درآمدزایی از عرضه سهام شرکت های دولتی برای دولت ، برطرف حباب بورس

به گزارش پسرک کامپیوتری، خبرنگاران: یک کارشناس مالی معتقد است که با توجه به استقبال های زیاد اجرا شده از بازار سرمایه، اکنون بهترین زمان برای عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس است و طبق گفته وی این عرضه موجب برطرف حباب در بورس و درآمدزایی برای دولت می گردد که تبعات مثبت و مفیدی برای اقتصاد کشور خواهد داشت.

درآمدزایی از عرضه سهام شرکت های دولتی برای دولت ، برطرف حباب بورس

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، رئیس جمهور در نخستین جلسه هیات دولت در سال جدید، بر اینکه دستگاه های دولتی باید سهام خود را در بورس عرضه نمایند تاکید نمود و گفت که پارسال شرایط بسیار خوبی در بورس داشتیم و ان شاءالله امسال هم شرایط خوبی در بورس خواهیم داشت؛ رونق بورس به این است که همه دستگاه های دولتی سهام و اموال خود را در بورس عرضه نمایند؛ لذا امسال برای حرکت در فراوری نیازمندیم که این سهام را به بازار بورس یا فرابورس عرضه کنیم و بتوانیم تحول عظیم را ببینیم.

همچنین استفاده از فرصت بازار سرمایه، در واگذاری شرکت ها و دارایی های دولت و همچنین فروش اموال مازاد بانک ها، با توجه به استقبال مردم از این بازار یکی از نکاتی بود که از سوی رئیس جمهور در تماس تلفنی که با وزیر امور اقتصادی و دارایی داشت، مورد تاکید نهاده شد.

عرضه سهم دولت در 9 شرکت دولتی در بورس

پس از آن فرهاد دژپسند - وزیر امور اقتصادی و دارایی - خاطرنشان کرد که در آینده نزدیک، سهام دولت در تعداد 9 شرکت دولتی در رسته های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، اقتصادی (بانک ها و بیمه ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند شد.

طبق گفته وی در این مرحله از واگذاری، تصمیم بر این است که به صورت فراگیر این سهام ها را عرضه کنیم تا همه مردم با اعمال تخفیف هایی (در مرحله اول و فقط برای یک بار) در دو گروه 20 و 25 درصدی با سقف خرید دو میلیون تومان به ازای هر نفر بتوانند سهام عرضه شده را خریداری نمایند.

درآمدزایی 30 هزار میلیاردتومانی از عرضه سهام شرکت های دولتی

دژپسند در پاسخ به این که چه مقدار درآمدزایی از واگذاری شرکت های دولتی خواهیم داشت، اینگونه شرح داده که هدف عمده در این زمینه، انتقال مالکیت و مردمی کردن اقتصاد است که برآوردها نشان دهنده این است که از این طریق حدود 30 هزار میلیارد تومان برای بودجه تامین اقتصادی داشته باشیم.

15 اردیبهشت؛ اولین فراخوان برای واگذاری

طبق اعلام وزیر اقتصاد، دوره فراخوان تا عرضه 10 روز است و گروه گروه این اتفاق رخ می دهد و کوشش بر این است که 15 اردیبهشت اولین فراخوان واگذاری شرکت های دولتی باشد. همچنین مرحله دوم عرضه شرکت هایی هستند که بورسی نیستند و وارد بورس می شوند.

وی درمورد تاثیر واگذاری شرکت های دولتی بر بورس نیز معتقد است که این امر عمق بازار بورس را افزایش می دهد و شاخص بازار سرمایه صرفا منعکس نماینده تحولات بازار نیست، بلکه تحولات اقتصاد کشور نیز بر آن اثر دارد.

تاکید مجدد رئیس جمهور

این مباحث درحالی مطرح شده که رئیس جمهور دو مرتبه روز گذشته، در گفت وگویی با وزیر امور اقتصادی و دارایی، دستور داد که هر چه سریع تر طبق مصوبه اخیر دولت، سازوکار عرضه سهام بنگاه هایی که در اختیار دولت، نهادهای عمومی و نیروهای مسلح هستند را در بورس فراهم کند.

حال یک کارشناس اقتصادی -لطفعلی بخشی- در گفت وگو با ایسنا در این زمینه اظهار کرد: اکنون در بورس شاهد یک استقبال خیلی گسترده از سوی سرمایه گذاران و عامه مردم هستیم و این استقبال موجب رشد حدود 200 درصدی شاخص بورس در سال گذشته شد و در همین روزهای ابتدایی امسال هم رشد 5 تا 6 درصدی داشته است.

تاثیرات مثبت استقبال از بازار سرمایه بر اقتصاد کشور

به گفته این کارشناس اقتصادی از آنجا که در بازارهای ارز، طلا، مسکن، خودرو و... امکان سرمایه گذاری وجود ندارد، مردم به سرمایه گذاری در بورس ترغیب شده اند که این استقبال از بازار سرمایه برای اقتصاد کشور مفید است.

وی ادامه داد: اکنون به دلیل این استقبال ممکن است که بعضی از سهام های بورس که مرغوب نیستند، دچار حباب شوند و مردم سهام هایی را ناآگاهانه خریداری نمایند و متضرر شوند. بنابراین، فرصت مناسبی است تا عرضه را در بورس افزایش دهیم که امکانات بیشتری برای سرمایه گذاران خرد فراهم گردد. با توجه به استقبال و پولی که به بورس وارد می گردد، می توان سهام شرکت های دولتی و نیمه دولتی را عرضه کرد و و به قیمت خوب فروخت.

درآمدزایی از عرضه سهام شرکت های دولتی برای دولت

به گفته این اقتصاددان با توجه به اینکه دولت اکنون از نظر اقتصادی به شدت در مضیقه واقع شده است، اگر این سهام ها را به فروش بروند، تامین اقتصادی خوبی برای هزینه های دولت انجام می گردد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اکنون بهترین زمان برای عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس است، اضافه نمود: عرضه سهام شرکتهای دولتی هم مانع حباب در بورس می گردد و هم برای دولت منابع اقتصادی را تامین کند.

این تحلیلگر اقتصادی در انتها سخنانش درباره تاثیر عرضه سهام شرکت های دولتی بر بازار سرمایه و اقتصاد، شرح داد: رونق بورس موجب می گردد تا کسانی که می خواهند پول و سرمایه خود را سرمایه گذاری نمایند سراغ ارز، طلا و مسکن نروند و این موضوع برای اقتصاد ما مفید است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 889

به "درآمدزایی از عرضه سهام شرکت های دولتی برای دولت ، برطرف حباب بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمدزایی از عرضه سهام شرکت های دولتی برای دولت ، برطرف حباب بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید