کنترل بزرگترین ذخایر نفتی دنیا به دست روسیه می افتد؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، دولت ونزوئلا در حال آماده سازی واگذاری کنترل شرکت نفتی دولتی PDVSA به روس نفت روسیه است.

کنترل بزرگترین ذخایر نفتی دنیا به دست روسیه می افتد؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، خبرگزاری تاس به نقل از روزنامه ال ناسیونال گزارش کرد که این اقدام به عنوان راهی برای کاهش بدهی کاراکاس به مسکو مورد بحث قرار گرفته است. این بدهی قابل توجه است و تا سرانجام ژوئن سال جاری بدهی به روس نفت به 1.1 میلیارد دلار رسید که البته در مقایسه با 1.8 میلیارد دلار در اواخر مارس کاهش داشت.

دو سال پیش کاراکاس و مسکو توافقی را برای بازپرداخت بدهی به میزان 3.15 میلیارد دلار به روسیه ظرف مدت 10 سال با حداقل پرداخت در شش سال نخست امضا کردند. وامهای روسیه به ونزوئلا از سال 2006 به بیش از 17 میلیارد دلار رسیده است.

طبق گزارش روزنامه ال ناسیونال، مسکو به این پیشنهاد واکنش مثبتی نشان داده و چندین کمیسیون تشکیل و به ونزوئلا اعزام شده اند تا به ارزیابی وضعیت شرکت PDVSA بپردازند. نخستین بازخورد این کمیسیونها این بوده که شرکت مذکور بسیار بزرگ است و باید تعدیل نیروی گسترده ای انجام دهد تا رقابتی تر گردد.

با این حال رقابت پذیری مورد تردید است زیرا عمده تحریمهای آمریکا علیه ونزوئلا، شرکت PDVSA را به دلیل نقش مهمش در منبع اصلی درآمد دولت ونزوئلا که فروش نفت است، هدف گرفته است. شرکت روس نفت نیز اکنون در معرض تحریمهای آمریکا واقع شده است.

روسنفت در پروژه های مشترک با شرکت PDVSA در ونزوئلا فعال است. با این حال به نظر می رسد این فعالیت ها ناقض تحریمهای آمریکا نبوده است. اما الیوت آبرامز، مسئول امور ونزوئلا در وزارت خارجه آمریکا ماه گذشته اظهار کرد که ممکن است در آینده این شرکت روسی هدف تحریمها قرار گیرد. اگر گزارش روزنامه ال ناسیونال تایید گردد، این تحریمها احتمالا به زودی وضع خواهند شد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، ظاهرا دولت ونزوئلا مایل است به وسیله خصوصی سازی کنترل شرکت PDVSA را به روس نفت بسپارد. در هر صورت تغییر مالکیت شرکت PDVSA باید توسط مجلس تایید گردد که در کنترل مخالفان دولت واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 415

به "کنترل بزرگترین ذخایر نفتی دنیا به دست روسیه می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل بزرگترین ذخایر نفتی دنیا به دست روسیه می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید