2 کارت زرد مجلس به وزیر اقتصاد در یک روز

به گزارش پسرک کامپیوتری، نمایندگان از پاسخ های وزیر امور مالی و دارایی درباره برداشت کارمزد بانکی از حساب مشتریان و راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا و علت عدم اجرای قانون برنامه ششم توسعه قانع نشدند.

2 کارت زرد مجلس به وزیر اقتصاد در یک روز

ایرنا نوشت: منصور مرادی نماینده مریوان و سروآباد در جلسه علنی نوبت عصر امروز مجلس در بیان سوال خود از فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر اینکه مبنی بر اینکه علت عدم اطلاع رسانی قبلی به مشتریان بانک ها برای فعال سازی سامانه ارسال پیامک و برداشت کارمزد بدون اجازه از حساب مشترکان بانکی چیست گفت: بنابر ماده 15 قرارداد بین مشتری و بانک کلیه هزینه های مربوط به خدمات از حساب مشترکان طبق قانون اخذ می گردد؛ چرا از حساب مشترکانی که از سرویس استفاده نمی نمایند نیز این مبلغ کسر می گردد.

وی اضافه کرد: بیشتر بانک ها بابت خدماتی که به مشتری ارائه می دهند به طور سالانه یا هر شش ماه یک بار مبلغی را از حساب مشتری کسر می نمایند، اما برخی از بانک ها نظیر بانک قرض الحسنه ایران و بانک شهر بدون حساب مشتری حتی یک گردش اقتصادی داشته باشد، سالانه مبلغ 10 هزار تومان از حساب آنها برداشت می نمایند.

وی با بیان اینکه از پاسخ های وزیر اقتصاد قانع نشده است، گفت: اطلاعات ارائه شده درست نبود، بحث امروز این بود، بانک بابت حساب های بدون گردش اقتصادی در سال، از حساب مشتریان برداشت می نماید و این برداشت ها استناد قانونی ندارد؛ بانک در حالی کارمزد می گیرد که هیچ خدماتی به مشتری ارائه نکرده است.

پس از شرحات دژپسند، وی از پاسخ های وزیر قانع نشد و رئیس مجلس شورای اسلامی پاسخ های وزیر را به رای گذاشت که نمایندگان از پاسخ های وزیر قانع نشدند.

  • کارت زرد دوم مجلس به دژپسند

در ادامه جلسه علنی امروز محمدرضا صباغیان نماینده مهریز و 11 نماینده دیگر درباره علت عدم اجرای ماده 29 قانون برنامه ششم وراه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای شاغلان دستگاه های ذی ربط است از وزیر اقتصاد سوال کرد که وی هم بیان کرد از پاسخ های وزیر اقتصاد قانع نشده و آن را به رای مجلس گذاشت، نمایندگان با 93 رای موافق، 95 رای مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در مجلس بیان کردند که از پاسخ های وزیر قانع نشدند.

منصور صباغیان نماینده مهریز و بافق در شرح سوال خود را مبنی بر اینکه علت عدم اجرای ماده 29 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در مورد راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای شاغلان دستگاه های ذی ربط چیست از وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: نزدیک به 3 سال از تصویب قانون برنامه ششم توسعه می گذرد، اما هنوز مردم و دستگاه های نظارتی نمی توانند به اطلاعات حقوق و مزایای کارکنان در سامانه دسترسی داشته باشند.

وی اضافه کرد: دولت مکلف است که نسبت به راه اندازی این سامانه و بارگذاری اطلاعات حقوق و مزایای کارکنان مختلف دستگاه ها و سازمان ها در آن اقدام کند، امکان دسترسی به این اطلاعات برای دستگاه های نظارتی و مردم فراهم نیست.

وی در ادامه از نبود شفافیت در این زمینه انتقاد کرد و گفت: سازمان بازرسی و دیوان محاسبات باید این موضوع را پیگیری نمایند، مگر انتظار مردم از مجلس و دستگاه ها این بوده است که ما به این شیوه عمل می کنیم.

صباغیان خطاب به وزیر اقتصاد ادامه داد: شما شفاف صحبت نمی کنید و موضوع را می پیچانید؛ ما می خواستیم اعلام عمومی سامانه و اطلاعات آن برای مردم و دستگاه ها قابل دسترسی باشد.

وی خطاب به نمایندگان اضافه کرد: شما چگونه می خواهید نظارت کنید، مردم از ما انتقاد می نمایند؛ مجلس تضعیف می گردد؛ قانون اگر تصویب شده و اجرا نگردد، چه فایده ای دارد، مجلس باید مطالبه کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 236

به "2 کارت زرد مجلس به وزیر اقتصاد در یک روز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 کارت زرد مجلس به وزیر اقتصاد در یک روز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید