گاوداران خراسان شمالی در محاصره مسائل

به گزارش پسرک کامپیوتری، خبرنگاران/خراسان شمالی خراسان شمالی یکی از قطب های دامپروری و فراوری شیر و گوشت در کشور است.

گاوداران خراسان شمالی در محاصره مسائل

پنج هزار و 287 راس دام سنگین در 111 گاوداری صنعتی استان در حال پرورش هستند، اما با این میانگین از فراوری دامداران این منطقه دچار مسائلی هستند و اتاق بازرگانی بجنورد به منظور حل مسائل این افراد جلسه ای را برگزار کرد که تعدادی از دامداران مسائل خود را بیان نمودند.

گاودار برای خرید نهاده باید از دو تا سه ماه قبل پول نقد پرداخت کند

به گزارش پسرک کامپیوتری، محمد تقی گرایلی یکی از گاوداران خراسان شمالی گفت: یکی از مسائل اساسی گاوداران در این استان تامین نهاده های دامی است.

وی اضافه کرد: برای اینکه نهاده های دامی به دست گاودار برسد، دامدار باید از دو سه ماه قبل پول را به فروشنده پرداخت کند و بعد از دو تا سه ماه نهاده خریداری شده به دست وی برسد.

گرایلی ادامه داد: اگر تحویل خوراک دام به گاودار به روز گردد، مسئله ای برای وی به وجود نخواهد آمد، اما در حال حاضر گاودار باید همواره دغدغه تامین نهاده دام خود را داشته باشد.

نوسان قیمت دام، دامدار را بیچاره نموده است

وی اظهارکرد: از سوی دیگر نوسانات قیمت، گاودار را بیچاره نموده است، تا یکی دو ماه گذشته قیمت یک گاو به 30 میلیون تومان رسید اما اکنون این قیمت به 15 میلیون تومان رسیده است و سبب شده تا دامدار متضرر گردد.

نبود یک کارخانه فعال لبنی در خراسان شمالی

یکی دیگر از گاوداران حاضر در این جلسه در ادامه بیان نمود: یک کارخانه لبنی فعال در این استان وجود ندارد که دامدار بتواند شیر فراوریی خود را تحویل آن دهد و این شیر یا باید تحویل مراکز جمع آوری شیر گردد و یا اینکه به کارخانجات لبنی خارج از استان تحویل داده گردد.

وی از نرخ سبوس نیز گلایه کرد و گفت: اکنون گاودار سبوس با قیمت دولتی را با نرخ یک هزار و 100 تومان خریداری می نماید این درحالیست که مقدار سبوسی که از بخش دولتی به یک گاودار تحویل داده می گردد تا 50 درصد احتیاج است و مابقی را باید از بازار آزاد تهیه کند که قیمت بازار آزاد بالا است.

نبود نقدینگی گاودار را درگیر دلال و واسطه می نماید

گلستانی یکی دیگر از گاوداران خراسان شمالی در ادامه اضافه کرد: کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش یکی از مسائل اساسی دامداران این استان است چراکه وقتی سرمایه لازم را نداشته باشد برای تامین نهاده و .... مجبور است که درگیر واسطه و دلال گردد.

وی بر ارائه تسهیلات کم بهره تاکید نمود و ادامه داد: جهاد کشاورزی تسهیلات 12 درصد به دامدار ارائه می دهد اما ارائه تسهیلات با این نرخ نیز برای دامدار بالا است و صرفه مالی ندارد.

فروش سبوس با قیمت بالاتر از 1200 تومان، خارج از شبکه و توسط متخلفان صورت می گیرد

احمد داوطلب مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی همچنین در پاسخ به شرحات گاوداران استان در گفت و گو با پسرک کامپیوتری، گفت: به استناد مصوبه تاریخ 30/9/98 توزیع سبوس در سطح کشور به وسیله سامانه جهاد کشاورزی با قیمت 1000 تومان است.

وی اضافه کرد: البته سبوسی که با قیمت یک هزار و 70 تا یک هزار و 100 تومان نیز به فروش می رسد به وسیله اتحادیه صورت می گیرد و فروش هر سبوسی با قیمت های بالاتر و ذکر شده، خارج از شبکه و توسط متخلفان صورت می گیرد.

داوطلب ادامه داد: از آنجاییکه گاهی اوقات میزان خرید نهاده های دامی از سوی یک دامدار اندک است و دامدار به صورت مستقیم نمی تواند خرید را از سامانه انجام دهد، برای خرید سبوس با قیمت دولتی باید به وسیله اتحادیه ها وارد عمل گردد.

وی اعلام نمود: فروش سبوس با قیمت یک هزار و 200 تا یک هزار و 400 رسمی نیست و خارج از شبکه توسط افراد متخلف صورت می گیرد.

این مقام مسئول در ارتباط با این مشکل که گاودار مجبور است برای خرید نهاده دامی از یک تا دو ماه قبل وارد عمل گردد و پول را پرداخت کند نیز شرح داد: پیگیری ها برای حل این مشکل صورت گرفته است و مکاتبه شده تا شرکت های وارداتی بعد از اینکه پول را برای فروش نهاده ها دریافت می نمایند، فاصله ارائه آن را کمتر نمایند که البته شرایط نسبت به گذشته تاحدودی بهتر شده است.

وی توضیح داد: اتحادیه برای خرید یک نهاده، سرمایه خود را واریز می کرد و این نهاده با فاصله دست آن را می گرفت، سپس مجبور می شد برای خرید نهاده بعدی پول را از دامدار دریافت کند که این امر مسائلی را به وجود آورده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 632

به "گاوداران خراسان شمالی در محاصره مسائل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاوداران خراسان شمالی در محاصره مسائل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید