چه تعدادی از مردم جهان هنوز روزنامه می خوانند؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، یجیتالی شدن زندگی مردم تأثیر فراوانی در این زمینه برجا گذاشته است و همین مسأله باعث شده از دهه 2000 میلادی به بعد تعداد مشترکان روزنامه ها کاهش یابد. این روند به گونه ای دنبال شده است که برخی روزنامه های بزرگ در آستانه ورشکستگی به سر می برند و تعداد زیادی از هفته نامه ها نیز برای همیشه از عرصه رسانه خارج شده اند.

چه تعدادی از مردم جهان هنوز روزنامه می خوانند؟

روزنامه ها که رقبای سرسختی چون شبکه های اجتماعی و سایت های خبری را پیش روی خود می بینند، بخش مهمی از چشم انداز رسانه ای جهان را در دست دارند و کارشناسان، آنها را یکی اثرگذارترین ابزارهای اطلاعاتی در عصر حاضر می دانند. با همه این توضیحات باید پذیرفت که دیجیتالی شدن زندگی مردم تأثیر فراوانی در این زمینه برجا گذاشته است و همین مسأله باعث شده از دهه 2000 میلادی به بعد تعداد مشترکان روزنامه ها کاهش یابد. این روند به گونه ای دنبال شده است که برخی روزنامه های بزرگ در آستانه ورشکستگی به سر می برند و تعداد زیادی از هفته نامه ها نیز برای همیشه از عرصه رسانه خارج شده اند.

در این میان افراد زیادی وجود دارند که همچنان مایل به خواندن روزنامه ها هستند و ضمن دسترسی به جهانی دیجیتال، ترجیح می دهند آخرین اخبار را در رسانه های کاغذی دنبال کنند. مرکز تحقیقاتی نیلسِن بر اساس آخرین بررسی های خود میزان محبوبیت روزنامه نزد مخاطبان جهان را رو به کاهش می بیند و البته آینده چندان نگران کننده ای را هم برای آن متصور نمی شود.

تیراژ رسانه کاغذی

آخرین گزارش های رسمی حاکی از آن است که در سرانجام سال 2018 میلادی در کشور امریکا به طور میانگین در طول روزهای کاری 31 میلیون نسخه و در سرانجام هفته 34 میلیون نسخه روزنامه به چاپ رسید که این رقم کاهش 11 درصدی را نسبت به سال قبل نشان داد. کاهش انتشار روزنامه در امریکا طی سال 2018 میلادی به بیشترین حد خود در طول تاریخ رسید و این اتفاق برای ناشران و اهالی رسانه بسیار نگران کننده بود. البته این روند نزولی فقط محدود به ایالات متحده نمی شود و در گزارش مرکز تحقیقاتی نیلسن گفته شده است تیراژ روزنامه های جهان بین سال های 2014 تا 2018 میلادی نیز کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.

طبق اطلاعات رسمی موجود، در سال 2018 میلادی به طور میانگین 536.6 میلیون نسخه روزنامه در سراسر جهان منتشر شد که این رقم نسبت به سال قبل از آن کاهش 700 هزار نسخه ای در هر روز را نشان می داد.

اخباری که این روزها به گوش می رسد حاکی از آن است که رسانه های بزرگ از جمله وال استریت ژورنال، رویترز، یونی ویژن، گانِت، آسوشیتد پرس، سیاتل تایمز و... از ابتدای سال 2019 میلادی تاکنون اقدام به کاهش نیروی کاری خود کرده اند تا بتوانند با توجه به کاهش اقبال مردم برای خرید روزنامه، جلوی ضررهای مالی بیشتر را بگیرند. با وجود این، مرکز تحقیقاتی نیلسن همچنان امیدهای فراوانی دارد و معتقد است در کنار فعالیت های گسترده رسانه های دیجیتال، تعداد افرادی که روزنامه می خوانند رضایت بخش است.

در گزارش جدیدی که این مرکز با عنوان نیلسن اسکاربرو منتشر کرده است معین شد 59 درصد مردم جهان با خرید رسانه های چاپی از طریق سایت های اینترنتی یا به کمک اپلیکیشن های موبایلی، هر روز اخبار را دنبال می کنند و بیش از نیمی از آنها برای دسترسی به اخبار مورد نظر خود حاضر به پرداخت هزینه هستند.

در این بررسی معین شد نسخه چاپی همچنان محبوب ترین ابزار رسانه ای برای مردم است و 81 درصد مخاطبان ترجیح می دهند اخبار را به این شکل مطالعه کنند. بیش از نیمی از مردمی که در این نظرسنجی شرکت کردند هم توضیح دادند که بجز نسخه چاپی سراغ هیچ رسانه دیگری نمی روند و روزنامه تنها منبع اطلاعاتی برای آنها محسوب می شود. در این میان 30 درصد مردم توضیح دادند که به منظور کسب اطلاعات کافی، نسخه دیجیتالی و کاغذی رسانه مورد نظر خود را به صورت روزانه دنبال می کنند.

عرصه پرتلاطم رسانه ای

حدود 20 سال قبل که اینترنت نخستین گام های خود را برای ورود به زندگی مردم برمی داشت، برای نخستین بار این بحث میان رسانه های بزرگ مطرح شد که چگونه می توانند خود را با جهانی وب سازگار کنند و از مزایای آن بهره مند شوند. این فرآیند در سال های اخیر جدی تر شد و این روزها تمام روزنامه های بزرگ جهان سایت اینترنتی یا اپلیکیشن موبایلی خود را در اختیار مخاطبان می گذارند تا ارتباط بیشتری با آنها داشته باشند.

نوجوانان و جوانان که نزدیک به یک سوم ساکنان کره خاکی را تشکیل می دهند، کمترین علاقه مندی را به خواندن روزنامه نشان می دهند و بررسی های مرکز تحقیقاتی نیلسن معین کرده است که تنها 24 درصد آنها روزنامه می خوانند. در مجموع می توان گفت یک پنجم روزنامه خوان های جهان را جوانان تشکیل می دهند و در عوض 32 درصد مخاطبان رسانه های دیجیتالی، جوان هستند.

با همه این توضیحات، انجمن جهانی روزنامه ها و نشریات خبری (WAN-IFRA) چندی پیش در یک گزارش ویژه توضیح داد روزنامه ها در مقایسه با صنعت فیلم یا کتاب بسیار قوی تر عمل می کنند و در حال حاضر 2.7 میلیارد نفر از مردم جهان به صورت روزانه روزنامه مورد نظر خود را خریداری می کنند و همچنین 1.3 میلیارد نفر هم مطالب منتشر شده در روزنامه مورد نظرشان را روی اینترنت دنبال می کنند. با این توضیح می توان گفت 4 میلیارد نفر از مردم جهان هر روز روزنامه می خوانند و این اتفاق بسیار قابل ملاحظه است.

این مرکز همچنین توضیح داد 92 درصد تمام درآمدی که صنعت جهانی روزنامه نگاری به دست می آورد از روزنامه های کاغذی تولید می شود و این مسأله نشان می دهد که رسانه قدیمی چاپی همچنان پابرجا به حیات خود ادامه داده است. بر این اساس شاید چندان هم دور از ذهن نباشد که طی چند دهه آینده باز هم روزنامه ها را در دستان مردم ببینیم.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 117

به "چه تعدادی از مردم جهان هنوز روزنامه می خوانند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه تعدادی از مردم جهان هنوز روزنامه می خوانند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید