ساخت نوع نو سرامیک که با گرما تغییر شکل می دهد

به گزارش پسرک کامپیوتری، مهندسان دانشگاه نورث ایسترن نوع جدیدی از سرامیک را ابداع نموده اند که می توان آن را به اشکال پیچیده و ضخامت اندک فراوری کرد.

ساخت نوع نو سرامیک که با گرما تغییر شکل می دهد

چنین دستاوردی زمینه را برای کاربرد های وسیع در دستگاه های الکترونیکی فراهم می نماید. این مواد تازه به عنوان سرامیک های گرما شکل پذیر توصیف شده که مواد اولیه آن در آزمایشگاه و برحسب تصادف ساخته شده اند.

مولفان این پژوهش مشغول کار با ترکیبات سرامیکی مبتنی بر بورون برای کاربرد های صنعتی بودند و به نظر می رسد به دستاورد مهمی رسیده اند.

رندال ارب استاد مهندسی مکانیک و صنعت در دانشگاه نورث ایسترن می گوید: ما مواد را در معرض گرمای چراغ جوشکاری قرار دادیم و ناگهان آن ها تغییر شکل دادند و از مکان نصب خود سرازیر شدند. ما نمونه روی زمین را آنالیز و فکر کردیم شکست خوردیم. اما متوجه شدیم آنچه روی زمین ریخته کاملا سالم است و فقط شکل متفاوتی دارد. ما چند بار دیگر آزمایش را تکرار کردیم و متوجه شدیم می توان حالت تغییر شکل را کنترل کرد. در مرحله بعد قالبگیری ماده را شروع کردیم و متوجه شدیم این فرایند بسیار سریع انجام می گردد.

رفتار ماده مذکور برخلاف درک عمومی از شکل گیری و تحمل سرامیک است. هنگامیکه این ماده در مقابل تغییرات دمایی بسیار شدیدی نهاده شد، احتمال ترک خوردگی آن وجود داشت، اما محققان توانستند با یک چراغ جوشکاری کوچک آن را در یک حالت حفظ نمایند.

محققان اکنون گرنتی برای توسعه این فناوری دریافت نموده اند و مشغول تجاری سازی آن به وسیله یک شرکت زیر مجموعه ای به نام فوریر هستند. تحقیق مذکور در ژورنال ادونسد متریال منتشر شده است.

خبرنگاران علمی پزشکی فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 مهر 1401 بروزرسانی: 20 مهر 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2082

به "ساخت نوع نو سرامیک که با گرما تغییر شکل می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت نوع نو سرامیک که با گرما تغییر شکل می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید