گران ترین نقاشی جهان غایب بزرگ نمایشگاه داوینچی

به گزارش پسرک کامپیوتری، سالواتور موندی به عنوان گران ترین نقاشی تاریخ به دلیل تردیدها درباره اصالت آن در نمایشگاه ویژه موزه لوور به مناسبت پانصدمین سال درگذشت لئوناردو داوینچی حاضر نخواهد بود.

گران ترین نقاشی جهان غایب بزرگ نمایشگاه داوینچی

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، در حالی که برخی از متخصصان سرشناس آثار لئوناردو داوینچی چون مارتین کمپ (پرفسور تاریخ هنر دانشگاه آکسفورد) معتقد است نقاشی سالواتور موندی، اثر این هنرمند نامدار ایتالیایی است برخی دیگر از متخصصان هنری نسبت به اصالت این اثر اظهار تردید کرده اند و به همین دلیل موزه لوور اعلام کرده در نمایشگاه بزرگی که امسال به مناسبت پانصدمین سالمرگ داوینچی ترتیب داده است، میزبان این نقاشی گران بها نخواهد بود.

قدمت نقاشی سالواتور موندی (منجی جهان) که یکی از حدود 20 نقاشی به جا مانده از داوینچی - نقاش نامدار رنسانس - است، به سال 1500 میلادی بازمی شود. در این نقاشی حضرت مسیح (ع) با لباسی آبی با نوارهای قرمز و در حالی که گوی بلورینی در دست دارد به تصویر کشیده شده است.

این اثر نقاشی اولین بار به سفارش مجموعه شخصی پادشاه چارلز اول کشیده شد و در سال 1973 چوب حراج خورد اما پس از آن تا سال 1900 ناپدید شد. سپس در سال 1958 در حراجی ساتبی به یک مجموعه دار آمریکایی فروخته شد و مجدداً در سال 2005 در اختیار کنسرسیوم آثار هنری قرار گرفت و مرمت های فراوانی روی آن صورت گرفت و در نهایت در ماه نوامبر سال 2017 به قیمت 450 میلیون دلار در حراجی کریستیز به فروش رفت و رکورد فروش آثار نقاشی را شکست.

گفته می شود خریدار این نقاشی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است و قرار بود این نقاشی به عنوان مهم ترین اثر لوور ابوظبی رونمایی شود و پس از آن به نمایشگاه پانصدمین سالگرد مرگ لئوناردو داوینچی در لوور پاریس نیز به امانت داده شود.

نمایشگاه لوور ابوظبی سال گذشته به شکل غیرمنتظره ای لغو شد و بنا بر اعلام بن لوئیس نویسنده و تاریخدان هنری، نقاشی سالواتور موندی به موزه لوور نیز امانت داده نمی شود؛ چرا که تعداد افرادی که معتقدند این اثر متعلق به داوینچی است خیلی زیاد نیست.

بن لوئیس بر اساس منابع خبری داخل موزه لوور توضیح داده است که اگر هم بخواهند این نقاشی را در لوور نمایش دهند در قالب یک ورکشاپ خواهد بود، البته صاحب این اثر آن را نیز قبول نخواهد کرد؛ چراکه در این صورت ارزش نقاشی به حدود 1.5 میلیون دلار نزول پیدا خواهد کرد.

گفته می شود نقاشی سالواتور موندی هم اکنون تحت تدابیر امنیتی در یکی از بنادر آزاد کشور سوئیس نگهداری می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 144

به "گران ترین نقاشی جهان غایب بزرگ نمایشگاه داوینچی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گران ترین نقاشی جهان غایب بزرگ نمایشگاه داوینچی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید