تور ارزان هلند: تور مجازی: آسیاب های بادی هلند

به گزارش پسرک کامپیوتری، هلند، سرزمین آسیاب های بادی، دیدنی ها بسیار دارد. اما اگر علاقمندید درباره تاریخچه آسیاب بادی در این کشور بیشتر بدانید در ادامه با خبرنگاران باشید.

تور ارزان هلند: تور مجازی: آسیاب های بادی هلند

با تور ارزان هلند از کشور آسیاب های بادی دیدن کنید و در شهر زیبای آمستردام هلند گشت و گذار کنید.

صدها سال از اختراع آسیاب های بادی می گذرد، سازه ای که برای قرن ها به عنوان تنها مکانیزم فراوری انرژی مورد استفاده مردم قرار داشت. در قرن 19 بود که در بسیاری از کشورها موتورهای بخار جایگزین آسیاب های بادی شدند. اما در هلند به خاطر شرایط ویژه جغرافیایی هم چنان به استفاده از آسیاب های سنتی ادامه دادند.

هلند نام مناسبی برای این کشور نیست: هلند شمالی و جنوبی تنها دو مورد از دوازده استان این کشور هستند. این دو منطقه از لحاظ مالی و فنی پیشرفته تر از سایر استان ها بودند، به همین علت است که در خارج، این کشور به نام هلند شناخته می گردد. اما نام رسمی این کشور (Netherlands) و به معنی کشورهای پایین دست است. این نام اشاره به این مسئله دارد که مردم هلند در ابتدا در پایین دست رودخانه سکنی گزیدند. نیمی از این سرزمین، که حدود 60 درصد از جمعیت کشور را در خود جا داده است، پایین تر از سطح دریا قرار گرفته است و حدود یک سوم از خاک این کشور تنها یک متر از سطح دریا بالاتر است. حدود 10 درصد خاک هلند را از دریا و دریاچه ها گرفته اند؛ آسیاب های بادی سهم بزرگی در به نتیجه رسیدن این پروژه ایفا نموده اند.

در حالیکه هلندی ها برای افزایش اراضی خود به درون آب پیشروی می کردند، دست به ساخت دو چیز در خارج از جاده اطراف زمین ها زدند، یکی سیستم کانال های موازی و دیگری آسیاب های بادی. در اینجا این مسئله بسیار مهم بود که زمین های نو خشک بمانند و بعدها به زیر آب نروند. به این منظور، آسیاب های بادی ویژه ای فراوری شدند: این آسیاب ها می توانستند آب را پمپاژ نمایند و در استخر داخلی زیر سطح بین زمین های ایجاد شده و سطح آب رودخانه ها نگه دارند.

امروزه سطح آب به طور اتوماتیک با یاری تکنیک های مدرن و ایستگاه های پمپاژ کنترل می گردد، اما قبل از توسعه چنین فناوری های مدرنی هر روستا یک آسیاب بادی مخصوص به خود داشته است. در آن موقع هلند کشوری با 10,000 آسیاب بادی نامیده می شد. در حال حاضر، تعداد این آسیاب ها به 1000 کاهش پیدا نموده است، اما هنوز هم هلند بیش از هر کشور دیگری در دنیا صاحب آسیاب های بادی سنتی است. اگرچه دیگر مانند گذشته استفاده ای ندارند، اما می توان به آن ها به عنوان یک میراث تاریخی توجه نشان داد.

در میان روستاهایی که به داشتن آسیاب بادی معروفیت دارند زانس شانس (Zaanse Schans) واقع در بخش شمالی کشور بسیار معروف است. می گویند زمانی که ناپلئون، از این محل می گذشته این روستا را به عنوان روستایی منحصربه فرد توصیف می نماید. در حال حاضر موزه ای روباز در این روستا وجود دارد که از یک مجموعه آسیاب بادی و خانه های چوبی قدیمی به قدمت 300 یا 400 سال تشکیل شده است.

روستای کیندردیک هم که در استان هلند جنوبی در محل تلاقی رودخانه های لک و نورد قرار گرفته، جذابیت کمتری نسبت به زانس هانس ندارد. در سال 1740 ، به منظور تخلیه آب از مزارع، سیستمی متشکل از 19 آسیاب بادی ساخته شد و در حال حاضر این آسیاب ها بزرگترین مجموعه آسیاب های سنتی را تشکیل می دهند. در سال 1997 این مجموعه در فهرست میراث دنیای یونسکو به ثبت رسید. با وجود تمام پیشرفت های علمی و بهبود دانش و فناوری تخلیه آب از زمین به وسیله هلندی ها، آب هنوز هم یک مشکل بزرگ بود و هیچ راهی برای به دست گرفتن کنترل کامل بر آن وجود نداشت و کیندردیک، مانند روستاهای دیگر هلند، از سیل و آبگرفتگی گذرگاه ها رنج می برد.

در همان استان، شهر اشخیدام (Schiedam) قرار گرفته که پنج آسیاب بادی قدیمی دارد: با داشتن 40 متر ارتفاع، این آسیاب ها بلندترین آسیاب های بادی در دنیا هستند. در سال 2006، یک توربین بادی مدرن که در واقع مانند یک آسیاب بادی سنتی به نظر می رسد، در اینجا ساخته شده است.

البته، اولین توربین بادی فراوری برق در قرن 19 در دانمارک ساخته شد. در آن برهه تاریخی، هلندی ها هم چنان با مشکل تخلیه آب از زمین های خود روبه رو بودند. اما امروزه توربین های بادی بیشتر در اینجا استفاده می شوند. در سال 2014 نیز هلند رتبه 17 در میان کشورهای فراورینماینده انرژی بادی در دنیا را به خود اختصاص داد.

آسیاب های بادی دیگر به هدفی که طراحی شده بودند استفاده نمی شوند و به عنوان جاذبه گردشگری مورد توجه قرار می گیرند. دومین شنبه اردیبهشت ماه هر سال، روز ملی آسیاب در هلند است. در آن روز، درهای بیش از 600 آسیاب بادی به روی بازدیدنمایندگان باز می گردد و آسیاب بان اطلاعاتی درباره آسیاب ها و شرایط آن ها بازگو می نماید.

تصاویر پانوراما

منبع: کجارو / airpano.com
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1906

به "تور ارزان هلند: تور مجازی: آسیاب های بادی هلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان هلند: تور مجازی: آسیاب های بادی هلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید