این چند کلاهبرداری هنگام معامله خودرو را جدی بگیرید

به گزارش پسرک کامپیوتری، موارد کلاهبرداری در خرید و فروش ماشین در پی افزایش قیمت خودرو، به شدت افزایش یافته است و روش ها و شگردهای مربوط به آن، هر روز متنوع تر می شوند.

این چند کلاهبرداری هنگام معامله خودرو را جدی بگیرید

جرم کلاهبرداری در خرید و فروش ماشین، عبارت است از اعمال متقلبانه به وسیله شخص کلاهبردار (اعم از خریدار یا فروشنده) در معامله خرید و فروش ماشین، که انجام این اعمال منجر به بردن مال (ماشین یا پول) می گردد. در این مطلب از خبرنگاران به موضوع چند کلاهبرداری هنگام معامله خودرو می پردازیم.

موارد کلاهبرداری در خرید و فروش ماشین

پارکینگ دو قبضه و ادعای خسارت

این نوع از کلاهبرداری، به وسیله خریدار انجام می گیرد. یعنی خریدار، در هنگام معامله خودرو، ماشین را آنالیز نموده اما در مورد ایرادات آن ادعایی نمی نماید. این ایرادات را در قولنامه اولیه ذکر نمی نماید. سپس ماشین به پارکینگ دو قبضه منتقل می گردد. در روز تعویض پلاک، خریدار همراه با یک کارشناس خودرو، حضور پیدا نموده و برای ایرادات، از فروشنده مطالبه خسارات یا کاهش قیمت خودرو را می نماید.

فروش ماشین رنگ شده به جای ماشین سالم

یکی از موارد شایع در کلاهبرداری خرید و فروش ماشین، فروش ماشین رنگ شده به جای ماشین سالم است. زیرا وجود خط و خش و رنگ خوردگی در قیمت خودرو، بسیار اثرگذار است. بنابراین، کلاهبرداران ماشین تصادفی را رنگ نموده و به جای ماشین سالم یا حتی نو می فروشند. تنها راه مصون ماندن از این روش کلاهبرداری در خرید و فروش ماشین، استفاده از کارشناس متخصص در این حوزه است.

فروش ماشین به افراد مختلف

یعنی آن که فروشنده، ماشین مورد معامله را با چندین نفر معامله کند. در مورد این موضوع باید گفت که اگر قصد خرید ماشین را دارید، لزوما از مراکز معتبر این خرید را انجام دهید یا از افراد متخصص، در این زمینه هدایت بگیرد.

فروش ماشین به وسیله شرکت های لیزینگ نامعتبر

در این روش، شرکت های لیزینگ نامعتبر، بدون اینکه اصلا ماشینی وجود داشته باشد آن ها را به تعداد زیادی، پیش فروش می نمایند. سپس، بعد از دریافت مبلغ پیش پرداخت، متواری می شوند. تنها راهکار جلوگیری از این روش، خرید و فروش ماشین به وسیله شرکت های معتبر است.

کلاهبرداری به وسیله خرید و فروش ماشین در سایت های اینترنتی

در این روش، افرادی سودجو در سایت های اینترنتی، درج تبلیغ نموده اما تنها قصد بردن مال بقیه را دارند و ممکن است حتی ماشینی برای فروش نداشته باشند. آن ها بعد از دریافت مبلغ اولیه، بدون اینکه هیچ اثری از خود بر جا بگذارند، فرار می نمایند. برای مصون ماندن از این روش و جلوگیری از شکایت از کلاهبرداری اینترنتی، لزوما برای انجام خرید اینترنتی، از سایت های رسمی فروش ماشین استفاده نموده یا حتما قبل از انعقاد قرارداد و پرداخت مبلغ، از ماشین تماشا کنید.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی در این موضوع، کارت های بانکی خود را هرگز اجاره ندهید را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 13 تیر 1401 بروزرسانی: 13 تیر 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2014

به "این چند کلاهبرداری هنگام معامله خودرو را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این چند کلاهبرداری هنگام معامله خودرو را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید