چرا رنگ های سیاه، قهوه و خاکستری در رنگین کمان وجود ندارند؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، برای تشکیل رنگین کمان باید چند قطره آب در هوا در پی بارش باران و یا تشکیل مه وجود داشته باشند. هم چنین، خورشید باید در پشت سرمان قرار داشته و بالاتر از سطح زمین نباشد. این بدان خاطر است که رنگین کمان با عبور نور از قطرات آب ایجاد می گردد. نوری که از خورشید می آید برای ما سفید به نظر می رسد. با این وجود، نور سفیدی که در زندگی روزمره می بینیم در واقع از ترکیبی از رنگ های مختلف تشکیل شده است. زمانی که نور از یک قطره باران عبور می نماید این رنگ ها می توانند از یکدیگر تفکیک شوند.

چرا رنگ های سیاه، قهوه و خاکستری در رنگین کمان وجود ندارند؟

امواج نور

به گزارش خبرنگاران به نقل از کانورسیشن، نور به صورت موجی حرکت می نماید مانند امواجی که در سراسر اقیانوس حرکت می نمایند. هر کدام از رنگ های رنگین کمان دارای طول موج متفاوتی هستند. این بدان معناست که فاصله بین نوک موج برای هر رنگ طول متفاوتی دارد. رنگ ها از بنفش با کوتاه ترین تا قرمز با طولانی ترین طول موج طیف مرئی نامیده می شوند. قطرات باران بیش تر شبیه توپ های کوچک به نظر می رسند. هنگامی که نور به یکی از این توپ های کوچک آب برخورد می نماید می تواند جهت خود را تغییر دهد. ما به این پدیده انکسار می گوییم.

هر یک از طول موج های مختلف با میزان کمی تفاوت دچار شکست می شوند. اگر نور با زاویه مناسب به قطره باران برخورد کند انکسار طول موج ها را به رنگ های مختلف جدا می نماید. از آنجایی که نور زیادی به وسیله قطرات باران زیادی شکسته می گردد ما این رنگ ها را به صورت رنگین کمانی در آسمان می بینیم. ترتیب ورود رنگ ها بر اساس طول موج شان معین می گردد.

زمانی که در خصوص رنگین کمان نکاتی را می آموزیم به ما یاد می دهند که هفت رنگ در آن وجود دارد: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش. با این وجود، این کاملا درست نیست.

رنگ ها در رنگین کمان

رنگ های مختلف با یکدیگر ترکیب می شوند و تشخیص اینکه یک رنگ به کجا ختم می گردد و رنگ دیگر از کجا شروع می گردد سخت است. رنگ های دیگری نیز در بین آن رنگ ها وجود دارند جایی که رنگ ها با یکدیگر مخلوط می شوند مانند فیروزه ای که بین آبی و سبز واقع شده است.

آبی و سبز در طیف رنگی در کنار یکدیگر قرار دارند. به همین علت است که ما می توانیم فیروزه ای را در جایی که آن دو رنگ با یکدیگر ترکیب می شوند مشاهده نماییم. با این وجود، بعضی از رنگ ها ترکیبی از رنگ هایی هستند که در طیف رنگی در کنار یکدیگر قرار ندارند.

برای مثال قهوه ای ترکیبی از قرمز و سبز است. اما نوار های قرمز و سبز رنگین کمان در کنار یکدیگر قرار ندارند. در نتیجه، ما نمی بینیم که آن دو رنگ با یکدیگر مخلوط شوند تا رنگ قهوه ای را نمایان سازند. همین مورد برای بسیاری از رنگ های دیگر که مخلوط هستند نیز صدق می نماید.

اگر نوار های رنگی در رنگین کمان روی هم قرار نگیرند نمی توانند با یکدیگر ترکیب شوند. با این وجود، دو رنگ وجود دارند که ما هرگز در رنگین کمان نخواهیم دید: سیاه و سفید. مشکی فقدان رنگ است و زمانی که اصلا نوری وجود ندارد آن را می بینیم.

از سوی دیگر، سفید ترکیبی از تمام رنگ ها با یکدیگر است. هنگامی که نور به وسیله قطرات باران منکسر می گردد نور سفید را به طیف مرئی جدا می سازد بدان معنا که دیگر سفید نیست. خاکستری ترکیبی از سیاه و سفید است و همان طور که ما هرگز نمی توانیم سیاه و سفید را در رنگین کمان ببینیم هم چنین نمی توانیم رنگ هایی را که از ترکیب آن دو رنگ ساخته شده اند را نیز مشاهده کنیم.

زمان بعدی ای که رنگین کمان را می بینید به تعداد رنگ هایی که می توانید و نمی توانید در آن مشاهده کنید دقت نمایید.

منبع: فرارو
انتشار: 12 دی 1401 بروزرسانی: 12 دی 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2117

به "چرا رنگ های سیاه، قهوه و خاکستری در رنگین کمان وجود ندارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا رنگ های سیاه، قهوه و خاکستری در رنگین کمان وجود ندارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید