مالیات اصناف فقط 4 درصد افزایش یافت

به گزارش پسرک کامپیوتری، پارسا گفت: با توجه به تراکم مودیان در سالی که تورم 40 درصد بود، حدود 4 درصد فقط مالیات اصناف بالا رفته است.

مالیات اصناف فقط 4 درصد افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، امید علی پارسا رئیس سازمان مالیاتی کشور در پاسخ به عدم اجرا شدن انتهاه های فروشگاهی اظهار کرد: این قانون گذر از یک نسل مالیات ستانی به نسلی دیگر است. یعنی یک سامانه مالیاتی ساده مانند سایر سامانه ها نیست و قرار است که کلیه کسب و کار های کشور اعم از عظیم، کوچک و شهر و روستا را به سازمان امور مالیاتی وصل کند. بسیار کار عظیمی است و بحث های فنی و سنگین در مورد طراحی و تامین زیرساخت دارد. مهم تر از تمام این موارد همراهی و همگامی مردم و ایجاد فضای فرهنگی، اجتماعی مناسب برای اجرای این کار است.

او در ادامه اعلام کرد: بنابراین طراحی و اجرای این کار به شکل تدریجی و سال جاری در حال اجرا است که تا انتها سال به نتیجه مطلوب می رسد.

اجرای انتهاه های فروشگاهی با کمترین مشکل برای مردم اجرا می گردد این مقام مسئول در پاسخ به تغییر کارتخوان های موجود اعلام کرد: اصل اول ما ایجاد حداقل زحمت و دردسر برای مردم است؛ بنابراین مشاغلی که تک کالایی و تک خدمتی هستند، همین پوز موجود آن ها به انتهاه فروشگاهی آن ها تبدیل می گردد. 70 درصد از کل کسب و کار هایی که صورت می گیرد، تک کالایی و پوز فعلی آن ها قابل تبدیل به انتهاه فروشگاهی است.

پارسا در ادامه توضیح داد: هوشمند سازی دو پایه دارد؛ یکی انتهاه های فروشگاهی است و اطلاعاتی که از این طرح بدست می آید فرار مالیاتی حداقل می گردد.

60 درصد اظهارنامه ها بدون رسیدگی پذیرفته شده است او در پاسخ به طرح جامع مالیاتی اعلام کرد: کار بسیار مهمی را در سال 99 انجام دادیم که خروجی و هدف طرح جامع مالیاتی بود؛ مبنی بر اینکه با اطلاعاتی که در سازمان مالیاتی داریم، رسیدگی و حسابرسی را از قسمت اعظم مودیان حذف کنیم. یعنی سال گذشته با اجرای ماده 97 چیزی حدود 60 درصد خود اظهاری های مردم را پذیرفته ایم. این دستاورد بسیار عظیمی است که 60 درصد اظهار نامه ها بدون رسیدگی پذیرفته شد.

پارسا ادامه داد: حدود یک میلیون و 600 هزار خود اظهاری مودیان را پارسال و سال جاری پذیرفتیم و امروز روز آخر آن است. طبق این دو مورد، جمعا حدود 80 درصد اظهار نامه های مردم را در سال 99 همانطور که خودشان اعلام کردند، پذیرفتیم؛ بنابراین تمرکز سازمان مالیاتی روی 20 درصد پرونده های با اهمیت قرار می گیرد.

او ادامه داد: در قانون بودجه سال جاری قانونی مبنی بر اخذ مالیات از خودرو های لوکس داریم. دیروز در کمیسیون مالی دولت تصویب شد و بعد از ابلاغ دولت، تصویب می گردد و اجرا می گردد. مدت زمان وصول آن طبق قانون تا دی یا بهمن ماه سال جاری فرصت داریم، اما با آیین نامه ای که ابلاغ گردد و اطلاعاتی که داریم، مالیات مشمول را به افراد مشمول اعلام می کنیم.

اظهارنامه 98.5 درصد از مودیان تسلیم شده است پارسا در پاسخ به اینکه مالیات اصناف بابت تعطیلی های کرونا اخذ شده در صورتی که نباید اخذ می شده، اظهار کرد: این مالیات مربوط به سال 99 است و مربوط به دو هفته اخیر نیست. مدت زمان تسلیم اظهارنامه ها به پیشنهاد اتاق اصناف ایران در ستاد کرونا به جای 30خرداد به 15 تیر تمدید شد و امروز روز آخر است که تا صبح امروز حدود 98.5 درصد از افراد مشمول اظهارنامه های خود را تسلیم نموده اند.

او ادامه داد: اما طبق توافق ما با اصناف در سال گذشته و توافقی که سال جاری اجرا شده، مسئولان اصناف با لب خندان و رضایت از سازمان مالیاتی خارج شدند. برای سال 1400 مقرر کردیم کسانی که زیر 3 میلیون تومان مالیات داده اند، همان را پرداخت نمایند. بین 3 تا 6 میلیون، 4 درصد پرداخت و از 6 تا 12 میلیون، 8 درصد و از 12 میلیون تومان به بالا، 12 درصد. بنابراین میانگین اعدادی که شرح دادم با توجه به تراکم مودیان چیزی حدود 4 درصد می گردد. یعنی در سالی که تورم 40 بود، حدود 4 درصد فقط مالیات اصناف بالا رفته است.

او در پاسخ به استقبال از درگاه ملی مالیات اعلام کرد: فعلا در حال تشکیل زیرساخت ها هستیم. تحت اسم پنجره واحد خدمات را یکی نموده ایم که استقبال خوبی از آن شده است. 100 درصد مودیان مالیاتی گفتند که مالیات را به طور الکترونیکی به ما اعلام کنید. از این تعداد حدود 30 درصد آن کسانی هستند که به صورت الکترونیکی هم به آن ها اعلام شده است و امید داریم تا انتها سال به حدود 100 درصد برسد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1641

به "مالیات اصناف فقط 4 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات اصناف فقط 4 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید