غار علیصدر همدان برای حضور گردشگران بازگشایی شد

به گزارش پسرک کامپیوتری، مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر از آمادگی این مجموعه تفریحی، سیاحتی برای پذیرش توریست از ابتدای فصل تابستان اطلاع داد و گفت: مجموع غار علیصدر براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و با اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی، پس از هفت ماه تعطیلی بازگشایی می گردد.

غار علیصدر همدان برای حضور گردشگران بازگشایی شد

ایرنا: مهدی مجیدی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اضافه نمود: مجموعه تفریحی ، توریستی غار علیصدر، امروز و همزمان با ولادت باسعادت امام رضا(ع) پس از هفت ماه تعطیلی به صورت رسمی و با موافقت ستاد مدیریت کرونا بازگشایی شد.

وی با بیان اینکه غار علیصدر فردا(چهارشنبه) میزبان پرچم سبز حرم رضوی است، گفت: این مجموعه در هفت ماه گذشته به دلیل مسایل ناشی از شیوع ویروس کرونا تعطیل بود که با پیگیری صورت گرفته و موافقت ستاد ملی، غار علیصدر از اول تیرماه فعالیت خود را شروع و آماد پذیرش گردشگران با اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی است.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر با بیان اینکه با بازگشایی غار علیصدر میزبان مسافران در فصل تابستان خواهیم بود، اضافه نمود: امیدواریم بازگشایی این مجموعه موجب رونق گردشگری استان و جبران بخشی از آسیب های وارده به این بخش به دلیل شرایط ناشی از همه گیری ویروس کرونا شود.

وی گفت: غار علیصدر به طور میانگین سالانه 600 هزار بازدیدکننده دارد که این رقم در سال 99 به حدود 80 هزار گردشگری کاهش یافت.

مجیدی توضیح داد: در سال 1398 عایدی شرکت علیصدر 22 میلیارد تومان بود که این رقم در سال گذشته به سه میلیارد تومان کاهش یافت که البته مجموعه مدیران و کارکنان این شرکت با تحمل شرایط، زمینه برای بازگشایی و فعالیت مجدد آن را فراهم کردند.

وی با اشاره به اینکه شرایط سخت حاکم بر شرکت موجب بازنشستگی حدود 20 درصد کارکنان شد، اضافه نمود: سال گذشته حمایت های خوبی به وسیله پرداخت تسهیلات از این مجموعه انجام شد که با توجه به اینکه بازپرداخت وام ها شروع شده، انتظار می رود برای پرداخت آنها مدت یکسال استمهال درنظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه در سال 99 به بازدیدکنندگان ار مجموعه غار علیصدر تا 90 درصد تخفیف ارائه شد، گفت: اشتغال و معیشت پرسنل این شرکت برای مدیران مجموعه بسیار مهم است و امیدواریم در فصل تابستان با رونق گردشگری و حضور پرشمار مسافر برای بازدید از غار، شاهد بهبود شرایط مالی و رفاه بیشتر کارکنان شرکت باشیم.

به گفته مجید، هزینه های شرکت علیصدر در سال 1398 حدود 19 میلیارد تومان بود که این میزان در سال گذشته به رغم کاهش چشمگیر هزینه ها به 13 میلیارد تومان رسید که بخش عمده ای از این کاهش از محل اضافه کار و پرداختی به پرسنل تامین شد.

وی با اشاره به اینکه در دوران تعطیلی غار علیصدر 150 نفر از همکاران از بیمه بیکاری استفاده کردند، گفت: آژانس مسافرتی علیصدر وابسته به شرکت فعلا تعطیل است و ساختمان آن برای جبران بخشی از هزینه ها به یک واحد صنفی اجاره داده شده که با بهبود شرایط مالی، زمینه راه اندازی دوباره آژانس مسافرتی مجموعه تفریحی علیصدر را فراهم خواهیم کرد.

به گزارش ایرنا، علیصدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی و عظیم ترین غار آبی جهان در 75 کیلومتری شهر همدان واقع در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان واقع شده است.

این غار بی نظیر که در سال 1342 نخستین کاوش ها در آن انجام شد و در سال 1387 در لیست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید از سطح دریا 2 هزار و 100 متر ارتفاع دارد و دارای دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی است.

از مجموعه رشته آب ها دریاچه عظیمی در درون غار بوجود آمده و از این رو نفوذ به عمق غار تنها با قایق میسر است.

غار علیصدر بر اساس نظر کارشناسان مطرح زمین شناسی جهان یکی از بی نظیر ترین و عظیم ترین غارهای آبی جهان است که شکل گیری آن به دوره ژوراسیک دوره دوم زمین شناسی بر می شود.

این غار در سال های 1341 و 42 به وسیله تعدادی از کوه نوردان و غار نوردان گروه سینا همدان شناسایی و قایقرانی در این غار شگفت آور با وسایل ابتدایی از سال 46 به همت دست اندرکاران امر و تعریض دهانه آن امکان پذیر شد.

بر اساس تحقیقات و مستندات موجود، بخش های ورودی غار در دوره صفویان مورد استفاده مردمان آن موقع قرار می گرفته به طوری که از مدخل ورودی به اسم پناهگاه و از آب آن به صورت آب انبار برای مصرف کشاورزی استفاده می شده است.

دمای داخل غار حدود 16 درجه و دمای آب 12 درجه سانتیگراد ثابت است، PH آب تقریبا خنثی است و عمق آب بین نیم تا 14 متر میزان گیری شده است.

سختی آب غار علیصدر بالا بوده و از نوع آهکی است بنابراین استفاده از آن برای آشامیدن توصیه نمی شود.

علیصدر غاری زنده است و هیچ گونه گاز سمی در آن یافت نمی شود و به دلیل وجود جریان هوا تنگی نفس در آن احساس نمی شود و بعلاوه به دلیل عدم وجود نور خورشید هیچگونه حیات جانوری در این غار دیده نشده است.

تا به امروز 3/11 کیلومتر از مجموع دهلیزهای این غار در مراحل مختلف شناسایی و حدود 2/3 کیلومتر آن مورد بازدید علاقمندان قرار می گیرد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1660

به "غار علیصدر همدان برای حضور گردشگران بازگشایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار علیصدر همدان برای حضور گردشگران بازگشایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید