واشنگتن پست: ترامپ قبل از تلفنش به زلنسکی یاری اقتصادی اوکراین را متوقف کرد

به گزارش پسرک کامپیوتری، روزنامه واشنگتن پست گزارش نموده، دونالد ترامپ کمی پیش از تماس تلفنی جنجالی اش با رییس جمهور اوکراین به رییس دفتر موقت کاخ سفید دستور داده، یاری اقتصادی نظامی نزدیک به 400 میلیون دلاری به اوکراین را متوقف کند.

واشنگتن پست: ترامپ قبل از تلفنش به زلنسکی یاری اقتصادی اوکراین را متوقف کرد

چندی پیش گزارش شد که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در تماس تلفنی ای که اواخر ماه ژوئیه با همتای اوکراینی خود داشته، از این رییس جمهور درخواست نموده که درباره احتمال فساد جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات 2020 آمریکا و پسرش تحقیقاتی انجام دهد.

طبق گزارش روزنامه واشنگتن پست، مقامات اداره مدیریت و بودجه که میک مالونی، رییس دفتر موقت کاخ سفید مدیریت آن را بر عهده دارد، در اواسط ماه ژوئیه در جلسه ای بین سازمانی دستور صادر شده از سوی دونالد ترامپ را به وزارت امور خارجه و دفاع ابلاغ کردند.

بنا بر گزارش واشنگتن پست، مقامات اداره مدیریت و بودجه به پنتاگون و وزارت امور خارجه گفتند، ترامپ نگرانی هایی درباره لزوم اعطای این مبلغ به اوکراین دارد و به آنان دستور داده که به قانونگذاران بگویند پرداخت این یاری اقتصادی به دلیل یک روند بین سازمانی متوقف شده است. این توقف نزدیک به دو ماه و تا اوایل ماه جاری میلادی ادامه داشت.

جمهوری خواستار کمیته اعتبارات سنا در روز 12 سپتامبر و یک روز پس از آزاد شدن این یاری اقتصادی اظهار کردند، کاخ سفید پرداخت این مبلغ را به تاخیر انداخته تا موضع ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین در زمینه حمایت از غرب یا روسیه معین گردد.

یک مقام ارشد به واشنگتن پست گفته است، ترامپ این یاری اقتصادی را بر سر نگرانی هایی درباره فساد در دولت اوکراین متوقف کرد و پیش از انتها سال اقتصادی جاری (در 30 سپتامبر) توقف آن را لغو کرد. این مقام ارشد تکذیب کرد که انگیزه ترامپ از این کار اعمال فشار بر زلنسکی برای انجام تحقیقات در مورد جو بایدن و پسرش بوده است.

کریس مورفی، سناتور دموکرات به این روزنامه گفت: فکر نمی کنم این مساله واقعا اهمیتی داشته باشد. رییس جمهور به صراحت به اوکراینی ها گفته اگر در انتخابات 2020 مداخله نکنند، یاری امنیتیشان را دریافت نخواهند کرد. این یک تهدید ضمنی از سوی یک رییس جمهور آمریکایی علیه یک کشور خارجی است. آن کشور خارجی می داند که اگر به درخواست رییس جمهور آمریکا عمل نکند با پیامدهایی روبه رو خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری هیل، دونالد ترامپ اما با تکذیب اعمال فشار بر اوکراین به منظور وادار کردن این کشور به همکاری در تحقیقات علیه جو بایدن، کوشش کرد تقصیرها را به گردن او بیندازد و اظهار کرد: جو بایدن و پسرش فاسد هستند.

وی تاکید نمود: در مکالمه تلفنی ام با رییس جمهور اوکراین آن ها را تحت فشار قرار ندادم و چیزی مبنی بر اینکه اگر فلان کار را انجام ندهید به شما یاری اقتصادی نمی کنم، بیان نکردم. من چنین کاری نمی کنم. ما پول زیادی به اوکراین و دیگر کشورها یاری می کنیم. من فقط نمی خواهم در این کشور فساد صورت بگیرد.

رییس جمهور آمریکا همچنین اظهار کرد، اعمال فشار بر اوکراین احتمالا امری نامناسب نبوده اما تاکید نمود که چنین کاری ننموده است.

او در این باره گفت: به هر صورت من بر آن ها اعمال فشار نکردم. می توانستم این کار را بکنم. فکر می کنم احتمالا مسئله ای نداشت اگر این کار را می کردم اما نکردم.

ترامپ در دیدار با آندژی دودا، رییس جمهور لهستان اظهار کرد: جو بایدن بسیار دغل باز است. کاری که او کرد این بود که گفت، فلان کار را انجام ندهید و دادستان (تحقیقات درباره بایدن) را برکنار کنید اما چون او یک جاعل است و به تنهای یک گروه اخبار جعلی است، نمی خواهد این مساله را بیان کند.

وی اضافه نمود، اگر یک جمهوری خواه این کار را نموده بود، او را روی جایگاه الکتریکی می نشاندند.

او همچنین گفت، امیدوار است پسرک کامپیوتری متن مکالمه اس با رییس جمهور اوکراین را ببینند تا حقایق اثبات گردد.

ترامپ در این خصوص گفت: خیلی ساده می توانم این کار را انجام دهم اما ترجیح می دهم این کار را نکنم. شاید این متن را منتشر کردم زیرا مسئله ای در آن تماس وجود نداشت. با این وجود چندان سابقه خوبی نیست که تماس های تلفنی با رهبران کشورهای خارجی را منتشر کنیم. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 337

به "واشنگتن پست: ترامپ قبل از تلفنش به زلنسکی یاری اقتصادی اوکراین را متوقف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن پست: ترامپ قبل از تلفنش به زلنسکی یاری اقتصادی اوکراین را متوقف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید