جهنم دره واقعی اینجاست

به گزارش پسرک کامپیوتری، جالب است بدانید که جهنم دره، مکانی واقعی در نزدیکی های مشگین شهر است که با نامی که روی آن گذاشته اند، تفاوت فاحشی دارد.

جهنم دره واقعی اینجاست

هرچه را درباره جهنم شنیده و خوانده بودید، از فکر تان دور کنید و با این مطلب از خبرنگاران همراه شوید تا با جهنم دره در مشگین شهر آشنا شوید.

جهنم دره در مشگین شهر

در فاصله 35 کیلومتری مشگین شهر، کیلومتر 18 ییلاق قارا یاتاغ، دره ای عمیق وجود دارد که دورتادور آن را صخره های سنگی احاطه نموده است و رودخانه خیاوچایی با سرخوشی راه خود را از میان آن ها باز می نماید و می گذرد. تناقض باورنکردنی چهره خشن صخره ها را در کنار زیبایی های رودخانه پر آب را در فکر خود تجسم کنید. شاید باور نکنید، اما محلی ها این دره را که با زیبایی های وصف نشدنی اش شوق زندگی را در انسان ها برمی افروزد، جهنم دره یا شیطان دره می نامند.

دره جهنم، برخلاف آن چه از نامش به فکر ها نقش می بندد، تکه ای کوچک از بهشت است که در دامنه های شمالی کوه پایدار سبلان و در شمال غربی ایران واقع شده است. این دره بهشتی، یکی از شگفتی های طبیعت در فاصله 20 کیلومتری روستای موئیل است. برای رفتن به این دره، از مبدا روستای موئیل، بخشی از راه را باید با خودرو و بخشی را باید پیاده پیمود. آبراه کم پهنا و در عین حال، پرآب و خنکی از میان این دره عبور می نماید که در تمام فصول سال زیبا است. با سرد شدن هوا، به خاطر تشکیل قندیل های یخی فراوان و زیبا در دو طرف آبراه در اشکال مختلف، زیبایی دره دوچندان می گردد.

علت نام گذاری جهنم دره سی

به گفته ساکنان محلی، علت این نام گذاری سراشیبی های تند و جهت صعب العبوری است که برای رسیدن به دره و رودخانه آن باید پیمود. بنابراین، بهتر است بدون راهنما وارد دره نشوید. هرچقدر که به پایین دره نزدیک تر شوید، زیبایی های آن پررنگ تر می گردد. برای تماشا جاذبه های ایران، مطلب در این روستا میان ابرها قدم بردارید را بخوانید.

صعب العبور بودن جهت و ترسناک بودن نام جهنم دره علت خوبی برای سفر نکردن به آن نیست. دلایل زیادی برای سفر به جهنم دره خاص و تماشایی مشگین شهر وجود دارد. قندیل های یخی و حتی چشمه های آب گرم طبیعی اطراف دره که از دل صخره های کوه سبلان به بیرون می تراوند هم تنها ویژگی هایی نیستند که به جهنم دره، ارزش سفر می بخشند. این دره دارای طبیعتی دست نخورده، حیات وحش متنوع و اهمیت زیست محیطی فراوانی برای عشایر است.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند گردشگری وحشت در ایران، از دره اجنه تا قبرستان طلسم شده

منبع: پیام دلتا
انتشار: 20 شهریور 1401 بروزرسانی: 20 شهریور 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2066

به "جهنم دره واقعی اینجاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهنم دره واقعی اینجاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید