یک پنس انگلیس از خطر انقراض نجات یافت

به گزارش پسرک کامپیوتری، گرچه سکه یک پنس انگلیس به عنوان کوچک ترین واحد پولی این کشور، بر اثر افزایش تورم بی ارزش و از معاملات روزانه حذف شده اما دولت انگلیس اظهار داشت که برنامه ای برای جمع آوری این سکه مسی که فراوری آن به نیم قرن پیش بازمی شود، ندارد.

یک پنس انگلیس از خطر انقراض نجات یافت

به گزارش ایرنا، نتیجه تحقیقات در انگلیس نشان می دهد که استفاده از پول نقد در این کشور از سال 2017 به این سو به شدت کاهش یافته و بیشتر مردم به معاملات بانکی روی آورده اند.

با این حال وزارت دارایی انگلیس به تازگی کمیته جدیدی را تشکیل داده تا پول نقد را در این کشور یعنی از سکه یک پنسی گرفته تا اسکناس 50 پوندی حفظ کند.

فیلیپ هاموند وزیر دارایی انگلیس می گوید، مردم باید درباره چگونگی مصرف پول خود حق انتخاب داشته باشند.

سکه یک پنسی اولین بار در 15 فوریه 1971 فراوری و بیش از یک میلیارد و 500 میلیون سکه در همان سال اول منتشر شد. این سکه با 3.56 گرم وزن و قطر 20.3 میلیمتر، تا سال 1992 از جنس برنز ساخته می شد و سپس فراوریی مسی آن شروع شد.

بر اساس قوانین انگلیس حداکثر استفاده از این سکه در هر معامله، تا 20 پنس معین شده است.

اکنون ارزش یک پنس از نیم پنی که فراوری آن در سال 1984 میلادی متوقف و سپس جمع آوری شد کمتر است.

به عبارت دیگر هزینه یک قرص نان از 11 پنس در سال 1973 میلادی در حاضر به 1.30 پوند (130 پنس) افزایش یافته که این میزان نشان دهنده سقوط هزار درصدی ارزش پنس طی نزدیک به 40 سال گذشته است.

تحقیقات نشان می دهد که از هر 12 عدد سکه یک پنسی، یک سکه دور انداخته می گردد.

از این رو، وزیر دارایی انگلیس بهار سال گذشته از مردم خواست تا درباره جمع آوری این دو سکه و اسکناس 50 پوندی که به گفته او واحد پولی خلاف کاران و دلالان فاسد است نظر بدهند.

یک سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس در ادامه تصمیم وزارت دارایی بیان کرد که این کشور هر دو سکه یک و دو پنسی را حفظ و با تغییر جنس اسکناس 50 پوندی به فراوری آن ادامه می دهد.

انگلیس اکنون 6 سکه به ترتیب 1، 2، 5، 10، 20 و 50 پنسی فراوری و چهار اسکناس 5، 10، 20 و 50 پوندی چاپ می نماید. این کشور طی سال های اخیر جنس اسکناس های 5 و 10 پوندی را برای افزایش ماندگاری و جلوگیری از تقلب تغییر داده و پلاستیکی نموده است.

دو اسکناس 20 و 50 پوندی نیز قرار است طی سال های آینده تغییر شکل و جنس آنها تغییر کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 127

به "یک پنس انگلیس از خطر انقراض نجات یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک پنس انگلیس از خطر انقراض نجات یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید