پیش بینی کاهش قیمت واقعی مسکن در سال 99

به گزارش پسرک کامپیوتری، خبرنگاران: کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند در سال آینده با توجه به ناتوانی متقاضیان مصرفی در پرداخت قیمت های فعلی رایج در بازار مسکن، کاهش قیمت واقعی مسکن سرعت خواهد گرفت.

پیش بینی کاهش قیمت واقعی مسکن در سال 99

جهت دریافت خدمات اجرای بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، کرونا این روزها بازارهای کشور را به رکود برده است؛ اما به نظر می رسد بعضی از دلالان و واسطه گران با ترفندهای مختلف، سعی در کشاندن خریداران از خانه های خود به بیرون با ترفند بعد از عید همه چیز گران می گردد دارند. بازار مسکن، نمونه روشنی است که گذر از هر بنگاهی، این موضوع را به طور کامل به رخ می کشد.

با این وجود، گزارش های میدانی خبرنگار ما حاکی از یخ زدن خرید و فروش و کم رغبتی خریداران برای بازدید خانه ها به دلیل کرونا دارد. در سوی مقابل، فروشنده ها نیز اغلب از ترس کرونا، کسی را به خانه راه نمی دهند. به گفته فعالان بازار مسکن، بخش زیادی از شهفرایندان که به صورت خودخواسته و برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس خود را قرنطینه نموده و فقط برای برطرف نیازهای ضروری از خانه خارج می شوند، به طور موقت تا خاتمه یافتن این شرایط و بازگشت به شرایط عادی به لحاظ سلامتی تصمیم گرفته اند تقاضای خرید یا فروش مسکن خود را به تعویق بیندازند. شاید همین موضوع باعث شده که برخلاف روال هر ساله بازار معاملات مسکن، حجم خرید و فروش مسکن در هفته های خاتمهی سال با کاهش روبرو گردد.

این در شرایطی است که آنالیز آمار رسمی قیمت مسکن تهران مربوط به بهمن ماه سال جاری نشان می دهد که در بعضی مناطق 22گانه تعداد معاملات و قیمت ها به واسطه سفته بازی و تقاضای سرمایه ای افزایش یافته است؛ به طوری که در این بازه زمانی قیمت یک مترمربع آپارتمان به 14 میلیون و 405 هزار تومان افزایش یافت که در مقایسه با دی ماه گذشته حدود 3.7 درصد رشد را نشان می دهد.

از سوی دیگر، تعداد قراردادهای ثبت شده در سامانه املاک و مستغلات در دومین ماه زمستان صعودی بود و از 9 هزار و 664 فقره در دی ماه به 12 هزار و 14 فقره در بهمن 98 افزایش یافته است. همچنین ارزش معاملات صورت گرفته در 30 روز بهمن به مرز 16 هزار میلیارد تومان نزدیک شد که حدود 3 هزار میلیارد تومان از رقم معاملات اردیبهشت ماه سال جاری بیشتر است.

آنالیز فرایند قیمت مسکن در مناطق 22گانه حکایت از آن دارد در مناطقی که افزایش قیمت رخ داده، آمار معاملات نیز بالاتر بوده است. به عنوان مثال در منطقه 2 متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی طی بهمن 98 بالغ بر 21 میلیون و 555 هزار تومان بوده که نسبت به ماه پیش از آن بیش از 6.2 درصد افزایش یافته است. در این منطقه یک هزار و 188 فقره قرارداد طی بهمن ماه ثبت شد که در مقایسه با دیماه سال جاری 26.7 درصد رشد داشته است.

قیمت خانه در مناطق مختلف تهران

بنا به این گزارش، در حال حاضر در بازار مسکن، برای خرید خانه ای 69 متری با عمر 15 سال ساخت در شرق تهران، در خیابان تهران نو، شورا باید متری 12 میلیون و 300 هزار تومان هزینه کرد. در غرب تهران، منطقه ستاری، پیامبر مرکزی نیز برای یک خانه 66 متری با عمر 5 سال ساخت، هر متر 18 میلیون و 900 هزار تومان قیمت دارد.

در شمال تهران، منطقه قیطریه، چیذر برای یک خانه 75 متری با عمر 25 سال ساخت باید هر مترمربع 24 میلیون تومان هزینه کرد. همچنین در خیابان انقلاب، گرامی یک خانه 74 متری با عمر 20 سال ساخت، متری 11 میلیون و 500 هزار تومان برای فروش گذاشته شده است.

ترفند تازه مشاوران املاک برای ترغیب خریداران مسکن

در حال حاضر بعضی از مشاوران املاک عنوان می نمایند حجم مراجعات به بنگاه ها در روزهای گذشته تقریبا به صفر نزدیک شده و به حالت نیمه خالی در آمده است. در این میان، گروهی از فعالان بازار مسکن پیش بینی می نمایند حجم جست وجو و مراجعه به بنگاه ها در بازار مسکن تا خاتمه سال همچنان در همین شرایط باقی بماند.

با این وجود، نکته ای که در گزارش میدانی خبرنگار خبرآنلاین بسیار خودنمایی می کرد، این بود که بسیاری از فروشندگان حاضر نیستند حتی در شرایط فعلی که بازار مسکن تحت تاثیر کرونا با افت روبرو شده و معاملات تقریبا قفل شده است، نرخ های پیشنهادی را پایین بیاورند. آنها به امید این که در سال آینده خانه های خود را با قیمت بالاتر خواهند فروخت، برای فروش ملک دست نگه داشته اند.

شاید همین موضوع باعث شده که برخلاف بازار خودرو که شیوع بیماری کرونا، کاهش قیمت ها را به دنبال داشت، اما در بازار مسکن کاهش قیمتی رخ نداده است؛ اگرچه برخلاف بهمن ماه گذشته افزایش قیمتی نیز اتفاق نیفتاده است.

با این وجود، مشاوران املاک برای ترغیب خریداران به خرید خانه و کشاندن خریداران مسکن از قرطنیه به بیرون، با ترفندی که بعد از عید گران می گردد، قصد تغییر شرایط بازار مسکن را دارند.

پیش بینی بازار مسکن سال 99

در این شرایط، مشاوران املاک پیش بینی ادمه رکود در بازار مسکن در سال آینده را دارند. حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درخصوص پیش بینی شرایط قیمت مسکن در سال 99 می گوید: بازار مسکن در فروردین ماه سال آینده به دلیل تعطیلی بازارها ثبات خواهد داشت، اما در اردیبهشت ماه قیمت ها خود را پیدا خواهد نمود و در خردادماه قیمت مسکن به نوعی خود را به خوبی نشان خواهد داد.

به اعتقاد وی، آنچه که معین است، این که افزایش قیمت مسکن در سال 99 در حد زیر خط تورم خواهد بود و این به معنای این است که اگر خط تورم 30 درصد باشد، قیمت مسکن بسیار پایین تر از این عدد یعنی در حدود 15 تا 20 درصد رشد خواهد نمود.

از سوی دیگر، حسین عبده تبریزی، اقتصاددان معتقد است در سال آینده با توجه به ناتوانی متقاضیان مصرفی در پرداخت قیمت های فعلی رایج در بازار مسکن، کاهش قیمت واقعی مسکن سرعت خواهد گرفت. به این معنا که قیمت اسمی مسکن ثابت مانده و یا بسیار کمتر از نرخ تورم عمومی افزایش خواهد داشت که در نهایت در میان مدت سبب می گردد قیمت واقعی مسکن کاهش پیدا کند.

براساس نظر عبده تبریزی، در سال آینده قیمت واقعی مسکن کاهش می یابد، نه قیمت اسمی مسکن.

سلمان خادم المله، کارشناس اقتصاد مسکن نیز می گوید: مدت هاست قیمت مسکن از تعادل عرضه و تقاضا خارج شده است. بدین معنا که تقاضای مصرفی به شدت سرکوب و بسیار کم شده است.

به باور او، قیمت مسکن در تهران به حدود 14 میلیون تومان در هر مترمربع رسیده و اگر متوسط درآمد خانوارهای متوسط را 4 تا 5 میلیون تومان در ماه فرض کنیم، ده ها سال طول می کشد تا یک خانواده بتواند خانه میان متراژ در یک جای متوسط تهران خریدار کند.

این کارشناس اقتصاد مسکن عنوان می نماید: وجوهی که هم اکنون به بخش مسکن می آید، ناشی از سرمایه گذاری است. چون با این شرایط بدترین کار نگه داشتن پول نقد است. ممکن است بعد از افت بازار سرمایه، بخشی از منابع به بازار مسکن حرکت کند، ولی به معنای تقاضای مصرفی و رشد قیمت نخواهد بود.

به اعتقاد وی، نهایت افزایش قیمت مسکن برای سال 1399 معادل نرخ تورم عمومی است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 676

به "پیش بینی کاهش قیمت واقعی مسکن در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی کاهش قیمت واقعی مسکن در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید