آبشار ویسادار پره سر گیلان در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت

به گزارش پسرک کامپیوتری، آبشار ویسادار پره سر به عنوان یک اثر ارزشمند طبیعی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

آبشار ویسادار پره سر گیلان در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت

به گزارش پسرک کامپیوتری به نقل از مرکز روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گیلان، شهرود امیر انتخابی مدیر کل میراث فرهنگی گیلان درخصوص این اثر طبیعی، گفت: این آبشار به ارتفاع 15 متر و حوضچه دایره ای شکل به عمق دو متر، در ناحیه کوهپایه ای در اعماق جنگل های پهن برگ از سری جنگل های هیرکانی و در جهت حرکت رودخانه پرآب لومیررود (دیناچال رود) در شهرستان رضوانشهر، واقع شده است. آبشار ویسادار در ارتفاع 370 متری از سطح آب های آزاد واقع شده است و تنها آبشار در منطقه است که از فروریزش آب یک رودخانه دائمی و پرآب منطقه پدید آمده است.

او ادامه داد: از دلایل اصلی برای ثبت این اثر جذابیت منحصر به فرد، اکوسیستم ویژه، زیست بوم منحصر به فرد و وجود برخی گونه های گیاهی و جانوری خاص در منطقه می توان نام برد، اما متاسفانه ساخت و سازهای بی ضابطه در عرصه آبشار باعث برهم خوردن حریم منظر این اثر طبیعی شده است.

امیر انتخابی ضمن تقدیر و تشکر از دست اندرکاران تهیه این پرونده افزود: پرونده ثبتی آبشار ویسادار در همایش شورای ثبت ملی آثار طبیعی در بندرانزلی ارائه شد و با تأیید هیئت داوران شورای ثبت آثار طبیعی به عنوان یک میراث ارزشمند در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

او در ادامه بابیان این که، لوح ثبتی این اثر از سوی سرپرست وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی ارسال خواهد شد، گفت: بااینکه ثبت اثر در حفاظت و معرفی هر چه بیشتر آن بسیار مؤثر است اما انتهای راه نیست، بلکه اولین گام برای شروع اقدامات اجرایی است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 250

به "آبشار ویسادار پره سر گیلان در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار ویسادار پره سر گیلان در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید