کانتر پانچ: برای کنترل کروناویروس، تحریم ها علیه ایران را بردارید

به گزارش پسرک کامپیوتری، یک پایگاه آمریکایی در تحلیلی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران از واشنگتن خواسته تحریم ها علیه ایران را رفع کند.

کانتر پانچ: برای کنترل کروناویروس، تحریم ها علیه ایران را بردارید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پایگاه خبری-تحلیلی کانترپانچ در تحلیلی با اشاره به شیوع ویروس کرونای جدید در ایران نوشته دولت آمریکا برای جلوگیری از گسترش این ویروس باید تحریم ها علیه ایران را رفع کند.

در این مطلب آمده است:

1. همه گیری کروناویروس نشان دهنده درهم تنیدگی ما به عنوان جامعه جهانی و فرصتی بی نظیر است برای این که بدانیم چگونه یک آسیب آگاهانه به نظام سلامت یک کشور می تواند مقابله تمام جهان با یک همه گیری را دشوارتر کند.

2. برغم پافشاری ترامپ مبنی بر قابل مهار بودن همه گیری ها با ممنوعیت سفر و بستن مرزها، کروناویروس هیچ مرزی نمی شناسد. ایران از لحاظ شمار مبتلایان به کرونا، رتبه نخست در خاورمیانه و رتبه سوم در جهان را دارد. اگر ایران نتواند ویروس را ریشه کن کند، شیوع ویروس در گستره خاورمیانه و فراتر از آن ادامه خواهد یافت.

3. پیش از شیوع کروناویروس در ایران، اقتصاد این کشور از جمله نظام سلامت آن از قبل توسط تحریم های آمریکا آسیب چشمگیری دیده بود و دولت اکنون برای پوشش هزینه های هنگفت مقابله با کروناویروس از جمله درمان مبتلایان، حمایت از کارگرانی که شغل هایشان را از دست داده اند و کمک به کسب وکارهای در حال ورشکستگی، منابع ناچیزی در اختیار دارد.

4. حتی پیش از این که ایران در فراهم آوردن کیت های آزمایشگاهی، دستگاه های تنفسی، داروهای ضدویروس و سایر تجهیزات لازم برای کندکردن شیوع کرونا ویروس و جان انسان ها به مشکل بربخورد، ایرانی ها در دسترسی به داروهای حیات بخش، شرایط دشواری داشتند. به گزارش اخیر دیدبان حقوق بشر، ماهیت بسیار گسترده و گرانبار تحریم های آمریکا علیه ایران باعث شده بانک ها و شرکت های گستره جهان از تجارت بشردوستانه با ایران عقب بکشند و بنابراین، ایرانی های مبتلا به بیماری های نادر یا صعب العلاج نمی توانند به دارو و درمان مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.

5. در 27 فوریه و پس از ابتلای 100 ایرانی به کرونا ویروس و گزارش 16 درصد نرخ مرگ و میر این بیماری در ایران، وزارت خزانه داری آمریکا گفت که برای صادرات برخی تجهیزات بشردوستانه به ایران معافیت تحریمی در نظر گرفته است. اما این اقدام بسیار ناچیز و بسیار دیرهنگام است چرا که هنوز سرعت شیوع کروناویروس در ایران بالاست.

6. فقط ایران نیست که تحریم شده است. آمریکا علیه 39 کشور تحریم هایی اعمال کرده است که بر بیش از یک سوم جمعیت جهان تاثیر گذاشته است که ونزوئلا از جمله آن کشورهاست. تحریم های آمریکا باعث شده ونزوئلا به یکی از آسیب پذیرترین کشورهای جهان تبدیل شود. شرایط نظام سلامت این کشور چنان فاجعه بار است که بسکمک از بیمارستان های دولتی حتی آب و برق، یا تجهیزات پزشکی اولیه ندارند و بسکمک از خانوارها به ملزومات بهداشتی اولیه مانند آب و صابون، دسترسی محدودی دارند. دولت ایران نیز مانند دولت ونزوئلا پس از شیوع کروناویروس کمک برای برداشته شدن تحریم ها را از جامعه بین الملل خواسته اند.

7. ضروری است که ترامپ برای مقابله جدی با همه گیری کروناویروس در داخل و خارج، دگرش های جامعی در سیاست هایش بدهد. او باید به کوچک پنداری بحران و پافشاری بر این که مردم به جداسازی اجتماعی نیازی ندارند، خاتمه بدهد. او باید به این ادعای نادرست که آزمایش کروناویروس در دسترس است، خاتمه بدهد. او باید به منفعت رسانی به صنعت حریص و مبتنی بر سود مراقبت های سلامتی خاتمه بدهد.

8. مهم تر این که دولت ترامپ باید به تحریم ها علیه ایران، ونزوئلا و سایر کشورهایی که مردمش در رنج و عذابند، خاتمه بدهد. اکنون زمان اعمال فشار اقتصادی به کشورها با این بهانه که ما دولت های آنها را دوست داریم، نیست. اکنون زمان یکی شدن به عنوان جامعه جهانی و اشتراک منابع و بهترین اقدامات است. تنها درسی که کروناویروس به ما می آموزد این است که ما فقط با همکاری با یکدیگر می توانیم این همه گیری هولناک را شکست بدهیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 825

به "کانتر پانچ: برای کنترل کروناویروس، تحریم ها علیه ایران را بردارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانتر پانچ: برای کنترل کروناویروس، تحریم ها علیه ایران را بردارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید