چگونه درایورهای خراب را در ویندوز 10 درست کنیم؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، آیا با خطای صفحه آبی، خطای صوتی، مسائل اتصال و یا حتی خطای DRIVER CORRUPTED EXPOOL روبرو هستید؟ آیا برطرف ایرادات درایورهای خراب ویندوز 10 برای شما کار سختی است؟

چگونه درایورهای خراب را در ویندوز 10 درست کنیم؟

درایورهای خراب ویندوز می توانند کامپیوتر شما را از جهت کار درست، خارج نمایند. اگر مسائلی که در بالا به آن ها اشاره کردیم را در سیستم خود می بینید، به احتمال زیاد یک یا چند درایور ویندوز 10 شما خراب است. درایورهای خراب در ویندوز، می توانند مسائل مختلفی را در سیستم شما ایجاد نمایند. متاسفانه، این مورد بعلاوه می تواند دستگاه شما را کندتر کند و یا حتی به جایی برساند که شما نتوانید از آن به خوبی بهره ببرید.

بنابراین، تعمیر یک درایور خراب به محض شناسایی آن، برای جلوگیری از خرابی رایانه شما، بسیار مهم و لازم است. در این مقاله از خبرنگاران مگ، چند راه برای رفع خرابی درایورهای خراب در ویندوز 10 وجود دارد. پس اگر شما هم حس می کنید که روی ویندوز 10 خود درایور خراب دارید و می خواهید که این مشکل را رفع کنید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

راه های رفع خرابی درایورهای ویندوز 10 عبارتند از:

1. درایورها را از منوی Device Manager به روز کنید

ویندوز 10 به صورت اتوماتیک، درایورهای شما را به وسیله به روزرسانی هایی که منتشر می نماید، به روزرسانی می نماید. با این حال، بعضی از آپدیت ها، می توانند درایور شما را با مشکل روبرو نمایند و باعث اختلال در عملکرد آن ها شوند. در بعضی موارد، به روزرسانی دستی درایور خراب، می تواند مشکل را رفع کند. در ادامه مراحل آپدیت دستی درایور خراب را به شما آموزش می دهیم. این مراحل عبارتند از:

1) کلیدهای Windows + R را فشار داده و نگه دارید تا کادر Run برای شما باز گردد. سپس در جای خالی، devmgmt.msc را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید تا منوی Device Manager باز گردد.

2) فهرست درایورها را آنالیز کنید. در پی درایوری باشید که علامت سوال به رنگ زرد دارد. این علامت نشان می دهد که کدام دستگاه دارای درایور خراب یا معیوب است.

3) هنگامی که درایور خراب را پیدا کردید، روی آن کلیک راست نموده و از منو، گزینه Update driver را انتخاب کنید.

4) ویندوز به طور اتوماتیک این درایور را به صورت آنلاین جستجو می نماید و هر به روز رسانی سازگاری را، برای دستگاه نصب می نماید.

اگر آخرین نسخه درایور هنوز روی رایانه شما نصب نشده، آپدیت دستی آن، معمولاً مشکل را رفع می نماید. با این حال، اگر آپدیتی برای آن وجود ندارد و یا مشکل شما رفع نشد، مراحل بعدی را چک کنید.

2. درایورها را دوباره نصب کنید

راه دوم برای رفع ایرادات درایورهای خراب ویندوز 10، نصب دوباره آن هاست. اگر درایور شما قبلاً آپدیت شده ولی هنوز خراب است، نصب مجدد آن گاهی اوقات می تواند این مسائل را رفع کند. مراحل زیر را دنبال کنید:

1) کلیدهای Windows + R را فشار داده و نگه دارید تا کادر Run باز گردد. در بخش خالی، devmgmt.msc را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید تا منوی Device Manager باز گردد.

2) در پی درایور خراب بگردید و روی آن راست کلیک کنید. سپس از منو، گزینه Properties را انتخاب کنید.

3) در ویژگی های درایور خود، به تب Drivers بروید و Driver Version را یادداشت کنید. بعداً برای دانلود درایور از سایت سازنده رایانه خود، به این اطلاعات احتیاج خواهید داشت.

4) سپس بر روی Uninstall Device کلیک کنید تا درایور از سیستم شما حذف گردد.

5) پس از حذف درایور خود، به وب سایت OEM خود بروید. نسخه درایوری را که می خواهید، جستجو کنید و آن را دانلود کنید.

6) درایور را نصب کنید و کامپیوتر خود را مجددا restart کنید.

3. Windows Troubleshooter را اجرا کنید

سومین راه برای رفع ایرادات درایورهای خراب ویندوز 10، این است که عیب یاب ویندوز را فعال کنید. اگر فرآیند دستی تعمیر درایورهای خراب را خسته نماینده می دانید، ابزار عیب یاب ویندوز برای شما مناسب است. ابزاری که در کنترل پنل قرار گرفته است، به کاربران یاری می نماید تا بعضی از رایج ترین مسائل موجود در ویندوز 10 را عیب یابی نمایند. به وسیله این ابزار، ویندوز به طور اتوماتیک درایورهای خراب و معیوب دستگاه شما را دانلود یا اصلاح می نماید. در ادامه مراحل استفاده از آن را قدم به قدم به شما آموزش می دهیم. این مراحل عبارتند از:

1) کلیدهای Windows + R را فشار داده و نگه دارید تا پنجره Run باز گردد. سپس control را در جای خالی تایپ نموده و روی OK کلیک کنید تا کنترل پنل باز گردد.

2) در کنترل پنل، view را به Large icons تغییر دهید.

3) در مرحله بعد، عیب یابی یا همان Troubleshooting را از منو انتخاب کنید.

4) از منوی سمت چپ روی View all کلیک کنید.

5) از این فهرست، مسئله ای را که در حال حاضر با آن روبرو هستید، پیدا نموده و روی آن کلیک کنید. با این کار عیب یاب اجرا می گردد.

6) از پنجره باز شده، روی Next کلیک کنید. سپس، ویندوز به صورت اتوماتیک مشکل را تشخیص داده و آن را رفع می نماید.

4. سیستم خود را برای شناسایی ویروس ها با Windows Security اسکن کنید

درایورهای خراب گاهی اوقات نتیجه یک یا چند بدافزار روی رایانه شما هستند. اگر عادت به دانلود فایل ها از سایت های نامعتبر دارید، سیستم خود را در معرض خطر بدافزارها قرار می دهید. این فایل ها ممکن است به وسیله ویروس آلوده شده باشند و ممکن است با درایورهای شما تداخل داشته باشند و روی بعضی از اجزای رایانه شما تاثیر بگذارند.

خوشبختانه مایکروسافت یک ابزار امنیتی داخلی دارد که به شما این امکان را می دهد تا فایل های مخرب و خراب را از سیستم خود پیدا و حذف کنید. این مورد به شما امکان می دهد تا دلیل مشکل را از بین ببرید. بنابراین احتیاجی به تعمیر درایورهای خراب خود نخواهید داشت. در این بخش نحوه استفاده از آن را به شما آموزش می دهیم:

1) کلیدهای Windows + S را فشار داده و نگه دارید تا بخش جستجوی ویندوز باز گردد. Windows Security را تایپ نموده و Enter را فشار دهید.

2) حال روی Virus & threat protection کلیک کنید.

3) از این صفحه روی Quick scan کلیک کنید. این مورد سیستم شما را برای هرگونه تهدیدی اسکن می نماید و آن ها را از سیستم شما حذف می نماید. اگر رایانه شما فایل ها و برنامه های زیادی داشته باشد، این اسکن ممکن است که کمی طول بکشد.

پس از اتمام اسکن، می توانید درایورها را همان طور که در روش اول ذکر شد، آپدیت و نصب کنید.

5. ویندوز 10 خود را آپدیت کنید

اگر در چهار مورد قبلی شکست خوردید، آپدیت سیستم، می تواند مشکل درایورهای خراب ویندوز 10 شما را حل نماید. قبل از این که سیستم خود را آپدیت کنید، مطمئن شوید که تنظیمات نصب، روی دستگاه فعال است. این تنظیم تضمین می نماید که ویندوز شما، تمام درایورهای شما را همراه با آپدیت سیستم، آپدیت می نماید. حال نحوه انجام آن را به شما آموزش می دهیم:

1) کلیدهای Windows + S را فشار داده و نگه دارید تا بخش جستجوی ویندوز باز گردد. Device install settings را تایپ نموده و Enter را فشار دهید.

2) یک پنجره تازه ظاهر می گردد و از شما می پرسد: Do you want to automatically download manufacturers apps and custom icons that are available for your devices

3) Yes را انتخاب نموده و سپس روی Save Changes کلیک کنید.

بعلاوه، قبل از دانلود آخرین آپدیت ویندوز، به روزرسانی های اختیاری را آنالیز کنید. این به روزرسانی های اختیاری و نصب آن ها، ممکن است به رفع درایورهای خراب شما یاری کند. برای آنالیز این به روز رسانی مراحل زیر را دنبال کنید:

1) با فشار دادن و نگه داشتن کلیدهای Windows + I، برنامه تنظیمات را در سیستم خود باز کنید.

2) از تنظیمات، به بخش Update & Security و سپس Windows Update بروید.

3) در سمت راست این صفحه، روی View optional updates کلیک کنید.

4) از این صفحه، کادر زیر به روزرسانی های ویندوز باز کنید و همه به روزرسانی های درایور مربوطه را علامت بزنید.

5) در آخر، روی Download و نصب کلیک کنید تا فرآیند دانلود آغاز گردد. پس از آپدیت سیستم، درایورهای شما نیز آپدیت می شوند و تقریبا بیشتر مسائل را رفع می نمایند.

جمع بندی

ما در این مقاله، رفع ایرادات درایورهای خراب ویندوز 10 را با پنج روش متفاوت، به شما آموزش دادیم. درایورهای خراب می توانند برای سیستم شما مشکل ایجاد نمایند و در عین حال، ممکن است بر عملکرد کلی دستگاه شما نیز تاثیر بگذارند. درایورها به سیستم شما یاری می نمایند تا به درستی با سخت افزار شما ارتباط برقرار کند و اگر خراب یا معیوب باشند، ممکن است که اجزای رایانه شما غیرقابل استفاده شوند. خوشبختانه، راهکار های این مقاله می تواند به بازگرداندن درایورهای سیستم شما به حالت عادی یاری کند و به رایانه شما اجازه دهد تا برترین عملکرد را داشته باشد.

آیا شما هم مشکل درایورهای خراب روی ویندوز 10 را تجربه نموده اید؟ تجربیات و نظرات خود را در این رابطه با ما و دیگر کاربران خبرنگاران مگ به اشتراک بگذارید.

منبع: makeuseof

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1859

به "چگونه درایورهای خراب را در ویندوز 10 درست کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه درایورهای خراب را در ویندوز 10 درست کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید