پارک گوئل، یکی از مرتفع ترین بخش های شهر بارسلون

به گزارش پسرک کامپیوتری، یکی از مرتفع ترین بخش های شهر بارسلون در کشور اسپانیا، مجموعه بناهایی رنگارنگ و غوطه ور در گیاهان است که با الهام از سبک معماری نوین دلربایی می نمایند، نام این مجموعه زیبا پارک گوئل نام دارد.

پارک گوئل، یکی از مرتفع ترین بخش های شهر بارسلون

تاریخچه پارک گوئل

حکایت جالب پارک گوئل از آنجایی شروع می گردد که آقای گوئل تاجر ثروتمند اسپانیایی در سال 1885 میلادی با الهام از باغ-شهر در کشور انگلستان، قصد داشت تا همین پروژه را در بارسلون نیز اجرا کند. وی به یاری معمار ماهر هم عصر خود، آنتوان گائودی در سال 1890 میلادی تصمیم گرفت فضایی متفاوت برای زندگی قشر مرفه بارسلون ایجاد کند، اما این فضا با سبک های معماری رایج عصر خودشان تفاوت زیادی داشت.

علاقه گائودی به طبیعت، منجر به ساخت مجموعه ای برای زندگی در بین گیاهان شد. از سوی دیگر او در سبک معماری ویژه ای که داشت، معتقد بود در طبیعت هیچ خط صافی وجود ندارد، به همین علت در پارک گوئل شما خط صافی را نمی توانید بیابید و همه چیز منحنی گونه و قوس دار است.

هدف گوئل و گائودی، جذب سرمایه از ثروتمندان شهر بود و به این امید پروژه را شروع کردند ولی به علت تفاوت سبک معماری که در آن موقع مرسوم نبود، مورد توجه قشر ثروتمند قرار نگرفت. پس از آن در سال 1906 تا 1922 میلادی تنها افرادی که حاضر به زندگی در این مجموعه شدند شامل یک وکیل، گائودی و گوئل به همراه خانواده هایشان بودند. در سال 1923 میلادی فرزند گوئل این مجموعه را به شهرداری بارسلون اهدا و به یک پارک تبدیل نمود. بعدها دوستان گائودی منزل وی را تبدیل به یک موزه کردند و بالاخره در سال 1984 پارک گوئل، از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت و از جاذبه های گردشگری پر تردد بارسلون شد، حال گردشگران از سراسر جهان به اسپانیا سفر می نمایند و بر فراز بارسلون، غرق در رنگ و هنر قدم می زنند.

معماری پارک

همانطور که می دانید گائودی از معماران کاتالونیایی معروفی بود که تمایل داشت ارزش های مذهب کاتولیک و مسحیت را در آثار خود به نمایش بگذارد. او بعلاوه در آثار خود به حد چشم گیری از طبیعت الهام می گرفت. سازه هایی که انگار از دل زمین سر درآورده اند و ساختار سنگی آن ها، ستون های منحنی و سرامیک کاریشان چشم ها را به تسخیر در می آورند. این پارک به خاطر تراس باعظمت و ورودی نمادینش به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های شهر شناخته شده است. در ضمن گفته می گردد که معماری این پارک شباهت هایی به کلیسای کلونیا گوئل دارد.

این پارک ورودیهای بسیاری دارد که زیباترین آن قطعاً مسیر دسترسی اصلی از کارر د اولوت (Carrer dOlot) است که دو عمارت کلاه فرنگی با دو کافه در جوانب آنها قرار گرفته است. اگر به طور مستقیم وارد این ساختمان شوید به راه پله ای خواهید رسید که با اژدهایی محبت آمیز محافظت می گردد؛ این اژدها نیز مانند صندلی های معروف بالای سرسرا و دیوار های اطراف با تکه های سرامیک تزئین شده است. از راه پله به یک اتاق غیر معمول خواهید رسید که دارای 86 ستون است، تصور بر این است که این مکان کارایی بازار را برای منطقه مسکونی گوئل بر عهده داشته است. پارک گوئل یک سمفونی واقعی از شکل و رنگ است، در این جهانی جادویی که ترکیبی از فانتزی و مهارت مهندسی است، بناها و گیاهان با هم آمیخته شده اند و دیوارها، طاق نماها، طاق ها و ستون ها همگی به نحوی قوی دارای فرم های مجسمه ای هستند.

پارک بر روی تپه ای در بالای شهر قرار گرفته است که می توانسته چالشی بزرگ برای گائودی باشد. گشت و گذار در پارک به علت اینکه جزئیات زیادی برای کشف کردن وجود دارد زمان بیشتری را می خواهد. بعلاوه موزه گائودی نیز که در محل اقامت قبلی او می باشد ارزش تماشا دارد. این موزه در 200 متری شرق ورودی اصلی قرار گرفته است. 95 درصد از مساحت پارک به طور مجانی قابل بازدید است، فقط برای بازدید از بخش تاریخی آن موسوم به (monumental) ورودیه دریافت می گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 شهریور 1402 بروزرسانی: 12 شهریور 1402 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2218

به "پارک گوئل، یکی از مرتفع ترین بخش های شهر بارسلون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک گوئل، یکی از مرتفع ترین بخش های شهر بارسلون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید