دانشمندان در حال طراحی مغز کوانتومی هستند

به گزارش پسرک کامپیوتری، با افزایش تقاضای دنیای برای ظرفیت محاسبات، این موضوع واضح و روشن است که دنیا به استراتژی های جدید برای ذخیره و پردازش اطلاعات به روشی نوین احتیاج دارد.

دانشمندان در حال طراحی مغز کوانتومی هستند

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ تبلیغاتی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، با در نظر دریافت این موضوع ، فیزیکدانان دانشگاه رادبود هلند پایه و اساس نسل کاملاً جدیدی از رایانه ها را بنا نهاده اند. آنها در حال کار بر روی شبکه ای به نام مغز کوانتومی(quantum brain) هستند که می تواند رفتار خودمختار سلول های عصبی و سیناپس های مغز را تقلید کند.

آنها نشان داده اند که می توانند شبکه ای از اتم های واحد را به یک الگو تبدیل نموده و آنها را بهم متصل نمایند. آنها کشف کردند که با ساخت شبکه ای از اتم های کبالت روی فسفر سیاه قادر به ساختن ماده ای هستند که اطلاعات را به روش های مشابه مغز ذخیره و پردازش می نماید و حتی موضوع تعجب آورتر این است که این شبکه می تواند خود را با آنها سازگار کند.

دانشمندان با ایجاد مجموعه های متناسب از این اتم ها کشف کردند که رفتار شلیک(firing behaviour) این گروه ها تقلید رفتار مدل شبه مغز استفاده شده در هوش مصنوعی است. آنها ضمن مشاهده رفتار نورون های میخ مانند، کوچکترین سیناپس شناخته شده تا به امروز را ایجاد کردند و سپس مشاهده کردند که این گروه ها از ویژگی تطبیقی ذاتی برخوردارند زیرا سیناپس ها رفتارشان را بسته به آنچه مشاهده می کردند، تغییر می دادند.

دکتر الکساندر خواجتوریان(Alexander Khajetoorians) گفت: هنگام تحریک مواد در مدت زمان طولانی تری با ولتاژ معین، از دیدن تغییر سیناپس ها بسیار متعجب شدیم. این ماده واکنش خود را بر اساس محرک های خارجی دریافت شده تطبیق داده است.

دانشمندان اکنون در حال برنامه ریزی برای ساخت و ایجاد شبکه بزرگتری از اتم ها و همچنین آنالیز مواد جدید کوانتومی که می توانند مورد استفاده قرار گیرند، هستند. همچنین آنها باید درک نمایند که چرا شبکه اتمی آنها اینگونه رفتار می نماید.

خاجتوریان در پایان گفت: اگر در نهایت بتوانیم از این ماده ماشین واقعی بسازیم، می توانیم دستگاه های محاسباتی خودآموز بسازیم که بهره وری انرژی آنها بهتر بوده و کوچک تر از رایانه های امروزی هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1389

به "دانشمندان در حال طراحی مغز کوانتومی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان در حال طراحی مغز کوانتومی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید