آنچه نباید هرگز درباره افسردگی باور کنید

به گزارش پسرک کامپیوتری، همه افراد اعم از درونگرا و برونگرا با هر پس زمینه نژادی و خانوادگی، ممکن است به افسردگی دچار شوند. این بیماری در زنان دو برابر مردان شایع است.

آنچه نباید هرگز درباره افسردگی باور کنید

شایعه: با سخت کوشی می توان بر افسردگی غلبه کرد

به گزارش هفت صبح، افسردگی تقریبا در یک ششم افراد، زمانی در طول زندگی اتفاق می افتد؛ بنابراین درمان های خانگی و شایعات و حقایق درباره آن بین مردم رایج است. یکی از این باور ها این است که خود را در کار غرق کنید تا احساس بهتری پیدا کنید. در موارد خفیف احساس غمگینی این ممکن است واقعا موثر باشد، اما افسردگی موضوع دیگری است. کار زیاد خود یکی از علائم افسردگی به خصوص در مردان است.

شایعه: افسردگی یک بیماری واقعی نیست

افسردگی یک شرایط پزشکی جدی است و یکی از مهم ترین علت های ناتوانی در بزرگسالان به شمار می آید، اما ممکن است با احساس غم معمولی به اشتباه گرفته شود. شواهد بیولوژیکی افسردگی را می توان در اسکن مغزی مشاهده کرد که میزان غیر طبیعی فعالیت را نشان می دهد. مواد شیمیایی مهمی در مغز که سیگنال ها را بین عصب ها منتقل می کنند، در افراد افسرده از تعادل خارج می شوند.

حقیقت: افسردگی در مردان به سادگی مشخص نمی شود

پزشک یا نزدیکان یک مرد افسرده ممکن است متوجه افسردگی او نشوند. علت آن این است که مردان کمتر از زنان درباره احساسات شان صحبت می کنند و برخی از مردان افسرده غم یا ناراحتی خود را نشان نمی دهند. به جای آن ممکن است عصبانی، تحریک پذیر یا بی قرار دیده شوند. حتی ممکن است حمله کلامی نسبت به دیگران داشته باشند. برخی از مرد ها سعی می کنند از طریق رفتار یا مصرف بی ملاحظه مواد بر افسردگی خود غلبه کنند.

شایعه: افسردگی فقط ترحم به خود است

سرسختی و قدرت روحی روانی در فرهنگ ما مورد ستایش است و هر کسی که شکوه ای داشته باشد، فورا بر او برچسب منفی زده می شود. اما افرادی که افسردگی بالینی دارند، تنبل نیستند و برای خود احساس تاسف نمی کنند. همچنین نمی توانند افسردگی را از خود دور کنند. افسردگی یک بیماری پزشکی است و مربوط به تغییراتی است که در مغز روی می دهد و همانند بیماری های دیگر معمولا با درمان مناسب بهبود می یابد.

حقیقت: هر کسی ممکن است افسرده شود

همه افراد اعم از درون گرا و برون گرا با هر پس زمینه نژادی و خانوادگی، ممکن است به افسردگی دچار شوند. این بیماری در زنان دو برابر مردان شایع است، اما ممکن است علت آن، این باشد که زنان بیشتر به دنبال درمان و ابراز بیماری هستند. اغلب در اواخر جوانی یا اوایل دهه بیست زندگی علائم آغاز می شوند، اما در هر سنی ممکن است دوره های آن اتفاق بیفتند. تجربه های سخت فردی نیز می تواند افسردگی ایجاد کند به چیزی فراتر از غم تبدیل شود.

حقیقت: تغییرات آرام آرام پیش می فرایند

افسردگی به تدریج فرد را گرفتار می کند و این ویژگی باعث می شود شناسایی آن سختتر از بیماری های ناگهانی باشد. یک روز بد در ابتدا، کم کم تبدیل به روز های یکنواخت و خسته کننده می شود و غیبت از کار، مدرسه یا موقعیت های اجتماعی آغاز می شود. یک نوع افسردگی به نام افسرده خویی یا دیستیمیا ممکن است سال ها به صورت بیماری مزمن و کم شدت باقی بماند؛ کسالتی که قاتلِ خاموش شغل و روابط شما می شود. از طرفی افسردگی ممکن است شرایط شدید و ناتوان کننده ای باشد. بسکمک افراد با درمان ظرف 4 تا 6 هفته احساس بهبودی قابل توجهی خواهند داشت.

شایعه: درمان افسردگی به معنی مصرف مادام العمر دارو است

با وجود شایعات در مورد پروزاک، دارو ها تنها یکی از ابزار های مورد استفاده برای بهبود خلق افسردگی هستند و کمک دریافت برای درمان افسردگی به معنی مصرف دارو نیست. در واقع مطالعات نشان می دهند مصاحبهدرمانی و نیز مصرف دارو برای افسردگی های خفیف تا متوسط، موثر است. حتی اگر از دارو های ضدافسردگی استفاده کنید، احتمالا لازم نیست تمام طول عمر خود مجبور به استفاده از آن باشید. پزشک به شما کمک می کند زمان مناسب توقف دارو را مشخص کنید.

شایعه: افراد افسرده زیاد گریه می کنند

همیشه این طور نیست. برخی افراد هنگام افسردگی گریه نمی کنند یا حتی خیلی غمگین نیستند بلکه از نظر هیجانی تهی هستند و احساس پوچی و بی مصرف بودن می کنند. افسردگی حتی اگر بدون علائم محسوسی باشد، اگر درمان نشود فرد نمی تواند از زندگی لذت کافی ببرد و افسردگی او بر خانواده اش تاثیر می گذارد.

حقیقت: سابقه خانوادگی سرنوشت شما را مشخص نمی کند

اگر افسردگی در خانواده شما سابقه دارد، احتمال بیشتری دارد که شما نیز گرفتار آن شوید، اما احتمال این که چنین نباشد نیز وجود دارد. افرادی که سابقه خانوادگی افسردگی دارند می توانند مراقب علائم اولیه افسردگی بوده و فورا اقدامی انجام دهند، خواه در جهت کاهش استرس، خواه ورزش بیشتر، مشاوره یا درمان حرفه ای.

شایعه: افسردگی بخشی از فرآیند پیری است

بیشتر افراد، چالش پیری را بدون تجربه افسردگی مدیریت می کنند، اما وقتی افسردگی اتفاق بیفتد، ممکن است از آن چشم پوشی شود. افراد مسن تر ممکن است ناراحتی یا علائم مبهم خود را پنهان کنند: غذا دیگر لذتبخش نیست، درد ها شدیدتر شده اند، الگوی خواب تغییر یافته و … مسائل پزشکی نیز می توانند در سالمندان افسردگی ایجاد کنند و افسردگی بهبودی از جراحی یا حمله قلبی را کند می کند.

حقیقت: علائم افسردگی می تواند شبیه به زوال عقل شود

در سالمندان افسردگی می تواند ریشه مسائل حافظه، گیجی و در برخی موارد هذیان باشد. پرستاران و پزشکان ممکن است این مسائل را با علائم زوال عقل یا کاهش حافظه مربوط به سن اشتباه بگیرند. دریافت درمان در بیشتر افراد سالمند مبتلا به افسردگی، این مشکل را برطرف می کند. روان درمانی به ویژه برای افرادی که نمی توانند یا نمی خواهند دارو مصرف کنند، مفید است.

شایعه: مصاحبه شرایط را بدتر می کند

زمانی به افراد توصیه می شد با صحبت کردن درباره مسائل شان شرایط را بدتر نکنند. امروزه شواهد نشان می دهد که مباحثات هدایت شده توسط یک متخصص می تواند شرایط را بسیار بهتر کند. انواع مختلف روان درمانی با شناسایی الگوی فکری منفی، احساسات ناخود آگاه یا مسائلی در روابط، به درمان افسردگی کمک می کند. اولین قدم صحبت با متخصص سلامت روان است.

حقیقت: تفکر مثبت می تواند مفید باشد

توصیه قدیمی تاکید بر مثبت اندیشی، امروزه تبدیل به یک راهکار برای مقابله افسردگی شده است. به این شیوه درمان رفتاری شناختی (سی بی تی) گفته می شود. افراد در این شیوه درمانی راهکار های جدیدی برای تفکر و رفتار مثبت یاد می گیرند. رفتار و گفت وگوی درونی منفی شناسایی شده و با افکار مثبت تر جایگزین می شود. این روش به تن هایی یا در ترکیب با دارو در بسکمک از افراد درمان موثری است.

شایعه: نوجوانان در کل شاد نیستند

اگر چه بسکمک از نوجوانان دمدمی، جدلی و تحریک پذیر هستند، اما تحریک پذیری و ناراحتی و غم طولانی مدت برای آن ها طبیعی نیست. وقتی شاد نبودن بیش از دو هفته طول بکشد، ممکن است علامت افسردگی باشد که تقریبا در یک نفر از هر یازده نوجوان اتفاق می افتد. علائم دیگری که نشان می دهند نوجوان نیاز به کمک دارد عبارتند از: دائما تحریک پذیر یا نارحت هستند حتی وقتی با دوستانشان همراه هستند، از فعالیت های مورد علاقه شان لذت نمی برند یا افت تحصیلی ناگهانی دارند.

حقیقت: ورزش داروی افسردگی

مطالعات بسیار خوبی نشان می دهند که ورزش با شدت متوسط و به صورت منظم می تواند علائم افسردگی را کاهش داده و نیز به اندازه دارو در برخی افراد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط مفید واقع شود. ورزش گروهی یا همراه با دوستان خوب، حمایت اجتماعی را نیز به همراه می آورد که به نوبه خود خلق را بهبود می بخشد.

شایعه: درمان افسردگی سخت است

واقعیت این است که بیشتر افرادی که اقدامی برای بهبود افسردگی شان انجام می دهند، بهبود می یابند. در مطالعه بزرگی که توسط موسسه سلامت روان ملی آمریکا انجام شد، 70% از افراد از طریق دارو علائم شان برطرف شد؛ اگر چه ممکن است همیشه با اولین مصرف دارو این اتفاق نیفتد. مطالعات نشان می دهند بهترین درمان ترکیب دارو و مصاحبهدرمانی است.

حقیقت: هر غمی افسردگی نیست

برخی وقایع زندگی موجب ناامیدی یا غمگینی می شوند، اما این حالات لزوما افسردگی نیست. سوگ پس از مرگ، جدایی، از دست دادن شغل یا شناسایی یک بیماری جدی، طبیعی است. یک نشانه نیاز به درمان این است که غمگینی بیشتر مواقع روز و در بیشتر روز ها وجود دارد. وقتی فرد به طور مناسب و صحیح در حال گذراندن شرایط سختی باشد، معمولا گاهی حواسش از ناراحتی پرت می شود یا خوشحالی را تجربه می کند.

حقیقت: امید به روز های بهتر واقعی است

ممکن است افراد در اعماق افسردگی تصور کنند هیچ امیدی برای بهتر شدن زندگی وجود ندارد. این ناامیدی بخشی از این بیماری است نه واقعیت. با درمان، به تدریج نگرش مثبت جایگزین افکار منفی می شوند، خواب و اشتها بهبود می یابد و خلق بهتر می شود. افرادی که برای مصاحبه درمانی به متخصص مراجعه می کنند، به مهارت های غلبه بر استرس در زندگی که می توانند ناامیدی به همراه داشته باشند، مجهز می شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1282

به "آنچه نباید هرگز درباره افسردگی باور کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه نباید هرگز درباره افسردگی باور کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید