لبنان در آستانه تولد دولت جدید، ترکیب تایید نشده کابینه اعلام شد

به گزارش پسرک کامپیوتری، وزیر امور دارایی لبنان در حالی از نهایی شدن فرایند تشکیل کابینه لبنان مرکب از هجده وزیر متخصص اطلاع داد که رسانه های لبنانی هم پیش نویسی تایید نشده از ترکیب کابینه و تعداد کرسی های اختصاصی به طوائف اصلی را منتشر کردند.

لبنان در آستانه تولد دولت جدید، ترکیب تایید نشده کابینه اعلام شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزیر امور دارایی لبنان روز پنجشنبه اعلام نمود که لبنان در آستانه اعلام کابینه جدید خود نهاده شده است.

نبیه بری رئیس مجلس لبنان روز پنجشنبه در حضور علی حسن خلیل وزیر دارایی دولت پیشبرد امور این کشور میزبان حسان دیاب مامور تشکیل کابینه جدید این کشور شد.

به گزارش پایگاه خبری المنار، در این ملاقات که بیش از دو ساعت به طول انجامید اوضاع کلی کشور و کوشش های دیاب برای تشکیل کابینه مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

خلیل پس از این نشست گفت: ملاقات میان بری و مامور تشکیل کابینه بسیار مثبت و تکمیل کننده روابط مستمر بین دو طرف بود و فضای دستیابی به توافق بر سر تشکیل دولتی را فراهم کرد که متشکل از افرادی متخصص است که نماینده وسیع ترین اقشار ممکن در لبنان محسوب می شوند.

وزیر دارایی لبنان با اعتقاد به اینکه فرایند تشکیل کابینه لبنان با پیشرفت بسیار زیادی همراه بوده است، گفت: ما در آستانه تشکیل دولت جدیدی هستیم. مهم این است که دولتی مرکب از متخصصان است و همان گونه که مامور تشکیل کابینه پیشنهاد داده بود از هجده وزیر تشکیل شده است.

وی در خاتمه سخنان خود مجددا تاکید نمود: مهم این است که ما در آستانه تشکیل کابینه در اسرع وقت هستیم.

پایگاه خبری النشره هم تشکیل کابینه را تقریبا نهایی خواند و فهرستی از وزرای جدید کابینه را منتشر کرد که البته از سوی منابع رسمی هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.

النشره همچنین گفت البته حزب الله هنوز اسامی دو وزیر خود را اعلام نکرده است، اما احتمالا تا فردا لبنان شاهد تولد دولت جدید خود خواهد بود و اگر اصلاحاتی هم در این پیش نویس ترکیب کابینه ایجاد گردد، جزیی خواهد بود.

در کابینه جدید لبنان، حسان دیاب (سنی) نخست وزیر است، غازی وزنی (شیعی) وزیر دارایی است. طلال اللادقی (سنی) وزیر کشور است، میشل منسی (مسیحی ارتودکس) وزیر دفاع است.

بر اساس این گزارش، ناصیف حتی (مارونی) وزیر امور خارجه لبنان، امال حداد (مسیحی ارتودکس) وزیر اقتصاد و طلال حواط (سنی) وزیر مخابرات است.

یک شخصیت شیعی نزدیک به حزب الله که احتمال می رود علی حیدر باشد وزیر بهداشت در کابینه جدید لبنان است، ریمون غجر (مسیحی ارتودکس) وزیر بهداشت، لمیا یمین الدویهی (مارونی) وزیر مشاغل، و سالم درویش (شیعی) وزیر فرهنگ است.

منال مسلم (کاتولیک) وزیر محیط زیست، فرتینیه اهانیان (ارمنی) وزیر گردشگری، ماری کلود نجم (مارونی) وزیر دادگستری، رمزی مشرفیه (دروزی) وزیر امور اجتماعی و مهاجران، طارق مجذوب (سنی) وزیر آموزش وپرورش و جوانان و ورزش هستند.

یک شخصیت شیعی که هنوز حزب الله معرفی نکرده است وزیر صنعت خواهد بود. دمیانوس قطار (مارونی) وزیر کار است و وزیر اطلاع رسانی می ماند که احتمال می رود وزارتخانه آن با گردشگری (ارمنی) ادغام گردد یا جزء وزرایی باشد که نخست وزیر انتخاب می نماید.

با این حساب در کابینه جدید لبنان چهار وزیر از شیعیان، یک وزیر از دروزی ها، 9 وزیر از مسیحی ها و چهار وزیر از اهل تسنن حضور دارند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 646

به "لبنان در آستانه تولد دولت جدید، ترکیب تایید نشده کابینه اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان در آستانه تولد دولت جدید، ترکیب تایید نشده کابینه اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید