ابلاغ مقررات ناظر بر اعطای چک موردی

به گزارش پسرک کامپیوتری، بانک مرکزی در بخشنامه ای مقررات ناظر بر اعطای چک موردی را برای اجرا به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد که بر اساس آن معین شده است هر فرد در طول سال چند چک موردی می تواند اخذ کند.

ابلاغ مقررات ناظر بر اعطای چک موردی

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران از روابط عمومی بانک مرکزی، براساس ابلاغ مقررات ناظر بر اعطای چک موردی از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی کشور، حداکثر تعداد چک موردی قابل اعطاء به هر مشتری در شبکه بانکی کشور در هر تقاضا حداکثر 2 فقره و در مجموع سالانه، حداکثر پنج فقره است.

سازوکار و ترتیبات مربوط به انسداد وجوه حساب ها و کارت های بانکی متعلق به صادرکننده چک برگشتی نزد بانک یا موسسه اعتباری به میزان کسری مبلغ چک در جلسه هیئت عامل بانک مرکزی به تصویب رسیده و این بانک ترتیب انسداد وجوه حساب ها را ابلاغ کرده است.

در ابتدا در خصوص نحوه انتخاب بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی، اولویت به ترتیب با بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی خواهد بود که مجموع موجودی حساب های سپرده متناظر (ریالی یا ارزی) صادر کننده چک بالاترین رقم باشد.

همچنین در خصوص نحوه انتخاب حساب های سپرده، اولویت به ترتیب با حساب های سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت، سپرده سرمایه گذاری بلندمدت، سپرده قرض الحسنه پس انداز و قرض الحسنه جاری صادر کننده چک خواهد بود.

در خصوص حساب های مشترک؛ نحوه اقدام به شرح ردیف های مورد اشاره و بر مبنای سهم الشرکه صادرکننده در حساب های مشترک است.

ابلاغ مقررات ناظر بر اعطای چک موردی

پیرو ضوابط و مقررات ابلاغی بانک مرکزی پیرامون اجرای احکام و تکالیف مقرر در اصلاحات سال 1397 قانون صدور چک و در اجرای تکلیف مقرر در تبصره 2 ذیل ماده (6) اصلاحی سال 1397 قانون صدور چک، بانک مرکزی مکلف است ظرف مدت یک سال پس از لازم الاجراء شدن این قانون، ضوابط و زیرساخت خدمات برداشت مستقیم را به صورت چک موردی برای اشخاصی که دسته چک ندارند، به صورت یکپارچه در نظام بانکی تدوین و راه اندازی کند تا بدون نیاز به اعتبارسنجی، رتبه بندی اعتباری و استفاده از دسته چک، امکان برداشت از حساب این اشخاص برای ذی نفعان مشخص فراهم شود.

استفاده از چک موردی مستلزم داشتن حساب جاری بدون دسته چک نزد بانک محال علیه بوده و صدور آن مستلزم ثبت مراتب در سامانه صیاد است.

حداکثر تعداد چک موردی قابل اعطاء به هر مشتری در شبکه بانکی کشور در هر تقاضا حداکثر دو فقره و در مجموع سالانه، حداکثر پنج فقره است.

چک موردی غیرقابل انتقال به غیر بوده و فقط توسط شخصی که چک موردی در وجه او صادر شده، قابل تسویه است.

این مقررات از مرداد ماه سال جاری لازم الاجرا است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1581

به "ابلاغ مقررات ناظر بر اعطای چک موردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ مقررات ناظر بر اعطای چک موردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید