت رودخانه و جنگل های اروس آسیب می زند کمی نگران هستیم که باید در این زمینه گزارش محیط زیست تهیه گردد.

وی افزود: برای همکاری در اجرای این طرح ملی پیشنهاد داده ایم گزارش محیط زیست در حین اجرای طرح تهیه گردد و با در نظر دریافت ملاحظات زیست محیطی و موارد کارشناسی اعلام شده بویژه با ساخت تونل، زیرگذر و روگذر، ایجاد پایشگاه و مدیریت خاک های برداشت شده از آسیب های زیست محیطی در این محدوده جلوگیری گردد.

کانون های گرد و غبار استان شناسایی می گردد

شمسی پور اظهارداشت: در حوزه محیط زیست انسانی، شناسایی کانون های گردو غبار و ریزگردها در استان شروع شده و امیدواریم تا نیمه اول سال آینده این کار انتها یابد تا بتوانیم اقدام لازم برای جلوگیری از آلودگی هوا را عملیاتی کنیم.

وی در خصوص احیاء تالابها نیز گفت: در استان پنج تالاب مهم شامل: اوان، دشت الله آباد، تصفیه خانه قزوین، دریابک، دریاچه سد سفید رود وجود دارد که احیاء آنها در دستور کار قرار گرفته که در این راستا پاکسازی کف دریاچه اوان، تامین آب از چشمه های اطراف اوان، پاکسازی ورودی گل به دریاچه با همکاری منابع طبیعی استان اجرا شده است و ادامه دارد.

شمسی پور ادامه داد: طرج اجرای مدیریت مناطق حفاظت شده از جمله باشگل با هدف بهره برداری پایدار و گردشگری پایدار و احداث پایشگاه در این منطقه در دستور کار است که در این زمینه برای آشنا کردن مردم در بهره برداری اصولی از مناطق حفاظت شده دوره های آموزشی با یاری تشکل های مردمی و جوامع محلی در اولویت برنامه ها واقع شده است.

اکو پارک صنعتی در استان راه اندازی می گردد

سرپرست محیط زیست استان قزوین اظهارداشت: یکی از کارهای امسال ما اجرای طرح اکو پارک صنعتی در یکی از شهرک های صنعتی استان است که در این طرح از پسماندهای صنعتی برای خوراک ومواد اولیه سایر واحدها استفاده خواهیم کرد تا ضمن تامین سلامت محیط زیست هزینه های دفع مواد هم کاهش یافته و جهت سالم سازی منطقه صنعتی هموار گردد.

وی گفت: شهر صنعتی البرز قزوین به عنوان پایلوت برای اجرای طرح اکوپارک صنعتی در استان انتخاب شده که از نظر مالی و زیست محیطی بسیار مهم و ارزشمند است.

شمسی پور اعلام کرد: ایجاد شهرک تخصصی بازیافت لجن های صنعتی از دیگر برنامه هایی است که در حال مطالعه آن هستیم که این کار در منطقه فتح آباد بویین زهرا که 16 واحد فراوری تصفیه دوم در آن مستقر هستند عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: الحاق پارک صنعتی لیا به شهرک صنعتی لیا از دیگر برنامه های محیط زیست استان است که با این کار شرایط زباله های این محدوده نیز به نحو مطلوبی ساماندهی خواهد شد.

سرشماری زمستانه وحوش انتها یافت

شمسی پور در ادامه در خصوص سرشماری وحوش منطقه هم اظهارداشت: با انتها یافتن مرحله اول سرشماری وحوش استان خوشبختانه تعیین شد تعداد وحوش 26 درصد افزایش داشته که این کار با کنترل بیماری های طاعون نشخوارنمایندگان که در استانهای همجوار دیده شده بود و مراقبت اصولی محقق شده است.

وی اعلام کرد: خوشبختانه وحوش استان قزوین در شرایط خوبی قرار دارند و کار سرشماری پرندگان کنار آبزی هم در استان شروع شده و در حال اجرا است.

آلودگی سیمان آبیک و نیروگاه کاهش یافته است

شمسی پور از کاهش آلودگی کارخانه سیمان آبیک هم خبرداد و اظهارداشت: سیمان آبیک از نظر ساختار تشکیلاتی و منطقه ای در حوزه محیط زیست استان البرز واقع شده است لذا قادر به اعمال مدیریت قانونی بر نحوه کنترل آلودگی آن نیستیم اما با تعامل و همکاری مناسب با محیط زیست استان البرز مسائل را پیگیری و رصد می کنیم.

وی گفت: نصب فیلتر در این کارخانه هزینه های میلیاردی دارد اما در سالهای گذشته با پیگیری های اجرا شده خوشبختانه در حال حاضر شرایط آلودگی این واحد کمتر شده و ما نیز همچنان پیگیر کاهش آلاینده های آن هستیم.

سرپرست محیط زیست استان قزوین در خصوص نیروگاه شهید رجایی هم اعلام کرد: برای حل مشکل آلایندگی نیروگاه باید سوخت مازوت به گاز تبدیل گردد که این کار مستلزم همکاری مسئولان کشوری و وزارتخانه های نیرو ونفت است که اقدامات خوبی در حتال انجام است که امیدواریم به نتیجه برسد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 777

به "اکو پارک صنعتی در استان قزوین راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکو پارک صنعتی در استان قزوین راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید