امتحانات خاتمه ترم دانشگاه علامه طباطبایی به صورت مجازی برگزار می گردد

به گزارش پسرک کامپیوتری، مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه برگزاری امتحانات را به صورت مجازی دنبال خواهیم کرد، گفت: امکان برگزاری 13 نوع آزمون با سیستم جامع آموزشی دانشگاه را داریم.

امتحانات خاتمه ترم دانشگاه علامه طباطبایی به صورت مجازی برگزار می گردد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی، سعید غیاثی ندوشن مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی در مراسم روز استاد، گزارشی در مورد آموزش های مجازی ارائه کرد و گفت: پس از شیوع و بروز پدیده کرونا به لحاظ ساختاری در وضعیتی قرار گرفتیم که باید به دنبال یک تغییر و تحول عظیم در ساختار نظام آموزشی دانشگاه و حرکت به سمت فضای مجازی باشیم. مجموعه اقداماتی که در این زمینه صورت گرفت را می توانیم در چهار دسته اقدامات اجرایی، حقوقی، فرهنگی و سنجشی تقسیم کنیم.

غیاثی ندوشن ادامه داد: در بعد اقدامات اجرایی در دوره ای، امکان برگزاری کلاس های مجازی برای ما فراهم شد، فراوری محتوا هایی صورت گرفت، اما متاسفانه وزارت علوم دوباره تغییر دیدگاه داد و امکان برگزاری کلاس ها در بعضی از دروس فراهم نشد و آنچه اجرا شده بود، تعطیل شد. دانشگاه در بحث زیرساخت های فناوری برای برگزاری دوره های آموزشی دچار چالش های متفاوتی بود.

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه اضافه کرد: در فاز اول با شرکت های متعدد از جمله همین شرکتی که عهده دار سامانه دانشگاه است وارد مذاکره شدیم، ولی بعد از 10 روز مذاکره به استاندارد های مورد نظر دانشگاه دست پیدا نکردیم، بنابراین با شرکت های دیگری مذاکره هایی انجام شد و توانستیم آموزش مجازی را آغاز کنیم. با استقرار سامانه و رفع ایرادات، اجاره سرور ها و خرید سرور های جدید پیروز شدیم بسیاری از مسائل ابتدایی به ویژه قطع و وصلی ها را تا حد زیادی رفع کنیم و سیستم را ارتقاء دادیم. این سیستم روزانه بروزرسانی می گردد تا به آن استاندارد های لازم دست پیدا کند.

وی ادامه داد: در کنار استقرار سامانه مجبور بودیم ساختار کلاس درس، ساختار خاتمه نامه ها و برگزاری جلسات هم تغییر کند که با برنامه ریزی ها، صدور بخشنامه و اطلاعیه هایی توانستیم نظام آموزش مجازی را ساماندهی کنیم. همچنین ما به دنبال دستیابی به سامانه ای با ویژگی های مطلوب بودیم که 24 ساعته در دسترس باشد و امکان بهره مندی استاد و دانشجو در ساعت های مورد توافق فراهم گردد. هر چند به دلیل بازیابی اطلاعات، برگزاری کلاس ها را بین ساعت 8 تا 21 محدود کردیم، ولی باز هم مدیریت زمان را به عهده استاد گذاشته ایم.

امکان برگزاری 13 نوع آزمون مجازی

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به جامع بودن سیستم آموزشی دانشگاه، اضافه کرد: اکنون در بخش امتحانات و آزمون سازی مشغول به کار هستیم و امکان برگزاری 13 نوع آزمون و انواع و اقسام فایل ها بدون هیچ محدودیتی را با این سیستم داریم. استفاده از این سیستم بسیار ساده، روان، پویا و جوابگوی احتیاج دانشجویان و استادان است است و روی تلفن همراه به راحتی پاسخ می دهد.

وی در مورد اقداماتی که در بعد حقوقی و قانونی انجام شد، گفت: شرایط تغییر و پدیده ای ظهور و بروز نموده بود. فضا و آموزش مجازی توسعه پیدا نموده و باید می توانستیم خود را از لحاظ ساختار قوانین و مقررات مطابقت دهیم؛ بنابراین آیین نامه برگزاری رساله ها و خاتمه نامه ها را به شکل مجازی ارائه دادیم و شیوه نامه برگزاری امتحانات را با رویکرد تسهیل گرایانه تدوین کردیم. بسیاری از قوانین و مقررات از جمله معرفی به استاد در مقطع کارشناسی از دو درس به چهار درس تغییر پیدا نموده است. همچنین ساعت حضور در کلاس، زمان بندی کلاس و حضور و غیاب را به استادان تفویض اختیار کردیم.

امکان حذف ترم برای دانشجویان ساکن در مناطق محروم

غیاثی ندوشن ادامه داد: اگر دانشجویی خودش یا خانواده اش به بیماری کرونا مبتلا گردد، شرایطی را فراهم کردیم تا در صورت درخواست، امکان حذف ترم یا مرخصی بدون سنوات را داشته باشد. همچنین برای دروس عملی شرایطی در نظر گرفته شد تا چنانچه استاد و دانشجو بخواهند بتوانند دروسی را در این ترم خاتمه شده اعلام ننمایند تا نیم سال بعدی ادامه پیدا کند. دانشجویانی هم که در مناطق محروم به سر می برند می توانند از امکان حذف ترم یا مرخصی بدون احتساب سنوات به راحتی استفاده نمایند. فرصت درخواست این دسته از دانشجویان تا 25 اردیبهشت ماه است.

وی به برگزاری آزمون جامع در شهریور ماه اشاره نمود و اضافه کرد: آزمون زبان نیز برای راحتی دانشجویان در دو نوبت برگزار می گردد و مهلت حذف اضطراری تا 14 خرداد افزایش یافته است. همچنین برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی که برای تعیین داور دچار مشکل بودند شرایط جدیدی با یک رویکرد تسهیل گرانه تدوین شد. علاوه بر این فرصت دفاع دانشجویانی که تا اسفندماه امکان دفاع داشتند را تا 10 اردیبهشت بدون در نظر دریافت جریمه تمدید کردیم.

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: در ادامه اقدامات حقوقی، در هر دانشکده یک کارشناس در نظر گرفته شد تا به سوالات دانشجویان و استادان جوابگو باشد. در مورد دانشجویانی هم که درس های عملی دارند امکانی فراهم شد تا اگر دانشجو با توجه به شرایط نتواند از برگزاری کلاس بهره ببرد امکان حذف درس را داشته باشد. همچنین هماهنگی هایی با کتابخانه مرکزی انجام شده است تا احتیاج دانشجویان را به منابع آموزشی به وسیله کتابخانه دیجیتال و نرم افزار به پژوه رفع کند.

آخرین تصمیم دانشگاه درباره شهریه خوابگاه

وی ادامه داد: در مورد وجوه پرداختی دانشجویان برای خوابگاه تصمیم گیری هایی اجرا شده است و چناچه دانشجویی در این ترم فارغ التحصیل گردد هزینه ای که پرداخت نموده است، برگشت داده می گردد و شهریه دانشجویانی که فارغالتحصیل نمی شوند برای ترم های آینده ذخیره می گردد.

رضایت 70 درصدی دانشجویان از آموزش مجازی

غیاثی ندوشن اظهارکرد: در قدم بعدی، رویکرد های سنجشی و ارزشی را در پیش گرفتیم تا پیگیر بازخورد های روزانه دانشجویان و استادان باشیم. پرسشنامه سنجش و ارزیابی آموزش مجازی تهیه شده و در اختیار دانشجویان و استادان قرار گرفته است. طبق تحلیلی که انجام شد، تعیین شده است که حدود 70 درصد از دانشجویان از کلاس ها و آموزش های آنلاین ابراز رضایت نموده اند. این سیستم با وجود همه کاستی هایی که داشت و حتی با وجود حملاتی که به سیستم شد و ما را در هفته گذشته دچار مشکل کرد توانست به احتیاج آموزشی دانشجویان پاسخ دهد.

96 درصد از کلاس های درسی مجازی شد

وی با مثبت ارزیابی کردن اقداماتی که در این حوزه انجام شده است، اضافه کرد: تا به امروز 96 درصد از کلاس های درسی دانشگاه و 91 جلسه دفاع به صورت مجازی برگزار شده است و همچنین 97 درصد از دانشجویان نیز در برگزاری کلاس های آنلاین مشارکت داشته اند.

وی در خاتمه با اعلام اینکه برگزاری امتحانات را به صورت مجازی دنبال خواهیم کرد، اضافه کرد: هنور هم تابع دستورالعمل هایی هستیم که از سوی مدیریت های ارشد وزارتخانه و دانشگاه ابلاغ می گردد و نکته ای که برای ما بسیار حیاتی است این است که استفاده از فضای مجازی نباید کیفیت ها و شاخصه های کیفی که پیش از قرار دریافت در این شرایط، دانشگاه و معاونت آموزشی به آن پرداخته را از دست بدهیم. برنامه هایی مثل طرح درس جزو خطوط قرمزی است که معاونت آموزشی دانشگاه مد نظر دارد و باید انجام گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 962

به "امتحانات خاتمه ترم دانشگاه علامه طباطبایی به صورت مجازی برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امتحانات خاتمه ترم دانشگاه علامه طباطبایی به صورت مجازی برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید