دستاورد تیم هوش مصنوعی دانشگاه کلمبیا با سرپرستی یک دانشمند ایرانی ، تبدیل سیگنالهای مغز به صدا

به گزارش پسرک کامپیوتری، گروهی از پژوهشگران در تلاشند تا به هوش مصنوعی آموزش دهند سیگنالهای مغزی ما را به سخنرانی تبدیل کند. این کار به وسیله تیمی از پژوهشگران دانشگاه کلمبیا و به سرپرستی دکتر نیما مسگرانی انجام می گردد.

دستاورد تیم هوش مصنوعی دانشگاه کلمبیا با سرپرستی یک دانشمند ایرانی ، تبدیل سیگنالهای مغز به صدا

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، محققان دانشگاه کلمبیا از الگوریتمی برای انتقال امواج مغزی به کلمات گفتاری قابل فهم استفاده می نمایند.این محققان با بیماران مبتلا به صرع تحت جراحی مغز کار نموده اند تا نتایج فعالیت های خود را مورد آنالیز قرار دهند.

پژوهشگران دانشگاه کلمبیا، با یاری این روش یک ابزار دستیابی به موفقیت را ساخته اند که از شبکه های عصبی در یادگیری ماشینی برای خواندن فعالیت مغز استفاده می نماید و آن را به گفتار تبدیل می نماید.

بر اساس مقاله ای که روز سه شنبه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است جزئیات نحوه استفاده از این ابزار در موسسه رفتار ذهنی دانشگاه کلمبیا، از الگوریتم های یادگیری عمیق و تکنولوژی مشابهی که دستگاه هایی مانند سیریوآمازون اکو دارند، استفاده می نماید.

بر اساس این پژوهش تکنولوژی مذکور در نهایت می تواند به بیمارانی که قدرت تکلم خود را از دست داده اند یاری کند که توانایی های سخن گفتن خود را باز گرداند، یا به صورت شفاهی به وسیله صدای بازسازی شده روباتیک ارتباط برقرار نمایند.

دکتر نیما مسگرانی در این خصوص می گوید: ما نشان داده ایم که با تکنولوژی مناسب، هر یک از مستمعین می تواند افکار مردم را رمزگشایی نموده و درک کند.

بر اساس این پژوهش، هنگامی که ما از مغزهایمان استفاده می کنیم درواقع سیگنال های مختلف را به بخش تفکر مغز خود ارسال می کنیم. بنابراین اگر دانشمندان می توانند این سیگنال ها را رمزگشایی نمایند و درک نمایند که چگونه آنها مربوط به تشکیل یا شنیدن کلمات هستند، پس ما یک گام به رمزگشایی این سخنان درونی نزدیک شده ایم و این دقیقا همان کاری است که این سیستم انجام می دهد؛ یعن ایجاد vocoder که با استفاده از الگوریتم ها و شبکه های عصبی سیگنال را به گفتار تبدیل می نماید.

برای انجام این کار، تیم تحقیقاتی پنج بیمار مبتلا به صرع را که قبلا در معرض عمل جراحی مغز قرار داشتند، مورد آنالیز قرار دادند و الکترودهایی را به سطوح مختلف مغز آنان متصل کردند، سپس بیماران به 40 ثانیه جمله گوش دادند که به صورت تصادفی 6 بار تکرار می شدند.

پس از آن بیماران به سخنرانی هایی گوش می دادند و سیگنال های مغز آنها به vocoder فرستاده می شد. الگوریتم vocoder، به سیستم هوشمند گفتار روباتیک یاری می کرد که این درونیات را به صدا تبدیل کند. به اعتقاد دکتر مسگرانی این کوشش ها موفقیتی قابل توجه داشته است. آقای مسگرانی می گوید: ما متوجه شدیم که مردم می توانند حدود 75 درصد از این سخنان را درک و تکرار نمایند، که بسیار بالاتر از حد انتظار ما بود.

مسگرانی ادامه داد: این موضوع بسیار مهم است که به فردی که توانایی سخن گفتن را از دست داده مهارت های باز سخن گفتن اعطا گردد. ممکن است این افراد ب دلیل انواع بیماری ها یا آسیب های مغزی توان سخن گفتن را از دست داده باشند و این می تواند یک گام مهم برای نجات چنین افرادی باشد.

منبع: انتخاب
انتشار: 30 آذر 1401 بروزرسانی: 30 آذر 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2110

به "دستاورد تیم هوش مصنوعی دانشگاه کلمبیا با سرپرستی یک دانشمند ایرانی ، تبدیل سیگنالهای مغز به صدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاورد تیم هوش مصنوعی دانشگاه کلمبیا با سرپرستی یک دانشمند ایرانی ، تبدیل سیگنالهای مغز به صدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید