کشف ردپای دایناسورها در گلستان ، جزئیات ادعای محقق زمین شناس درباره کشف یک فسیل ، میراث فرهنگی هنوز خبر ندارد

به گزارش پسرک کامپیوتری، یک محقق زمین شناس با تخصص چینه شناسی و فسیل شناسی مدعی شد: برای نخستین بار در گلستان فسیل های اثری از ردپای گونه کوچک جثه دایناسورها در جنوب شهر نوده خاندوز در شهرستان آزادشهر شناسایی و کشف شد.

کشف ردپای دایناسورها در گلستان ، جزئیات ادعای محقق زمین شناس درباره کشف یک فسیل ، میراث فرهنگی هنوز خبر ندارد

پسرک کامپیوتری: مهدی عمرانی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی آزادشهر در جریان کشف این فسیل نیست به ایرنا گفت: این اثر حدود یک ماه پیش به صورت اتفاقی در جریان تحقیقات زمین شناسی من و برادرم در منطقه خاندوز این شهرستان کشف و در تحقیقات اجرا شده تاکنون به این نتیجه رسیده ایم که این اثر بخشی از اسکلت دایناسور نیست بلکه فقط ردپای این جانوار ما قبل تاریخ است که به عنوان فسیل اثری شناخته می شود به عبارتی آنچه در منطقه وجود دارد یک فسیل اثری از نوع ردپاست.

به گفته وی، این آثار که در سنگ های دوره زمین شناسی تریاس (248 تا 200 میلیون سال قبل) حفظ شده اند، نشان می دهند دایناسورها در فاصله زمانی یاد شده مانند دیگر مناطق کره زمین در این منطقه هم وجود داشته و زندگی می کردند.

این محقق زمین شناس اضافه نمود: بر اساس مطالعات اولیه به نظر می رسد آثار کشف شده در جنوب شهر نوده خاندوز شهرستان آزادشهر نیز مثل نخستین دایناسورهای دیگر مناطق کره زمین نمونه هایی کوچک جثه بوده اند که به دلیل تردد در ساحل دریا در دوره تریاس در این منطقه، ردپای آنها در رسوبات ماسه سنگی ساحل باقی مانده است.

عمرانی اضافه نمود: با توجه به تداخل و تنوع ردپاها، معین دقیق جنس و گونه دایناسورهایی که این آثار را ایجاد کرده اند نیاز به تحقیقات و مطالعات بیشتر دارد که نتایج آنها در آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

وی یادآور شد: پیش از این در کشورمان آثار دایناسورها از برخی نقاط مانند کرمان و منطقه بلده مازندران به دست آمده که مربوط به دوره ژوراسیک است.

وی معتقد است: با توجه به وجود آثار و پدیده های جذاب زمین شناختی مانند انواع فسیل های گیاهی و جانوری، گسل های متنوع، کانی ها و سنگ های مختلف آذرین و رسوبی، توالی سازندهای مختلف، معادن زغال سنگ، معدن بوکسیت و لاتریت، چشم اندازهای طبیعی و زیبا در محدوده جنوب شهر نوده خاندوز تا محل روستای خوش ییلاق، این محدوده توانایی تبدیل شدن به ژئوپارک را دارد که می تواند در زمینه جذب گردشگر تأثیر بسزایی داشته باشد.

وی بیان نمود: در صورت حمایت مسئولان آزادشهر، آمادگی تأسیس موزه تاریخ طبیعی در این شهرستان وجود دارد که می تواند زمینه جذب مسافران و گردشگران به منطقه را فراهم کند و به عنوان برندی در معرفی جذابیت های شرق گلستان در عرصه بین المللی باشد.

به گفته وی، بر اساس تاریخ تکاملی دایناسورها، این موجودات خارق العاده در ابتدای دوران مزوزوئیک از خزندگانی که توانسته بودند از بزرگترین انقراض کره زمین (انقراض سرانجام پرمین حدود 250 میلیون سال قبل) عبور کنند، به وجود آمده اند.

این محقق می گوید: نخستین دایناسورهای کره زمین نمونه هایی کوچک جثه بودند که به مرور و با فراهم شدن شرایط توانستند در دوره های ژوراسیک و کرتاسه نمونه های غول پیکر و بزرگی را بوجود آورند، عموماً نمونه های بزرگ جثه، علفخوار و نمونه های کوچک جثه گوشتخوار بودند به عنوان نمونه بزرگترین جانوری که تاکنون پا بر روی خشکی گذاشته یک دایناسور علفخوار به نام آمفیکوئلیاس است که در اواخر دوره ژوراسیک می زیسته، این موجود عجیب الخلقه حدود 60 متر طول، 20 متر ارتفاع و بین 110 تا 140 تن وزن داشته است.

وی اضافه نمود: دایناسورها نهایتاً در سرانجام کرتاسه (65.5 میلیون سال پیش) به دلایل مختلفی به ویژه برخورد شهاب سنگ ها و فعالیت گسترده آتشفشان ها منقرض و از کره زمین حذف شدند.

منبع: چمدان
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 207

به "کشف ردپای دایناسورها در گلستان ، جزئیات ادعای محقق زمین شناس درباره کشف یک فسیل ، میراث فرهنگی هنوز خبر ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ردپای دایناسورها در گلستان ، جزئیات ادعای محقق زمین شناس درباره کشف یک فسیل ، میراث فرهنگی هنوز خبر ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید