کار شگفت انگیز جیمز وب؛ ثبت لحظه تولد ستارگان

به گزارش پسرک کامپیوتری، دو کهکشانی که در این تصویر قرار دارند در فاصله 270 میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی نهنگ (Cetus) قرار گرفته اند. اخترشناسان بر این باورند که این ادغام ممکن است یک سیاه چاله بسیار پرجرم نیز فراوری کند، که در این تصویر قابل مشاهده نیست.

کار شگفت انگیز جیمز وب؛ ثبت لحظه تولد ستارگان

تصویر نو منتشر شده به وسیله تلسکوپ فضایی جیمز وب، شکل گیری ستاره های پنهان را در دو کهکشان در حال برخورد نشان می دهد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب از برخورد دو کهکشان عکاسی کرد که باعث نمایان شدن شکل گیری گروهی از ستاره ها شد که برای سایر تلسکوپ ها نامرئی بودند.

موج تشکیل ستاره ها از برخورد دو کهکشان با نام مشترک IC 1623 شروع شده است. دانشمندان می گویند که این دو کهکشان در حال ادغام با سرعتی 20 برابر سریع تر از کهکشان راه شیری در حال ایجاد ستاره هستند.

این برخورد کهکشانی پیش از این به وسیله تلسکوپ های دیگر، از جمله تلسکوپ فضایی هابل که برای تشخیص نور مرئی برای چشم انسان طراحی شده است، مشاهده شده بود. اما از آنجایی که کهکشان IC 1623 پشت یک سپر ضخیم از غبار پنهان شده است، اخترشناسان قادر نبودند به اعماق این کهکشان ها نگاهی بیاندازند تا ستاره های در حال شکل گیری را ببینند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب، با رصد خود در طیف مادون قرمز به راحتی در غبار نفوذ کرد و مرکز درخشانی را آشکار کرد که به شدت نور مادون قرمز یا همان گرما منتشر می کرد. انسان قادر به نگاه کردن به طیف مادون قرمز با چشم غیر مسلح نیست، اما این طیف را به صورت گرما احساس می نماید.

هنگامی که تصویر نو وب با تصویر قبلی هابل مقایسه شد، آنچه وب ثبت نموده بود یک لایه کاملاً نو را در ساختار کهکشان های در حال ادغام، نشان می داد که به عنوان توده ای مرکزی از مواد قرمز و نارنجی روشن در تصویر دیده می شوند.

دو کهکشانی که در این تصویر قرار دارند در فاصله 270 میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی نهنگ (Cetus) قرار گرفته اند. اخترشناسان بر این باورند که این ادغام ممکن است یک سیاه چاله بسیار پرجرم نیز فراوری کند، که در این تصویر قابل مشاهده نیست.

این تصویر از ترکیب داده های ثبت شده به وسیله سه ابزار از چهار ابزار وب یعنی ابزار مادون قرمز میانی (MIRI) و دوربین فروسرخ نزدیک (NIRCam) و طیف سنج مادون قرمز نزدیک (NIRSpec) استفاده شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 5 آبان 1401 بروزرسانی: 5 آبان 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2089

به "کار شگفت انگیز جیمز وب؛ ثبت لحظه تولد ستارگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار شگفت انگیز جیمز وب؛ ثبت لحظه تولد ستارگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید