درخواست یک شرکت هندی برای خرید نفت ایران

به گزارش پسرک کامپیوتری، ایرنا نوشت: یک مقام شرکت دولتی باهارات پترولیوم هند روز پنجشنبه خاطرنشان کرد که در صورت لغو تحریم های مالی ایران و ارائه پیشنهادات جذاب از سوی تهران، این شرکت علاقه مند به خرید 2 میلیون تن نفت خام از ایران است.

درخواست یک شرکت هندی برای خرید نفت ایران

شرکت باهارات پترولیوم پیش از وضع تحریم های اقتصادی ایران به طور متوسط سالانه 2 میلیون تن نفت خام از ایران خریداری می کرد.

نشریه اکونومیک تایمز به نقل از ان ویجایاگوپال رئیس اقتصادی شرکت باهارات پترولیوم نوشت: پیش از تحریم ها ما سالانه به طور متوسط 2 میلیون تن نفت خام از ایران خریداری می کردیم. ما علاقه مند به بازگشت به این رقم هستیم اما خرید نفت ایران به قیمت گذاری آن در مقایسه با سایر رقبا بستگی دارد.

شرکت نفت هند به عنوان عظیم ترین شرکت نفتی این کشور نیز هفته گذشته اظهار داشت در صورت لغو تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران، این شرکت واردات نفت خود از ایران را از سر خواهد گرفت زیرا نفت ایران برای پالایشگاه های هندی سودمند است.

هند از اواسط سال 2019 به دلیل فشارها و تهدیدهای آمریکا واردات نفت خود از ایران را قطع کرد. دور جدید مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای غربی در وین برای لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران در مقابل احیای توافق هسته ای یا برجام ادامه دارد.

در سال 2020-21 عراق عظیم ترین صادر نماینده نفت به هند بود. پس از آن عربستان و امارات دومین و سومین صادر نمایندگان نفت به هند بوده اند. کشورهای نیجریه و آمریکا به ترتیب چهارمین و پنجمین تامین نماینده های نفت در سبد نفتی هند هستند.

هند که پیش از این دومین مشتری عظیم نفت ایران بود، 85 درصد از نفت مورد احتیاج خود را به وسیله واردات تامین می نمایند. با توجه به دوره پرداخت طولانی مدت و هزینه حمل و نقل پایین به دلیل فاصله نزدیک، خرید نفت از ایران می تواند به اقتصاد هند یاری کند.

در دوره های گذشته خرید نفت از ایران برای شرکت های هند اقتصادی و رقابتی بود زیرا تهران به شرکت های هندی یک فرصت 60 روزه برای پرداخت بهای نفت خریداری شده ارائه می داد. در مقابل هیچ یک از تامین نمایندگان دیگر نفت هند از جمله عراق، عربستان، امارات، نیجریه و آمریکا چنین شرایطی ارائه نمی دهند.

هند در سال 2017-18 حدود 22 میلیون تن بشکه نفت خام از ایران وارد کرد. در سال 2013-14 و 2014-15، هند به ترتیب 11 میلیون تن و 10.5 میلیون تن نفت خام از ایران وارد نموده بود.

در سال 2015-16 این واردات به 12 میلیون تن نفت خام رسید و در سال 2016-17 خرید نفت هند از ایران به 27.2 میلیون تن افزایش یافت.

مکانیسم روپیه-ریال

به گزارش ایرنا، مکانیسم روپیه-ریال میان هند و ایران در سال 2012 پس از تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران ایجاد شد. بر اساس این توافق، 45 درصد از پول نفت ایران به صورت روپیه در حساب بانک یوکو قرار می گرفت و ایران با استفاده از آن اقدام به خرید کالاهای هندی می کرد.

این مکانیسم در سال 2012 جریان صادرات چای هند به ایران را حفظ کرد و باعث افزایش 74 درصدی صادرات چای هند به ایران شد.

بانک های یوکو و آی دی بی آی به دلیل عدم ارتباط آن ها با آمریکا، برای تجارت با ایران انتخاب شده اند. در دوره پیشین تحریم های ایران، از بانک یوکو برای انجام پرداخت های روپیه استفاده شد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1599

به "درخواست یک شرکت هندی برای خرید نفت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست یک شرکت هندی برای خرید نفت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید