یک رویارویی بی سابقه میان ترامپ و روحانی

به گزارش پسرک کامپیوتری، یک روزنامه فرانسوی نوشته است: در حالی که تنها چند روز به شروع هفتاد و چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مانده، ملاقات روحانی و ترامپ و احتمال وقوع آن نیز قوی است.

یک رویارویی بی سابقه میان ترامپ و روحانی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، دو مرکز نفتی عربستان که مهمترین مراکز فراوری و صادرات نفت دنیا است، روز شنبه پس از حملات سنگین حوثی ها با 10 فروند پهپاد سوختند. طبق اعلام منابع خبری متعاقب این آتش سوزی، فراوری روزانه نفت عربستان سعودی این کشور 50 درصد کاهش یافته است.

کارشناسان می گویند، این سومین حمله نیروهای انصارالله یمن به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در کمتر از یک سال است و حملۀ پهپادی اخیر بیانگر تحولات جدید در عرصۀ میدانی جنگ یمن و همچنین تحولات خاورمیانه است. ساعاتی پس از حادثۀ شنبه، مایک پمپئو، با تکرار ادعاهای بی اساس خود علیه ایران، مدعی شد تهران پشت عملیات پهپادی مقاومت یمن علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی بوده است. متعاقباً محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پیغامی توییتری در واکنش به ادعای پمپئو علیه ایران مبنی بر اینکه حمله به مجموعه پالایشگاهی شرکت آرامکو کار ایران بوده، نوشت: مایک پمپئو که در فشار حداکثری شکست خورده است، به دورغ حداکثری روی آورده است. وی اضافه کرد: مقصر دانستن ایران، به فاجعه سرانجام نخواهد داد. پذیرفتن طرح پانزدهم آوریل ما برای سرانجام دادن به جنگ و شروع مذاکرات ممکن است به آن سرانجام دهد.

ژاک اوبر اودیه، روزنامه نگار فرانسوی در تحلیلی با عنوان یک رویارویی خطرناک میان ایران و آمریکا در روزنامه مالی لزاکو، چاپ پاریس، حملۀ پهپادی نیروهای انصارالله یمن به پالایشگاه عربستان و تأثیر آن بر ملاقات روحانی و ترامپ در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل مورد آنالیز قرار داده است. در این یادداشت آمده است:

چه ایران مسئول مستقیم حملات روز شنبه علیه تأسیسات نفتی عربستان باشد و چه متحدان این کشور یعنی حوثی ها دست به این کار زده باشند، اساساً تفاوتی میان این دو نیست و اصولا پیغام مهم این اتفاق اینست که در آینده شاهد تشدید تنش ها میان دو قدرت مهم ژئوپولیتیک خاورمیانه و در سویی دیگر رویارویی ایران و آمریکا خواهیم بود. و این اتفات در حالی رخ می دهد که تنها چند روز به شروع هفتاد و چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مانده، ملاقات روحانی و ترامپ و احتمال وقوع آن جدی است؛ اتفاقی که در صورت بروز، برای اولین بار از زمان وقوع انقلاب اسلامی ایران پس از 40 سال، میان دو رییس جمهور ایران و آمریکا رخ می دهد.

پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ایران را به دست داشتن در حادثۀ روز شنبه در تأسیسات نفتی عربستان متهم نموده است. مسئله ای که می تواند چشم انداز رابطه میان ایران و آمریکا را تیره کند.

این در حالی است که امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه، چند هفته پیش با طرح ابتکاری برای آشتی ایران و آمریکا، محمدجواد ظریف را به فرانسه و به محل نشست گروه 7 در بیاریتس فرانسه خوانده بود.

تنها چند ساعت قبل از حمله به دو میدان نفتی عربستان، ترامپ احتمال دیدار با همتای ایرانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سالانه سازمان ملل را رد ننموده بود. او در این باره تأکید نموده بود که ایران کشوری با پتانسیل بالاست و میخواهد تا به یک توافق دست پیدا کند. ظاهرا برای دستیابی به همین هدف بود که مشاور تندرو و ضدایرانی خود را به شکل خشنی از این سمت خلع کرد.

بازگشت به عقب میان دو دشمن دیرینه 40 ساله شکل پیچیده ای به خود گرفته است. با آمدن دونالد ترامپ، یکی از اقدامات اولیه وی، خروج از توافق هسته ای میان قدرتهای دنیا با ایران و تشدید تحریمها علیه این کشور بود تا فشارها علیه تهران را به حداکثر برساند. تا به این لحظه، تلاشهای اجرا شده برای بازگشت، به خصوص از سوی فرانسه- یکی از امضاکنندگان توافق هسته ای- در کنار انگلستان، روسیه و چین تأثیر بسیار اندکی داشته است. در جبهه ای دیگر ایران، پا را از توافقات هسته ای فراتر نهاده و غنی سازی را از سر گرفته و در حال افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده است؛ مسئله ای که می تواند به تنش ها دامن بزند.

ترجمه: زهرا خدایی/ 15 سپتامبر 2019

31052

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 278

به "یک رویارویی بی سابقه میان ترامپ و روحانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک رویارویی بی سابقه میان ترامپ و روحانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید