لرستان منطقه ای با قدیمی ترین شواهد فرهنگی دوره پارینه سنگی

به گزارش پسرک کامپیوتری، سرپرست کاوش باستان شناختی غار کلدر به شناسایی قدیمی ترین آثارو شواهدی از دوره پارینه سنگی تازه درلرستان را بازگو کرد.

لرستان منطقه ای با قدیمی ترین شواهد فرهنگی دوره پارینه سنگی

بهروز بازگیر اظهار کرد:

هیات مشترک ایرانی- اسپانیایی در کاوش باستان شناختی غار کلدر واقع در شهرستان خرم آباد به نتایج کشفیات منحصر به فردی دست یافتند.این کشفیات که به شناسایی قدیمی ترین شواهد فرهنگی از دوره پارینه سنگی نو در ایران است اطلاع داد .

وی افزود:

پیش از این بر اساس نتایج بدست آمده از کاوش های اجرا شده به وسیله دیگر باستان شناسان داخلی و خارجی، قدمت دره خرم آباد اندکی بیشتر از 40 هزار سال تخمین زده می شد ولی نتایج کاوش اخیر، نشان می دهد که گذشته از لایه های پارینه سنگی میانه، تاریخ نگاریی هایی به وسیله دانشگاه آکسفورد بر روی نمونه زغال های مکشوفه از لایه های پارینه سنگی نو غار کلدر انجام گرفته ، قدمتی بیشتر از 54 هزار سال دارند.

این کشفیات که به تازگی درقالب مقاله ای مفصل در یکی از 10 مجله برتر علوم چند رشته ای جهان (Scientific Reports) انتشار یافته، کشور ایران را در زمره نخستین زادگاه های انسان های هوشمند (Homo-Sapiens) قرار داده که برای اولین بارتوانسته اند به قاره اروپا مهاجرت نمایند.

به گفته این پژوهشگر:

این مقالات به وسیله موسسه دیرین بوم شناسی و تکامل اجتماعی بشر کشور اسپانیا،اجرا شده و مقاله مذکور که حاصل 2 سال مطالعات انجام گرفته بر روی آثار مکشوفه از کاوش باستان شناختی غار کلدر است با مشارکت 19 محقق بین المللی و در قالب تفاهم نامه علمی مابین موسسه اسپانیایی با پژوهشکده باستان شناسی ایران و با همکاری فرانک بحرالعلومی و مولود سادات عظیمی از متخصصان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور صورت پذیرفته است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1880

به "لرستان منطقه ای با قدیمی ترین شواهد فرهنگی دوره پارینه سنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لرستان منطقه ای با قدیمی ترین شواهد فرهنگی دوره پارینه سنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید