یک گروه شکارچی ناشناخته بیش از 10000 سال پیش در سیبری زندگی می کردند

به گزارش پسرک کامپیوتری، ایلنا/ براساس آخرین گزارش های واصله، یک گروه شکارچی ناشناخته بیش از 10000 سال پیش در سیبری زندگی می کردند.

یک گروه شکارچی ناشناخته بیش از 10000 سال پیش در سیبری زندگی می کردند

محققانی که DNA ماقبل تاریخ را آنالیز می نمایند، گروهی مرموز از شکارچیان را کشف نموده اند که شاید بیش از 10000 سال پیش در سیبری زندگی می کردند. جمجمه یکی از افراد مورد تجزیه و تحلیل در مطالعات اخیر وجود گروهی از شکارچیان ناشناخته را که بیش از 10000 سال پیش در سیبری زندگی می کردند، آشکار کرد.

این یافته در طی تحقیقات ژنتیکی بقایای انسان در شمال آسیا که قدمتی در حدود 7500 سال قبل دارند، محقق شده است. این مطالعه بعلاوه نشان داد که جریان ژنی DNA انسان نه تنها از آسیا به قاره آمریکا منتقل شده است، بلکه در جهت مخالف نیز انتقال یافت، به این معنی که مردم مانند توپ های پینگ پنگ در امتداد پل برینگ لند در رفت و آمد بودند.

علاوه بر این، این تیم بقایای یک شمن باستانی را که حدود 6500 سال پیش در غرب سیبری زندگی میکرد، آنالیز کردند. براساس تجزیه و تحلیل ژنتیکی، این شمن در نقطه ای غربی تر حدود 1500 کیلومتر آن طرف تر از گروهی است که او با آنها پیوندهای ژنتیکی داشت.

شمال آسیا بویژه منطقه ای که از غرب تا شمال شرق سیبری امتداد دارد، در حرکت و سفر بشریت در سراسر دنیا بسیار مهم بود. تحقیقات گذشته نشان داده که اولین افرادی که حداقل از 13000 سال پیش به قاره آمریکا وارد شدند، احتمالاً یا در کنار یا در امتداد ساحلی بودند که زمانی شمال آسیا را به آمریکای شمالی متصل میکرد. این گذرگاه اکنون به وسیله تنگه برینگ پر شده است.

با این حال، در خصوص ساختار ژنتیکی افرادی که در آن موقع در این منطقه کلیدی زندگی می کردند، چیزهای زیادی ناشناخته به جای مانده است. کوزیمو پست (مدیر ارشد این مطالعات و استادیار باستان شناسی و دیرینه شناسی در دانشگاه توبینگن آلمان) معتقد است: نبود اطلاعات در این خصوص از آن جهت است که بقایای انسانی ماقبل تاریخ با DNA کافی برای آنالیز این منطقه بسیار نادر و به سختی یافت می شوند.

در مطالعه تازه، دانشمندان 10 ژنوم انسان ماقبل تاریخ را از افراد کشف شده قبلی که در 7500 سال پیش در شمال آسیا زندگی می کردند، تجزیه و تحلیل کردند. بسیاری از این افراد در منطقه ای به نام آلتای یافت شدند، چهارراهی برای مهاجرت بین شمال سیبری، آسیای مرکزی و آسیای شرقی که برای هزاران سال مورد استفاده بود. این تحقیقات وجود انسان دنیسووا را نشان داد که همراه با نئاندرتال ها نزدیکترین خویشاوندان منقرض شده انسانهای امروزی هستند.

پست گفت: دانشمندان کشف کردند که DNA گروهی از شکارچیان که در آخرین عصر یخبندان در سیبری زندگی می کردند در بسیاری از جوامع بعدی در سراسر آسیای شمالی، از عصر برنز (حدود 3000 سال قبل از میلاد تا 1000 سال قبل از میلاد) تا امروز یافت شد. این یافته نشان می دهد که تحرک آن جوامع جستجوگر چقدر بزرگ بوده است.

علاوه بر این، محققان چندین قسمت از جریان ژنی از آمریکای شمالی به آسیا را در طول 5000 سال گذشته کشف کردند که ژن هایی از دنیای تازه به شبه جزیره کامچاتکا روسیه در اقیانوس آرام و سیبری مرکزی رسیدند. بطور کلی، این مطالعه نشان می دهد که گروههای ماقبل تاریخ بیش از آنچه قبلا تصور میشد، به هم مرتبط بودند.

منبع: همگردی
انتشار: 29 دی 1401 بروزرسانی: 29 دی 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2127

به "یک گروه شکارچی ناشناخته بیش از 10000 سال پیش در سیبری زندگی می کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک گروه شکارچی ناشناخته بیش از 10000 سال پیش در سیبری زندگی می کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید