ازدیاد برداشت از میادین نفتی با فناوری نانو

به گزارش پسرک کامپیوتری به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ساناز تاجیک مجری طرح با اشاره به آخرین برآوردهای آژانس بین المللی انرژی، گفت: بر این اساس تقاضای جهانی انرژی تا 20 سال آینده در حدود 50 درصد افزایش خواهد یافت و در این میان نفت خام و سایر انرژی های فسیلی مانند گاز طبیعی و زغال سنگ مهمترین نقش را در تامین نیاز آینده انرژی جهان بر عهده خواهند داشت.

ازدیاد برداشت از میادین نفتی با فناوری نانو

وی با اشاره به افزایش نیاز دنیای به انرژی های فسیلی، بر نقش ایران به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر متعارف نفت و گاز دنیا تاکید کرد و یادآور شد: این در حالی است که به دلیل استمرار و افزایش تولید از مخازن عظیم کشور، بعضی از چاه ها در نیمه دوم عمر تولیدی خود قرار دارند که نیازمند اجرای طرح های توسعه یافته جهت افزایش برداشت نفت خام است.

تاجیک اضافه کرد: از این رو برای پاسخ به تقاضای روز افزون انرژی و با توجه به آمار موجود درباره کمبود آن، باید به موازات اکتشاف مخازن جدید، برداشت حداکثری از مخازن نفت را در دستور کار داشته باشیم.

به گفته این محقق با استفاده از روش های مرسوم برداشت نفت (مراحل اولیه و ثانویه) حدود 50 تا 70 درصد نفت در یک مخزن دست نخورده باقی می ماند. بنابراین انتظار می رود روش های ازدیاد برداشت نفت در اکثر مخازن نفتی جهت بازیافت مقدار زیادی از نفت استفاده شود.

وی رهاسازی چاه ها و میادین نفتی که حاوی مقادیر قابل توجهی از نفت هستند را یک مشکل در حال رشد در حوزه انرژی دانست و خاطر نشان کرد: از این رو لازم است با اعمال روش های کارآمد در جهت ازدیاد برداشت نفت از مخازن تلاش شود که با پیشرفت های روزافزون فناوری نانو در صنایع بالادستی نفت، توجه ویژه ای به کاربرد نانوذرات با اندازه، شکل و خواص سطحی مطلوب به عنوان یک اضافه کردنی مؤثر و کارآمد در روش های مختلف ازدیاد برداشت نفت شده است.

این محقق از اجرای تحقیقاتی در این زمینه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و گفت: این تحقیق با عنوان ساخت و ارزیابی نانوساختارهای بر پایه هیبرید سیلیس-گرافن جهت پایدارسازی امولسیون های آب و نفت حاصله به منظور ازدیاد برداشت نفت اجرایی شد و در این پژوهش تلاش شد تا با استفاده از نانو ذرات هیبریدی راهکاری برای بهبود برداشت نفت از مخازن نفتی کشور ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه در این تحقیق با مطالعه نانو ذرات هیبریدی، سیلیس-گرافن با روش رسوب نشانی بخار شیمیایی تهیه شدند که قابلیت تولید انبوه با این روش امکان پذیر است، یادآور شد: به منظور استفاده از نانو ذرات در مخازن نفتی می بایستی این نانو ذرات در محیط های آبی در شرایط مخزن (شوری، دما و pH) پایدار باشند. لذا برای بهبود پایداری این نانو هیبرید در محیط های آبی از روش های نوین برای عامل دار کردن آن از جمله از بخار مخلوط اسیدهای نیتریک و سولفوریک و همچنین از اسیدهای ضعیف استفاده شد.

مجری طرح اعلام نمود: در این طرح با تکیه بر دانش داخلی به فناوری کاملا بومی برای ازدیاد برداشت از میادین نفتی ایران دست یافتیم. میادین نفتی ایران در سخت ترین شرایط ممکن زمین شناختی نسبت به سایر نقاط دنیا قرار دارند.

به گفته وی با توجه به نوآوری های طرح در زمینه استفاده از نانو ذرات جدید در زمینه ازدیاد برداشت نفت، ثبت اختراع امریکایی (US patent) دستاوردهای این طرح با حمایت ستاد نانو در حال آنالیز است.

این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تاکید کرد: آنالیز پتانسیل زتا از این ماده نشان داد که نانو ذرات در محیط هایی با شوری بسیار بالا پایدار است.

وی مهمترین چالش پس از تهیه نانوذرات، پایدار نگهداشتن آنها در محیط های آبی نزدیک به شرایط مخزن نفتی ذکر کرد و گفت: نتایج این طرح قابل استفاده در ازدیاد برداشت نفت در حوزه بالادستی در صنعت نفت کشور خواهد بود و یکی از اولولویت های اصلی صنعت نفت کشور و دولت است.

تاجیک با اشاره به مزایای نانو ذرات عاملدار شده اضافه کرد: این نانو ذرات قابلیت پایداری در شرایط مخزن از نظر دما، شوری و pH را بدون نیاز به اضافه کردن مواد اضافی دیگر همچون سرفکتانت ها و یا پلیمرها را دارد و بنابراین می توان آن را به مخازن نفتی تزریق کرد. همچنین با توجه به شرایط ساخت این نانو ذرات قابلیت تولید انبوه را دارند.

به گفته وی مطالعات در زمینه استفاده از نانو ذرات در ازدیاد برداشت نفت در کشورهایی همچون امریکا، کانادا، نروژ و عربستان در حال آنالیز است اما تاکنون گزارشی مبنی بر استفاده از نانو ذرات به تنهایی در شرایط مخازن نفتی وجود ندارد.

این طرح در قالب رساله دکتری از سوی ساناز تاجیک و به راهنمایی دکتر بهرام ناصرنژاد از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر علیمراد رشیدی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه صنعت نفت اجرایی شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 430

به "ازدیاد برداشت از میادین نفتی با فناوری نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدیاد برداشت از میادین نفتی با فناوری نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید